thumbnail

Топірамат (topiramate) “та комбінація топірамат/фентермін (topiramate/phentermine)”: нові обмеження для запобігання впливу під час вагітності

Топірамат (topiramate) <та комбінація топірамат/фентермін (topiramate/phentermine)>: нові обмеження для запобігання впливу під час вагітності

Шановний спеціалісте системи охорони здоров’я!

Цей лист було підготовлено за погодженням з Європейською медичною агенцією (EMA) та {Національним регуляторним органом} з метою інформування Вас про впровадження програми запобігання вагітності для лікарських засобів, що містять топірамат (topiramate).

Короткий огляд

  • Застосування топірамату (topiramate) під час вагітності може спричинити серйозні вроджені вади розвитку та затримку росту плода. Нещодавні дані також свідчать про можливий підвищений ризик порушень нервово-психічного розвитку, включаючи розлади аутистичного спектру, порушення інтелектуального розвитку та синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ), після застосування топірамату (topiramate) під час вагітності.
  • <Для монокомпонентних лікарських засобів, що містять топірамат (topiramate)> Нові протипоказання стосуються лікування епілепсії:
  • період вагітності, за винятком випадків, коли немає відповідного альтернативного лікування;
  • жінка з репродуктивним потенціалом, яка не застосовує високоефективні методи контрацепції. Єдиним винятком є жінка, для якої немає відповідного альтернативного лікування, але яка планує вагітність і повністю поінформована про ризики, що пов’язані із застосуванням топірамату (topiramate) під час вагітності.
  • Топірамат (topiramate) <монокомпонентні лікарські засоби> для профілактики мігрені <та комбіновані лікарські засоби, що містять топірамат/фентермін (topiramate/phentermine) для контролю ваги> вже протипоказані в період вагітності та жінкам з репродуктивним потенціалом, які не використовують високоефективні методи контрацепції.
  • Лікування дітей жіночої статі* та жінок з репродуктивним потенціалом повинен розпочинати та контролювати лікар, який має досвід лікування епілепсії або мігрені <або контролю ваги для комбінованих лікарських засобів>. Потребу в лікуванні слід переглядати щонайменше раз на рік.
  • Через потенційну взаємодію, жінкам, які застосовують системні гормональні контрацептиви, слід рекомендувати також використовувати бар’єрний метод.
  • Для жінок з репродуктивним потенціалом, які застосовують топірамат (topiramate) <або топірамат/фентермін (topiramate/phentermine)>, слід повторно переглянути лікування, щоб підтвердити дотримання програми запобігання вагітності.

* Рекомендація потребує коригування на національному рівні, оскільки застосування для профілактики мігрені дозволене лише для дорослих у деяких країнах-членах ЄС, а в інших – для пацієнтів старше 12 років.

Уточнення «монокомпонентні лікарські засоби» слід додавати в документі тільки в тому випадку, якщо комбінований лікарський засіб також зареєстрований, щоб підкреслити, які частини належать до яких лікарських засобів. Якщо зареєстрований лише монокомпонентний лікарський засіб, додавати уточнення «монокомпонентні лікарські засоби» до топірамату (topiramate) не потрібно.

Довідкова інформація щодо проблем з безпеки

Монокомпонентні лікарські засоби, що містять топірамат (topiramate), показані як:

  • Монотерапія для лікування дорослих, підлітків та дітей віком від 6 років з парціальними епілептичними нападами з або без вторинно генералізованих нападів та з первинно генералізованими тоніко-клонічними нападами.
  • Додаткова терапія для лікування дорослих, підлітків та дітей віком від 2 років з парціальними епілептичними нападами з або без вторинно генералізованих нападів, або з первинно генералізованими тоніко-клонічними нападами та лікування при нападах, асоційованих із синдромом Леннокса-Гасто.
  • Профілактика нападів мігрені (у дорослих/пацієнтів віком від 12 років та старше) після ретельної оцінки можливостей альтернативного лікування. Топірамат (topiramate) не рекомендований для лікування гострих станів.

<Комбіновані лікарські засоби, що містять топірамат/фентермін (topiramate/phentermine), показані як:

  • доповнення до дієти зі зниженою калорійністю та фізичною активністю для пацієнтів з ожирінням (ІМТ ≥ 30 кг/м2) або пацієнтів з надмірною вагою (ІМТ ≥ 27 кг/м2) з супутніми захворюваннями, що пов’язані з вагою, такими як гіпертонія, діабет 2 типу або дисліпідемія.>

Дані двох обсерваційних (неінтервенційних) популяційних реєстрових досліджень (1, 2), проведених на основі однакового набору даних у країнах Північної Європи, свідчать про те, що поширеність розладів аутистичного спектру, порушеннь інтелектуального розвитку або синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ) у майже 300 дітей матерів, хворих на епілепсію, які зазнали внутришньоутробного впливу топірамату (topiramate), може бути у 2-3 рази вищою, ніж у дітей матерів, хворих на епілепсію, які не отримували протиепілептичні лікарські засоби (ПЕЛЗ).

