thumbnail

Заходи для мінімізації ризику серйозних побічних реакцій після застосування Lemtrada (алемтузумаб)

14 листопада 2019 року EMA рекомендувала обмежити застосування лікарського засобу Lemtrada (алемтузумаб), який застосовується при розсіяному склерозі. Обмеження були застосовані через повідомлення про рідкісні, але серйозні побічні ефекти, включаючи летальні випадки. Також були рекомендовані нові заходи щодо виявлення та управління серйозними побічними ефектами, а саме серцево-судинні розлади та імунні порушення.

Lemtrada тепер слід застосовувати лише для лікування рецидивуючо-ремітуючого розсіяного склерозу, якщо хвороба високоактивна незважаючи на лікування хоча б однією терапією, що модифікує захворювання, або якщо хвороба швидко погіршується. Lemtrada також більше не слід застосовувати пацієнтам з певними порушеннями серця, кровообігу або кровотечами або пацієнтам, які мають аутоімунні порушення, крім розсіяного склерозу.

Лікарський засіб слід застосовувати лише в стаціонарі з доступом до медичних спеціалістів та відділення інтенсивної терапії.

EMA також рекомендувала оновити керівництво для медичних працівників та інформаційний пакет для пацієнтів із порадами щодо мінімізації ризику серйозних серцево-судинних розладів, які можуть виникнути незабаром після застосування Lemtrada та імунних порушень, які можуть виникнути через багато місяців і, можливо, років після останнього лікування.

Ці рекомендації, видані комітетом PRAC, були затверджені комітетом CHMP. Вони замінюють тимчасові заходи, запроваджені у квітні 2019 року, поки тривав огляд препарату. Європейська комісія прийняла своє рішення щодо цих змін 16 січня 2020 року.

         Інформація для пацієнтів

  • повідомлялося про серйозні, але рідкісні побічні ефекти при застосуванні Lemtrada, включаючи порушення з боку серця, судин та імунної системи, які можуть впливати на кров та органи, такі як легені та печінка;
  • Ваш лікар перегляне ваше лікування, щоб перевірити, чи залишається лікування препаратом Lemtrada відповідним;
  • за вами уважно спостерігатимуть у стаціонарі під час застосування Lemtrada та протягом короткого періоду після цього, але деякі побічні реакції можуть розвинутися через дні чи місяці. Ви повинні негайно отримати медичну допомогу, якщо:
  • виник біль в грудях або утруднення дихання, під час застосування Lemtrada або у наступні кілька днів (ознаки серцевої порушень);
  • кров при кашлі або утруднене дихання (ознаки кровотечі в легенях);
  • асиметрія обличчя, сильний головний біль, біль у шиї, слабкість з одного боку або утруднення мови (ознаки інсульту або пошкодження кровоносних судин мозку);
  • жовтий колір шкіри чи очей, темна сеча, біль у животі, кровотичивість або легке утворення синців (ознаки ураження печінки);
  • лихоманка, набряклість залоз, синці або висип (ознаки небезпечного розладу з боку імунної системи – гемофагоцитарний лімфогістіоцитоз);
  • уважно ознайомтесь з оновленим посібником для пацієнтів по препарату Lemtrada та картою оповіщення пацієнта, оскільки вони містять важливу інформацію та нагадування про те, на що слід звертати увагу;
  • обговоріть зі своїм лікарем свої питання або проблеми з приводу лікування.

Інформація для медичних працівників

  • рідкісні, але серйозні наслідки, які можуть виникнути протягом 1–3 днів після застосування Lemtrada, включають ішемію міокарда, інфаркт міокарда, крововилив у мозок, цервікоцефальну дисекцію артерій, легеневий альвеолярний крововилив та тромбоцитопенію;
  • аутоімунні побічні ефекти, що виникають протягом 48 місяців або довше після останньої дози Lemtrada, включають аутоімунний гепатит та гемофілію А, а також імунну тромбоцитопенічну пурпуру, розлади з боку щитовидної залози і, рідше, нефропатії. Повідомлялося також про гемофагоцитарний лімфогістіоцитоз, синдром активації імунітету, що характеризується лихоманкою, гепатомегалією та цитопенією;
  • також можуть відбуватися серйозні інфекції, а також реактивація вірусу Епштейна-Барра;
  • наразі Lemtrada слід застосовувати лише як єдину терапію, що модифікує захворювання, у дорослих пацієнтів із рецидивуючо-ремітуючим розсіяним склерозом якщо:

а) захворювання є високоактивним, незважаючи на повний і адекватний курс лікування принаймні однією терапією, що модифікує захворювання

або

б) важке захворювання швидко розвивається, визначено 2 або більше інвалідизуючих рецидивів протягом одного року, з 1 або більше ураженнями головного мозку на МРТ, що підсилені гадолінієм, або  значне збільшення навантаження на ураження Т2 порівняно з недавньою МРТ.

