thumbnail

СИГНАЛ Tramadol та гіпонатріємія – новий аспект старого сигналу (за даними глобальної бази даних ВООЗ VigiBase)

СИГНАЛ

 Tramadol та гіпонатріємія – новий аспект старого сигналу

(за даними глобальної бази даних ВООЗ VigiBase)

 

Tramadol – опіоїдний анальгетик призначений для лікування помірного та сильного болю. Tramadol неселективним чистим агоністом опіоїдних µ-, d- і ĸ-рецепторів із максимальною спорідненістю до µ-рецепторів. Інші механізми його знеболюючого ефекту включають інгібування зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну.

Гіпонатріємія характеризується концентрацією натрію в сироватці <135 ммоль/л і вважається важкою при <125 ммоль/л. Вона особливо поширена серед літніх людей, пацієнтів із супутніми захворюваннями, які проходять стаціонарне лікування та пацієнтів, які застосовують багато лікарських засобів. Симптоми можуть включати нудоту, головний біль, зниження рівня свідомості, судоми, порушення психічного статусу, набряк мозку та кому. Прояви гострої гіпонатріємії  розвиваються протягом 48 годин, з більш високим ризиком неврологічної симптоматики та летальних випадків. Хронічна гіпонатріємія розвивається протягом тривалого часу (> 48 годин) і часто протікає безсимптомно.

У 2016 році комітет PRAC при ЄМА проводив огляд сигналу «Tramadol – гіпонатріємія та синдром неадекватной секреції антидіуретичного гормону (SIADH)». PRAC дійшов висновку, що дані свідчать про відсутній причинно-наслідковий зв’язок, оскільки кількість випадків у огляді була невелика у порівнянні з великою післяреєстраційною експозицією. Багато випадків виникли у пацієнтів літнього віку та пацієнтів, що застосовували супутню терапію або мали інші фактори ризику. Аргументи були не зовсім переконливими. Індукована препаратом  tramadol  гіпонатріємія може бути дуже рідкісною побічною реакцією на ці лікарські засоби, що може пояснити відносно низьку кількість випадків. Причин гіпонатріємії може бути багато і діагноз гіпонатріємії, що індукована наркотичними засобами може бути не помічений. Нарешті, оскільки гіпонатріємія значною мірою переважає серед літніх людей і є симптомом різних спонтанних або індукованих лікарськими засобами станів, неминучими є повідомлення у цієї категорії пацієнтів. Враховуючи все це, Uppsala Monitoring Centre вирішив зробити власний огляд, щоб виявити чи VigiBase включає випадки, що свідчать про причинно-наслідковий зв’язок між tramadol та гіпонатріємією.

            Висновки

У VigiBase були виявлені випадки та опубліковані звіти по випадкам, які дають змогу зробити висновок про наявність причинно-наслідкового зв’язку між tramadol та гіпонатріємією. Ключові випадки зазвичай стосувалися людей похилого віку та схильних до гіпонатріємії пацієнтів, але зустрічались і випадки гіпонатріємії у молодих людей. Причинно-наслідковий зв’язок підтверджується часом до розвитку реакції, позитивною динамікою після відміни препарату та поновленням реакції після повторного призначення препарату. Комбіноване лікування лікарськими засобами, які можуть спричинити гіпонатріємію є чинниками ризику розвитку гіпонатріємії спричиненої tramadol, а у деяких випадках можлива фармакокінетична взаємодія лікарських засобів. Ці висновки підкріплюються гіпотетичними механізмами дій.

 

Посилання на сайт VigiBase – https://vigilyze.who-umc.org/

Інформація з глобальної бази даних ВООЗ VigiBase «Tramadol and hyponatraemia – new aspects of an old signal» (5.3 MБ) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:12)

 

Перелік лікарських засобів, що містять tramadol і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 27.11.2019) (41.5 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:12)
thumbnail
thumbnail
thumbnail