thumbnail

Сигнал Tramadol та гіперакузія (за даними глобальної бази даних ВООЗ VigiBase)

Трамадол та гіперакузія були ідентифіковані як потенційний сигнал при аналізі VigiBase (глобальна база даних ВООЗ, яка містить повідомлення з безпеки з акцентом на повідомлення від пацієнтів). Станом на червень 2019 року було відібрано 20 повідомлень з безпеки. У повідомленнях наявний зв’язок між лікарським засобом tramadol та гіперакузією, оскільки tramadol був єдиним підозрюваним препаратом та розвиток побічної реакції в цілому до 2 днів від початку застосування. У 6 повідомленнях відзначено регресію побічної реакції після відміни препарату, ще у 2 повідомленнях – покращення слуху після припинення застосування. К-опіоїдний рецептор сприяє чутливості рецепторів NMDA до глутамату, що розглядається як механізм гіперакузії у гризунів. Гіперакузія не зазначена як побічна реакція в інструкції для медичного застосування, хоча є зміни сенсорної здатності, але це може бути недостатньо конкретним для пацієнтів.

Tramadol призначений для лікування болю середнього та сильного ступеня. Це агоніст опіоїдів, що діє на µ-, δ- та к-опіоїдні рецептори, що мають більшу спорідненість до µ-рецептора. Аналгетичний ефект також досягається шляхом пригнічення зворотного захоплення норадреналіна у нейронах та посиленням вивільнення серотоніну. Пікова концентрація в плазмі крові досягається через 4,9 години, а період напіввиведення 6 годин. Аналгетичний ефект настає через 30-60 хвилин після застосування.

Гіперакузію можна описати як відчуття «звуків повсякденного життя як настирливо гучних, незручних, а іноді болючих». Вона може розвиватися раптово або поступово. Щоб уникнути шуму, деякі люди можуть відмовитися від звичайної щоденної діяльності. Причини розвитку гіперакузії невідомі, але вона пов’язаназ низкою станів, включаючи шум у вухах, пошкодження вуха чи мозку, мігрень, депресію та посттравматичний стресовий розлад, параліч Белла та хворобу Меньєра. Виникнення раптового гучного шуму або негативної життєвої події також може спровокувати гіперакузію. Однак у багатьох людей причина гіпертракузії невідома.

У квітні 2018 року tramadol та гіперакузію були вперше визначено як потенційний сигнал під час скринінгу бази VigiBase, який концентрувався на повідомленнях від пацієнтів. Мета цієї оцінки – дослідити, чи існує причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням tramadol та розвитком гіперакузії.

        Висновки

Гіперакузію після застосування tramadol був виявлений у VigiBase з декількох країн (Данія, Нідерланди, Австралія, США, Канада, Франція, Норвегія та Тайланд). Причинно-наслідковий зв’язок не є непропорційним:

  • у всіх випадках tramadol є єдиним підозрюваним лікарським засобом;
  • існує тісний часовий зв’язок між розвитком побічної реакції та застосуванням препарату (2 дні чи менше);
  • у 6 повідомленнях зазначено регресію побічної реакції після відміни препарату, хочу в деяких повідомленнях такі деталі були відсутні;
  • к-опіоїдні рецептори є посередниками щодо підвищення чутливості рецепторів NMDA до глутамату, що запропоновано як механізм розвитку гіперакузії;
  • в інструкції для застосування oxycodone зазначена інформація про гіперакузію.

В інструкції для медичного застосування tramadol зазначено про таку побічну реакцію як зміни сенсорної здатності. Однак пацієнти можуть не усвідомлювати, що гіперакузія є симптомом цього прояву та не усвідомлюють яку вплив на якість життя може спричинити така побічна реакція. Оскільки більшість повідомлень з безпеки надходять від пацієнтів то є сенс конкретизувати інформацію.

 

Посилання на сайт VigiBase – https://vigilyze.who-umc.org/

 

Інформація з глобальної бази даних ВООЗ VigiBase «Tramadol and hyperacusis» (391.8 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:50)

 
Перелік лікарських засобів, що містять tramadol і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 22.01.2020) (42 Кб) (Завантажено: 25.01.2021 08:42:50)

thumbnail
thumbnail
thumbnail