thumbnail

Як інновації в сфері передової терапії стають доступними для лікування пацієнтів у всьому світі – представники Центру серед учасників Advanced Therapies Week 2025, Даллас (США)

У рамках офіційної програми щорічної міжнародної конференції Advanced Therapies Week 2025, що тривала у Далласі (США), команда Центру у складі директора Михайла Бабенка, заступника директора з клінічних питань Михайла Лобаса та директорки департаменту ОМТ Орести Піняжко долучилася до низки пленарних засідань та панельних дискусій, відвідала виставку інноваційних біотехнологій та провела ряд зустрічей.

Під час вступного пленарного засідання про останні прориви в галузі клітинної та генної терапії увага учасників була прикута до обговорення результатів застосування інноваційних лікарських засобів для боротьби з онкологічними, аутоімунними, неврологічними та захворюваннями. У цьому контексті ТОП 10 досягненнями минулого року в галузі визначені:

  • Стратегічні інвестиції та партнерства Roche
  • Розширення лінії генної терапії Novartis
  • Розширений доступ (або співчутливе використання)
  • Вклад CAR-T (Т-клітинної терапії) в лікування аутоімунних захворювань
  • Прорив у TIL-терапії (клітинна терапія тумор-інфільтруючими лімфоцитами)
  • Схвалення FDA першої TCR генної терапії для боротьби зі злоякісними пухлинами (TCR – Терапія Т-клітинними рецепторами)
  • Успіхи моделі децентралізованого виробництва
  • Досягнення в лікуванні серповидноклітинної анемії
  • Досягнення у регенеративній медицині
  • Досягнення MSC-терапії (лікування стовбуровими клітинами)

Серед інших тем, які піднімалися під час конференції:

Як справедливо та стійко комерціалізувати клітинну або генну терапію?

Говорили про особливості інвестицій, важливу роль інноваційних технологій та ринковий потенціал лікарських засобів передової терапії. Висвітлили питання реімбурсації, ціноутворення. Окремо зупинилися на регуляторних проблемах щодо лікарських засобів передової терапії та як регулятори  можуть залучатися до їх вирішення.

Залучення та інформування пацієнтів

Було наголошено, що в центрі уваги – пацієнт, тому обов’язково враховувати інтереси пацієнтів на всіх етапах розробки та клінічних досліджень ліків передової терапії з акцентом на адвокацію, залучення, освіту та співпрацю з пацієнтськими організаціями.

Децентралізоване виробництво та місце надання медичної допомоги

Наголошено на необхідності вирішення операційних та технічних проблем для масштабування виробництва генної терапії, залучення інновацій у виробничі процеси, контроль якості та управління ланцюгами поставок, що є важливими для клітинного лікування та інші.

Регуляторні питання щодо лікарських засобів передової терапії, як регулятори можуть залучатися до їх вирішення та інші.

«Ця конференція вкотре стала платформою для змістовних обговорень, знайомств з останніми інноваціями в сфері біотехнологій, налагодження корисних зв’язків. На сьогодні в Україні вже тривають два клінічних випробування лікарських засобів передової терапії і ще два перебувають на етапі експертизи в Центрі. Всі ліки відносяться до препаратів генної терапії на основі CAR T-клітин. Наше завдання – сприяти збільшенню кількості клінічних випробувань лікарських засобів передової терапії в Україні. Не менш важливим є питання трансферу технологій для їх локального впровадження з метою забезпечення доступу українських пацієнтів до CAR T-клітинної та інших терапій майбутнього», – наголосив Михайло Бабенко по завершенні конференції.

thumbnail
thumbnail
thumbnail