Третє обсерваційне (неітервенційне) когортне дослідження (3), проведене в США, не виявило підвищеної кумулятивної частоти цих наслідків до 8 років у приблизно 1000 дітей матерів, хворих на епілепсію, які зазнали внутришньоутробного впливу топірамату (topiramate), порівняно з дітьми матерів, хворих на епілепсію, які не отримували ПЕЛЗ.

Вже добре відомо, що застосування лікарських засобів, які містять топірамат (topiramate), під час вагітності може спричинити серйозні вроджені вади розвитку та затримку росту плоду:

  • немовлята, які зазнали внутрішньоутробного впливу при монотерапії топіраматом (topiramate), мають приблизно у 3 рази підвищений ризик серйозних вроджених вад розвитку, включаючи розщеплення губи/піднебіння, гіпоспадію та аномалії розвитку різних систем організму, порівняно з референтною групою, яка не зазнавала впливу ПЕЛЗ. Абсолютний ризик серйозних вроджених вад розвитку внаслідок впливу топірамату (topiramate) коливається від 4,3% (1,4% у референтній групі) до 9,5% (3% у досліджуваній групі) (4);
  • дані з реєстрів вагітних вказують на вищу поширеність низької маси тіла при народженні (< 2 500 г) та малу масу тіла для гестаційного віку (SGA; визначається як маса тіла при народженні нижче 10-го процентиля з поправкою на гестаційний вік, стратифікована за статтю) при монотерапії топіраматом (topiramate). У Північноамериканському реєстрі вагітних, які приймають ПЕЛЗ, ризик SGA у дітей жінок, які приймали топірамат (topiramate), становив 18%, порівняно з 5% у дітей, які народжені жінками без епілепсії, які не отримували ПЕЛЗ (5).

Для жінок з репродуктивним потенціалом, які застосовують топірамат (topiramate) <або топірамат/фентермін (topiramate/phentermine)>, слід провести повторну оцінку лікування, щоб переконатися, що вони дотримуються програми запобігання вагітності (описаної нижче).

 

Ключові елементи програми запобігання вагітності

Для дітей жіночої статі та жінок з репродуктивним потенціалом:

  • лікування топіраматом (topiramate) <або топірамат (topiramate)ом/фентерміном> повинен розпочинати та контролювати лікар, який має досвід лікування епілепсії або мігрені <або контролю ваги відповідно>;
    • слід розглянути альтернативні варіанти терапії;
  • потреба в лікуванні топіраматом (topiramate) у цих групах населення повинна переглядатися щонайменше раз на рік.

Для жінок з репродуктивним потенціалом:

  • топірамат (topiramate) для профілактики мігрені <та топірамат/фентермін (topiramate/phentermine) для контролю ваги> протипоказаний:

– при вагітності;

– жінкам з репродуктивним потенціалом, які не застосовують високоефективні методи контрацепції.

  • топірамат (topiramate) для лікування епілепсії протипоказаний:

– при вагітності, якщо немає відповідного альтернативного лікування;

– жінкам з репродуктивним потенціалом, які не застосовують високоефективні методи контрацепції. Єдиним винятком є жінки, для яких немає відповідного альтернативного лікування, але які планують вагітність і повністю поінформовані про ризики, пов’язані із застосуванням топірамату (topiramate) під час вагітності.

  • Перед початком лікування слід зробити тест на вагітність.
  • Пацієнтка повинна бути повністю поінформована та розуміти потенційні ризики, пов’язані із застосуванням топірамату (topiramate) під час вагітності. Це включає необхідність консультації спеціаліста, якщо жінка планує вагітність, та негайного звернення до лікаря, якщо вона завагітніла або думає, що може бути вагітною.
  • Під час лікування та протягом щонайменше 4 тижнів після припинення лікування слід використовувати принаймні один високоефективний метод контрацепції (наприклад, внутрішньоматкову спіраль) або два методи контрацепції, що доповнюють один одного, включаючи бар’єрний метод. Жінкам, які застосовують системні гормональні контрацептиви, слід рекомендувати також використовувати бар’єрний метод.
  • Якщо жінка планує завагітніти, слід подбати про можливість переходу на відповідне альтернативне лікування <епілепсії або мігрені> до відміни контрацепції, <лікування топіраматом (topiramate)/фентерміном> слід припинити>. При лікуванні епілепсії жінка також повинна бути проінформована про ризики неконтрольованої епілепсії для вагітності.
  • Якщо жінка, яка застосовує топірамат (topiramate) для лікування епілепсії, завагітніла, її слід негайно направити до профільних спеціалістів для перегляду терапії топіраматом (topiramate) і розгляду альтернативних варіантів лікування, а також для ретельного антенатального моніторингу та надання рекомендацій.
  • Якщо жінка, яка застосовує топірамат (topiramate) для профілактики мігрені <та топірамат (topiramate)/фентермін для контролю ваги>, завагітніла, лікування слід негайно припинити. Жінку слід направити до спеціаліста для ретельного антенатального моніторингу та консультування.