Окрім наявних протипоказань, Lemtrada зараз також протипоказаний при:

а) важких активних інфекціях до повного видужання;

б) неконтрольованій гіпертонії;

в) стенокардії в анамнезі, інфаркті міокарда, інсульті або цервікоцефальній дисекції артерій;

г) коагулопатії, антитромбоцитній терапії або антикоагулянтній терапії;

д) супутніх аутоімунних захворюваннях, окрім розсіяного склерозу.

  • пацієнти повинні отримувати Lemtrada тільки в стаціонарі з доступом до інтенсивної терапії (медичні спеціалісти і обладнання для діагностики та лікування серцевих та цереброваскулярних реакцій та синдрому вивільнення цитокінів, а також аутоімунних розладів та інфекцій):
  • інструкція для медичного застосування включає оновлену інформацію щодо моніторингу побічних ефектів, включаючи інструкції щодо оцінок до, під час та після інфузії Lemtrada;
  • посібник для медичних працівників також буде оновлений;
  • пацієнту слід надати посібник для пацієнтів, які застосовують Lemtrada та карту оповіщення пацієнта і попередити щодо необхідності негайно звернутися за медичною допомогою, якщо з’являються ознаки серйозних побічних ефектів.

Детальніше про препарат

Lemtrada – це лікарський засіб, що застосовується для лікування дорослих пацієнтів з рецидивуючим розсіяним склерозом при якому імунна система організму руйнує захисну оболонку, що оточує нервові клітини. Рецидивуючо-ремітуючий означає, що у пацієнта виникають напади (рецидиви) між періодами, коли симптоми незначні або взагалі відсутні (ремісії). Лікарський засіб, був дозволений в ЄС у 2013 році, застосовується пацієнтам з активним захворюванням шляхом внутрішньовенної інфузії. Активна речовина в Lemtrada це алемтузумаб – моноклональне антитіло (тип білка), яке було розроблено для розпізнавання та приєднання до білка CD52, виявленого в лейкоцитах імунної системи. Приєднуючись до CD52, алемтузумаб призводить до відмирання лейкоцитів і їх заміщення, тим самим знижуючи згубну діяльність імунної системи.

Детальніше про процедуру

Процедура розгляду препарату Lemtrada було розпочато 10 квітня 2019 року на вимогу Європейської Комісії відповідно до статті 20 Регламенту (ЄС) № 726/2004.

Огляд вперше був проведений комітетом PRAC. Поки тривав огляд PRAC надав тимчасові рекомендації щодо обмеження використання препарату.

PRAC випустив свої рекомендації 31.10.2019 https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/lemtrada-article-20-procedure-lemtrada-multiple-sclerosis-measures-minimise-risk-serious-side_en.pdf (рішення PRAC були опубліковані на сайті Державного експертного центру МОЗ (https://dec.gov.ua/materials/zastosuvannya-preparatu-lemtrada-alemtuzumab-dlya-likuvannya-rozsiyanogo-sklerozu-zahodi-shhodo-minimizaczi%d1%97-riziku-serjoznih-pobichnih-efektiv/?role=applicant) та звіт про оцінку PRAC 28.01.2020 https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/lemtrada-article-20-procedure-prac-assessment-report_en.pdf.

Потім рекомендації PRAC були надіслані до комітету CHMP, який прийняв висновок PRAC https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/lemtrada-article-20-procedure-measures-minimise-risk-serious-side-effects-multiple-sclerosis_en.pdf. Висновок комітету CHMP був опублікований на сайті Державного експертного центру МОЗ (https://dec.gov.ua/materials/zahodi-dlya-minimizaczi%d1%97-riziku-serjoznih-pobichnih-efektiv-likarskogo-zasobu-lemtrada-alemtuzumab-shho-zastosovu%d1%94tsya-dlya-likuvannya-rozsiyanogo-sklerozu/?role=applicant).

Висновок CHMP було надіслано до Європейській комісії, яка 16 січня 2020 року винесла остаточне юридичне рішення обов’язкове до виконання у всіх країнах-членах ЄС. Рішення Європейській комісії оприлюднено на сайті ЕМА 04.02.2020.

Прес-реліз ЕМА https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/referrals/lemtrada

Перелік ЛЗ lemtrada (за даними Держреєстру на 27.01.2020) (38 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:49)
thumbnail