Представники Центру долучилися до конференції, присвяченій євроінтеграційним процесам у сфері охорони здоров’я.
Захід відбувся на високому представницькому рівні у Києві, організований Міністерством охорони здоров’я спільно з Європейським Союзом, за підтримки проєкту ЄС «Надання підтримки Україні у розвитку сучасної системи громадського здоров’я», Expertise France, Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та інших партнерів.
У ході конференції були представлені:
- напрацювання та основні євроінтеграційні досягнення України у галузі охорони здоров’я
- стан готовності до надзвичайних ситуацій та реформування системи крові
- потенціал українських медичних послуг у контексті транскордонної медицини та їх інтеграції до спільного ринку охорони здоров’я ЄС
- перспективи української фармацевтики в контексті євроінтеграції
- можливості залучення міжнародних фінансових інструментів розвитку та інвестицій у сферу охорони здоров’я
- інші питання.
Серед спікерів заходу – політичні лідери євроінтеграційного процесу України, представники Європейської Комісії, члени Представництва Європейського Союзу в Україні, ВООЗ, вищого керівництва Міністерства охорони здоров’я, вітчизняного медичного та фармацевтичного бізнесу, експерти тощо.
Окрема панель конференції була присвячена питанням євроінтеграційних перспектив у фармацевтичній галузі: як Україна адаптує свої фармацевтичні стандарти до європейських, які кроки вживаються для встановлення державного контролю у фармацевтичній сфері, як спрощення реєстрації ліків може прискорити вихід на ринок ЄС, майбутнє України в клінічних дослідженнях та інші.
Під час панелі були заслухані ключові досягнення євроінтеграційної реформи фармсектору в Україні, яку представила заступниця міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Марина Слободніченко.
Йшлося про основні зміни в контексті імплементації ЗУ «Про лікарські засоби – регулювання ринку медичних виробів, впровадження eCTD, 2D маркування лікарських засобів, застосування європейських настанов з належних практик (дистрибюторська, виробнича), створення єдиного органу державного контролю (ОДК) та ін.
Високу оцінку зусиллям України для реалізації можливостей вступу у ЄС, тим більше здійснених у критичний період воєнного часу, висловили представники Європейської Комісії – Домініка Бакер (Генеральний директорат з охорони здоров’я та харчової безпеки, DG SANTE) та Бориса Фалатара (Європейський орган з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я, HERA). У своїх доповідях вони представили основні вимоги до євроінтеграції фармацевтичної галузі та очікування щодо ролі України у Альянсі критичних ліків (СМА) у ЄС/ЄЕЗ, безперервність поставок яких є пріоритетом і дефіциту яких слід уникати.
Досвідом нарощення потенціалу української фарми на європейському ринку поділилися представники провідних вітчизняних виробників-лідерів фармацевтичної продукції. Основний месидж, який пролунав, – попри всі виклики Україна зберігає високий євроінтеграційний потенціал та залишається потужним партнером для забезпечення доступу до безпечних та високоякісних лікарських засобів не лише в Україні, але й за кордоном.
На думку присутньої під час заходу заступниці директора з правових питань Державного експертного Центру Ганни Гусевої, захід такого рівня був важливим в контексті політичного діалогу та спільних зусиль держави, громадськості, бізнесу та міжнародних організацій на шляху до подальших євроінтеграційних змін, імплементації кращих європейських стандартів та практик для покращення якості системи охорони здоров’я в Україні, в тому числі в частині забезпечення громадян України ефективними та безпечними лікарськими засобами європейської якості, зміцнення позицій вітчизняних фармацевтичних виробників на міжнародній арені.
«Пул спікерів, надихаючі доповіді, підтримка європейських партнерів під час конференції – усе це додало впевненості, що ми рухаємося у вірному напрямку. Єднання та спільне розуміння євроінтеграційних змін – це не лише про вступ України до ЄС, але й про якість та продовження тривалості життя українців», – поділився враженням від заходу начальник Управління стандартів у сфері охорони здоров’я Центру, професор, д. фарм. н. Костянтин Косяченко.