СИГНАЛ Ginkgo biloba L. та серцева аритмія (за даними глобальної бази даних ВООЗ VigiBase)

Ginkgo (Ginkgo biloba L; Ginkgoaceae) – дводомна рослина, яка застосовується в медицині близько 5000 років. Сьогодні стандартизовані концентровані екстракти та інші склади листя ginkgo biloba маркетуються по всьому світу, їх застосовують при когнітивній недостатності, переривчастій клаудікації (як правило, внаслідок оклюзійної хвороби периферичних артерій) та запамороченні і шумі у вухах судинного походження.

Згідно стандарту Британської фармакопеї сухий екстракт листя містить: флавоноїди, виражені у вигляді флавонових глікозидів (Mr 756.7) 22-27% (сухий екстракт); сесквітерпенові лактони: білобалід 2,6-3,2% (сухий екстракт), гінкголіди А, В і С 2,8-3,4% (сухий екстракт); гінкголеві кислоти: максимум 5 проміле (сухий екстракт).

Серцева аритмія – це порушення серцевого ритму, вона може полягати у порушенні швидкості, регулярності або місця виникнення (наприклад, над- або шлуночкової) серцевого імпульсу або порушень провідності, що призводять до тахікардії, брадикардії або серцебиття, а також інші симптоми, такі як задишка, слабкість, головокружіння і синкопе. Вона також може призвести до зупинки серця та раптової смерті. Деякі серцеві аритмії мають безсимптомний перебіг. Серцева аритмія може бути над- або шлуночковою, а також повільною (брадіаритмія) або прискореною (тахіаритмія). Суправентрикулярна аритмія включає фібриляцію передсердь, тремтіння передсердь та пароксизмальну надшлуночкову тахікардію; шлуночкова аритмія включає шлуночкову тахікардію, фібриляцію шлуночків та синдром подовження інтервалу QT.

Оцінка включала витяг даних з VigiBase щодо ginkgo biloba (субстанція) та серцевої аритмії. У пошук були включені препарати, що містять лише ginkgo biloba. Цей аналіз був здійснений на вимогу Uppsala Monitoring Centre (UMC) після спільного аналізу Lareb/UMC у 2016 році (неопублікований) в якому було зроблено висновок, що 123 випадки побічних реакцій та літературні дані, наявні на той час, вкладаються у поняття сигналу про зв’язок між застосуванням ginkgo biloba та серцевою аритмією. У поточному аналізі у VigiBase було виявлено 162 повідомлення. Дві третини випадків сталися у жінок, а понад 70% задіяних пацієнтів були віком 45 років.

Дискусія та висновки

Загалом 162 повідомлень із 18 країн про серцеву аритмію, пов’язану із застосуванням ginkgo biloba, було виявлено у VigiBase для огляду цього сигналу. Якщо повідомлення надходять з кількох країн, це може посилити ймовірність виникнення причинно-наслідкового зв’язку. Повідомлення стосувались приблизно 30 різних торгівельних найменувань ginkgo biloba, а у 17% повідомлень не було зазначено торгівельну назву та виробника. Асортимент препаратів посилює ймовірність того, що це справді сигнал.

У літературі описана невелика кількість випадків щодо зв’язку між застосуванням ginkgo biloba та серцевою аритмією. Інформація з доклінічних досліджень є обмеженою і частково суперечливою, оскільки в різних дослідженнях описані про- та, як правило, антиаритмічні ефекти для екстрактів ginkgo biloba.

Основне обмеження цього аналізу пов’язано із можливістю виникнення плутанини щодо показань та впливу супутньої патології на розвиток даної побічної реакції. Ще одне обмеження полягає в тому, що пошук у VigiBase із застосуванням ginkgo biloba виявив повідомлення, що стосуються лише однокомпонентних препаратів, отже повідомлення про серцеву аритмію у пацієнтів, які приймали багатокомпонентні препарати із ginkgo biloba не були ідентифіковані та оцінені.

На закінчення можна зробити висновок, що хоча механізм за допомогою якого ginkgo biloba може викликати серцеву аритмію не з’ясований повністю, кількість та характер випадків у VigiBase та додаткові опубліковані повідомлення про такі випадки свідчать про сигнал між ginkgo biloba та серцевою аритмією.

 

Посилання на сайт VigiBase – https://vigilyze.who-umc.org/

 

Інформація з глобальної бази даних ВООЗ VigiBase «Ginkgo biloba L. and cardiac arrhythmias»

 

Перелік лікарських засобів, що містять монокомпонентний ginkgo biloba і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 19.02.2020)