thumbnail

Вакцина для профілактики ротавірусної інфекції та гематемезис – сигнал Uppsala Monitoring Centre на VigiLyze

Дослідження бази даних ВООЗ VigiBase було проведено після повідомлення про повторювані випадки гематемезис (криваве блювання) в той же день після двох доз вакцини для профілактики ротавірусної інфекції у здорової дитини.

Станом на березень 2020 року, було зареєстровано 129 повідомлень про  реакції пов’язані з цим лікарським засобом у VigiBase. Це більше, ніж очікувалося, порівняно з фоновим рівнем бази даних. У 52 випадках ротавірусна вакцина була єдиним підозрюваним препаратом, а у 42 випадках – єдиним повідомленим препаратом (відсутня супутня терапія). У 33 повідомленнях додатково описана інвагінація; чотири з них стосувалися вакцини Rotashield, що вилучена з обігу. Для повідомлень, що описували інвагінацію, як супутній стан, час до початку реакції, як правило, довший (медіана трохи більше двох тижнів) порівняно з медіаною у 3 дні для всіх повідомлень, що вказували на два різних механізми виникнення кривавого блювання. У 2 повідомленнях описано введення другої дози ротавірусної вакцини, в наступному у дітей вдруге виник гематемезис. На підставі повідомлень, що надійшли до VigiBase, існує ризик, що вакцина може спричинити криваве блювання індуковане гастроентеритом у окремих осіб, з або без інвагінації. Необхідні подальші дослідження для встановлення цього потенціалу. Тим часом, якщо спостерігається криваве блювання після вакцинації проти ротавірусу рекомендується ретельно оцінити ситуацію перед повторним застосуванням вакцини.

Ротавірусна вакцина – це жива атенуйована вакцина для профілактики ротавірусу, показана для активної імунізації проти гастроентериту, спричиненого ротавірусною інфекцією. Вона застосовується з 6-тижневого віку, бажано до 16 тижнів, та вакцинація повинна бути завершена до 24 тижня. Курс вакцинації складається з двох доз, інтервал між якими складає не менше чотирьох тижнів.

Ротавірусна інфекція є найпоширенішою причиною тяжкої діареї у немовлят та дітей молодшого віку, має фекально-оральний шлях передачі при контакті із фекаліями інфікованої людини. Більшість дітей с ротавірусною діареєю видужують самостійно. Однак деякі діти хворіють з сильною блювотою, діареєю та небезпечною для життя дегідратацією, що вимагає госпіталізації.

Гематемезис – це блювання кров’ю, викликане кровотечою у стравоході, шлунку або дванадцятипалій кишці. Колір і об’єм блювоти свідчить про те, як довго кров перебувала в шлунку. Темна кров або «кавова гуща» свідчить про невелику кровотечу, колір змінився при контакті з кислотою у шлунку. Великий об’єм яскраво-червоної крові вказує на швидкий крововилив більшого обсягу. У дитини, яка страждає на гематемезис, джерелом кровотечі є верхні відділи шлунково-кишкового тракту. Діти, які мають яскраво-червону кров у калі або криваву діарею, зазвичай свідчать про кровотечу у нижніх відділах шлунково-кишкового тракту, швидше за все в товстій кишці.

Диференційний діагноз гематемезису у немовлят включає кровотечу із верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (найчастіше від езофагіту або гастриту); коагулопатії, включаючи ті, що викликані дефіцитом вітаміну К; порушення функції тромбоцитів або дефіцит фактору згортання крові; проковтнуту кров з носоглотки або дихальних шляхів або проковтнуту материнську кров, що є найпоширенішою етіологією у новонароджених. Випадки потрапляння в організм речовин, таких як харчові барвники та барвники червоного кольору, також були описані як помилково визначені як кров. Рідше причинами дитячого гематемезису є виразкова пухлина шлунку, мальформація артерії Діулафоя та спадкова геморагічна телеангіектазія.

Дискусія та висновки

Відомо, що гематемезис може виникнути при виразці дванадцятипалої кишки, яка іноді викликається ротавірусним гастроентеритом. Інформація про це зазначена в інструкції для медичного застосування з частотою невідомо, у немовлят із важким комбінованим імунодефіцитом. У VigiBase є 981 повідомлення про гастроентерит після вакцинації проти ротавірусної інфекції порівняно з 34 очікуваними випадками. Лише у 2 повідомленнях надана інформація про наявність важкого комбінованого імунодефіциту, що свідчить про те, що гастроентерит, спричинений ротавірусною вакциною, наслідком якого може бути  гематемезис, може виникати і у дітей без цього дефіциту.

Серед 129 повідомлень про гематемезис у VigiBase час до початку реакції короткий і досить постійний. Більшість випадків були серйозними, а п’ять з летальним наслідком. У 52 повідомленнях вакцина для профілактики ротавірусної інфекції була єдиним підозрюваним препаратом, а у 42 повідомленнях інші лікарські засоби не застосовувались. У 3 повідомленнях зазначено про одночасне застосування лікарських засобів, окрім вакцин. У всіх інших повідомленнях, де зазначено одночасне введення інших вакцин, вакцина проти ротавірусу була єдиною, що застосовувалась перорально. У 2 випадках відмічено поновлення побічної реакції після повторного застосування, а причинно-наслідковий зв’язок зазначено як визначений у одному з цих повідомлень. У випадках, коли також повідомлялось про інвагінацію, гематемезис потенційно може бути пояснений шлунковою перфорацією, яка іноді виникає як ускладнення інвагінації. Однак для більшості повідомлень немає іншої очевидної альтернативної причини. Дефіцит вітаміну К може призвести до кровотечі у немовлят, але застосування вітаміну К новонародженим рекомендоване у всьому світі.

Те, що медичні працівники оцінюють криваве блюванні як таке, що не має відношення до вакцини, оскільки інформація про це не зазначена в інструкції для медичного застосування (як це зазначено в одному повідомленні), є проблемою. Не бачення потенціального зв’язку із застосуванням вакцини, ймовірно, призведе до введення другої дози та додаткового ризику потенційного розвитку гематемезис, як це спостерігалось у повідомленнях, що надійшли до VigiBase.

Хоча вакцинація проти ротавірусної інфекції продовжує залишатися важливою для здоров’я дитячого населення, яка запобігає серйозним захворюванням або смерті багатьох дітей у всьому світі, існує ризик, що вакцина може викликати гастроентерит та гематемезис у певних осіб. Необхідні подальші дослідження, що встановлюють таку можливість, і тим часом може бути доцільним проявляти пильність щодо симптомів. Якщо такі симптоми виникли після першого щеплення, перед повторним введенням вакцини слід бути виваженим.

Більше інформації щодо вакцин для профілактики ротавірусної інфекції та випадків гематемезис описано в оригінальному документі Uppsala Monitoring Centre «Rotavirus vaccine – haematemesis» (305.2 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:49).

Перелік вакцин для профілактики ротавірусної інфекції, що дозволені для медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 28.04.2020) (2.8 MБ) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:50).

thumbnail