thumbnail

В Україні затвердили нові галузеві стандарти лікування раку молочної залози

В Україні затвердили новий галузевий стандарт лікування раку молочної залози (наказ МОЗ України №195 від 03.02.2025) та клінічні настанови, засновані на доказах https://www.dec.gov.ua/mtd/rak-molochnoyi-zalozy/

Стандарт медичної допомоги створено для покращення раннього виявлення раку молочної залози через ефективні скринінгові програми, уніфікацію підходів до діагностики та лікування із урахуванням сучасних міжнародних досягнень.

Методологічний та інформаційний супровід роботи мультидисциплінарної робочої групи з розробки Стандарту здійснено фахівцями Відділу стандартизації медичної допомоги Центру.

Стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози» замінює попередній Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Рак молочної залози» 2015 року, що був затверджений наказом МОЗ № 396 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при раку молочної залози».

Він надає оновлені підходи до організації надання медичної допомоги пацієнтам з РМЗ, раннього виявлення, ефективної діагностики, системної терапії та подальшого спостереження хворих. Націлений на комплексний інтегрований підхід ведення пацієнтів лікарями онкологічного профілю, загальної практики/сімейної медицини, практичних психологів.

Також увазі лікарів рекомендуються клінічні настанови «Рак молочної залози на ранній стадії» та «Метастатичний рак молочної залози», які розроблені та адаптовані до системи охорони здоров’я на основі найновіших наукових розробок Європейського товариства з медичної онкології (ESMO). Вони надають більш детальне розуміння генетичних факторів, які сприяють розвитку РМЗ, рекомендації щодо методів скринінгу, діагностики та лікування залежно від підтипу та тяжкості випадку.

Ознайомитися з текстами нових галузевих документів можна в Реєстрі МТД за посиланням https://www.dec.gov.ua/mtd/rak-molochnoyi-zalozy/

Рак молочної залози є однією з найбільш поширених форм раку серед жінок у всьому світі. Діагностується в основному у жінок старше 50 років, хоча приблизно 1 з 5 випадків – до 50 років. РМЗ у чоловіків зустрічається нечасто і становить близько 1% випадків. Найважливіші фактори ризику: генетична схильність, вплив естрогенів, включаючи тривалу замісну гормональну терапію, іонізуюче випромінювання, низька народжуваність, атипова гіперплазія в анамнезі та ін.

thumbnail
thumbnail
thumbnail