Для дітей жіночої статі (тільки для лікування епілепсії <та мігрені>):

  • Лікарі повинні переконатися, що батьки/опікуни дітей жіночої статі, які приймають топірамат (topiramate), розуміють необхідність звернутися до спеціаліста, як тільки у дитини настане менархе.
  • До цього часу, пацієнтці та батькам/опікунам слід надати вичерпну інформацію про ризики, пов’язані з внутрішньоутробним впливом топірамату (topiramate), а також про необхідність застосування високоефективних методів контрацепції.

Навчальні матеріали

Для того, щоб допомогти спеціалістам системи охорони здоров’я та пацієнтам уникнути впливу топірамату (topiramate) під час вагітності та надати інформацію про ризики його застосування під час вагітності, будуть створені навчальні матеріали, що включатимуть:

  • посібник для спеціалістів системи охорони здоров’я, які надають медичну допомогу жінкам, що приймають топірамат (topiramate) (або топірамат/фентермін (topiramate/phentermine)), включаючи форму інформування про ризики, яка повинна заповнюватися (і підписуватися) на початку лікування та під час кожного щорічного перегляду лікування топіраматом (topiramate);
  • посібник для пацієнтів, який слід надавати всім дітям жіночої статі або їхнім батькам/опікунам та жінкам з репродуктивним потенціалом, які приймають топірамат (topiramate) <або топірамат/фентермін (topiramate/phentermine)>;
  • картку пацієнта (вкладену в упаковку або прикріплену до неї), щоб забезпечити її отримання пацієнтом кожного разу при відпуску лікарського засобу.

Текстове попередження <та графічне зображення> про тератогенний ризик буде додано до вторинної упаковки всіх лікарських засобів, що містять топірамат (topiramate) <та топірамат/фентермін (topiramate/phentermine)>.

Повідомлення про побічні реакції

Про будь-які підозрювані побічні реакції слід повідомляти за адресою (вставте дані національної системи спонтанних повідомлень, наприклад, назву, поштову адресу, номер факсу, веб-сайт).

Контактна особа компанії

(Деталі щодо контактної особи для доступу до додаткової інформації, включаючи відповідну адресу(и) веб-сайту, номери телефонів та поштову адресу).

 

Список літератури

1Bjørk M, Zoega H, Leinonen MK, et al. Association of Prenatal Exposure to Antiseizure Medication With Risk of Autism and Intellectual Disability. JAMA Neurol. Published online May 31, 2022. doi:10.1001/jamaneurol.2022.1269.

2Dreier JW, Bjørk M, Alvestad S, et al. Prenatal Exposure to Antiseizure Medication and Incidence of Childhood- and Adolescence-Onset Psychiatric Disorders. JAMA Neurol. Published online April 17, 2023. doi: 10.1001/jamaneurol.2023.0674. Online ahead of print. PMID: 37067807.

3Hernandez-Diaz S, Straub L, Bateman B, et al. Topiramate During Pregnancy and the Risk of Neurodevelopmental Disorders in Children. (2022), In: ABSTRACTS of ICPE 2022, the 38th International Conference on Pharmacoepidemiology and Therapeutic Risk Management (ICPE), Copenhagen, Denmark, 26–28 August, 2022. Pharmacoepidemiol Drug Saf, 2022; 31 Suppl 2:3-678, abstract 47.

4Cohen JM, Alvestad S, Cesta CE, et al. Comparative Safety of Antiseizure Medication Monotherapy for Major Malformations. Ann Neurol. 2023; 93(3):551-562.

5Hernandez-Diaz S, McElrath TF, Pennell PB et al. Fetal Growth and Premature Delivery in Pregnant Women on Anti-epileptic Drugs. North American Antiepileptic Drug Pregnancy Registry. Ann Neurol. 2017 Sept;82 (3):457-465. doi:10.1002/ana.25031. PMI:28856694.

З повним (оригінальним) текстом звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я щодо безпеки застосування лікарських засобів, що містять топірамат (topiramate) <або топірамат/фентермін (topiramate/phentermine) можна ознайомитись за посиланнями:

LINK LINK

 

thumbnail