У рамках співпраці з Uppsala Monitoring Centre (UMC) фахівці Центру завершили очний курс навчання з виявлення сигналів та оцінки причинно-наслідкових зв’язків побічних реакцій лікарських засобів та отримали сертифікати.
До навчань на базі офісу UMC (м.Уппсала, Королівство Швеція) долучилися директор Департаменту фармаконагляду Центру Тетяна Башкатова та керівник Відділу моніторингу і менеджменту інформації з безпеки та оцінки періодично оновлюваних звітів з безпеки Марина Льоринець. Курс став офіційним завершенням навчальної програми, розпочатої ще у 2023 році. Тоді протягом червня-вересня 2023 р. фахівці ДЕЦ успішно пройшли цикл онлайн-навчань UMC з виявлення сигналів безпеки та оцінки серії випадків за допомогою критеріїв Бредфорда-Гілла.
У рамках курсу під керівництвом інструкторів UMC учасники відпрацювали практичні навички з оцінки серії випадків за критеріями Бредфорда-Гілла та представили отримані результати. Україна стала однією з 20-ти країн-учасниць, які мали змогу поглибити свої знання та навички з фармаконагляду на базі міжнародного Центру ВООЗ з моніторингу безпеки та ефективності ЛЗ.
Навчання допомогло нашим фахівцям:
- досконало опрацювати кожен етап в процедурі управління сигналами (пошук index case, підрахунок диспропорційності, виявлення факторів ризику та інших причин розвитку побічної реакції ЛЗ, оцінка причинно-наслідкового зв’язку між застосуванням лікарського засобу та виникненням небажаних явищ, пошук наукової літератури, що підтверджує зв’язок «побічна реакція-лікарський засіб», оцінка серії випадків за критеріями Бредфорда-Гілла);
- відпрацювати практичні навички у більш просунутому користуванні VigiLyse;
- ознайомитися з роботою нового інформаційного продукту, розробленого фахівцями UMC, – VigiVec та VigiGroup;
- обмінятись досвідом з інструкторами Uppsala Monitoring Center та представниками з питань фармаконагляду регуляторних органів інших країн;
- зміцнити взаємозв’язки з представниками міжнародної спільноти.
Отримані знання та досвід, за словами Тетяни Башкатової, сприятимуть вдосконаленню роботи Центру з управління сигналами з безпеки лікарських засобів та підвищать рівень володіння практичними навичками. Це дасть змогу суттєво поглибити якість національного звітування з безпеки ЛЗ, співпраці з заявниками та медичною спільнотою, обміну інформацією про безпеку лікарських засобів на міжнародному рівні.