thumbnail

Щодо внесення змін до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять левотироксин (levothyroxine)

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі оцінки аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять левотироксин (levothyroxine), зробив наступні висновки.

З огляду на наявні дані про вплив біотину на результати досліджень функції щитовидної залози зі спонтанних повідомлень та літератури, більшість описаних випадків мають сумісну хронологію без втручаючих факторів, результати лабораторних тестів повернулися до норми після відміни біотину або використання іншого методу аналізу, що вказує на причинно-наслідковий зв’язок впливу біотину на лабораторні тести. Враховуючи все більш поширене використання добавок, що  містять біотин у високих дозах та поширеність гіпотиреозу із необхідністю періодично проводити дослідження функції щитовидної залози для коригування дози Т4, існує значний потенціал для клінічного неправильного лікування таких пацієнтів на основі оманливих результатів тестів. Визначення застосування біотину було б особливо важливим у ситуаціях, що вимагають більш точного титрування дози левотироксину, наприклад у вагітних жінок, дітей, людей похилого віку та пацієнтів, які перебувають під наглядом щодо залишкового або рецидивуючого раку щитовидної залози.

Крім того, ґрунтуючись на наявних даних про лікарську взаємодію між левотироксином і звіробоєм зі спонтанних повідомлень і літератури, включно з деякими випадками, що супроводжують часовий зв’язок і позитивний тест на повторну відміну (de-challenge), і враховуючи, що звіробій описано як потужний індуктор кількох метаболічних ферментів печінки, особливо CYP3A, з такою ж дією, як і інші відомих потужних індукторів ферментів, таких як рифампіцин і фенобарбітал, які вже вказані в інструкції для медичного застосування (AUC досліджуваних субстратів зменшилася на 80%), цю лікарську взаємодію зі звіробоєм слід додати до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містить левотироксин.

І нарешті, власники реєстраційних посвідчень визначили кілька літературних статей, у яких описано взаємодію між левотироксином та інгібіторами протонної помпи (ІПП). Деякі випадки були ідентифіковані в їхніх базах даних з безпеки, із сумісною хронологією та підвищенням рівня ТТГ у крові або гіпотиреозом, що вказувало на можливу недостатню ефективність левотироксину через супутнє застосування ІПП. Дослідження показали, що кислотність шлункового соку посилює розчинення таблеток левотироксину. Таким чином, ІПП, які пригнічують секрецію шлункової кислоти, можуть зменшити всмоктування левотироксину, що доставляється, зокрема, у формі таблеток. Частоту одночасного прийому левотироксину та ІПП можна вважати відносно частою, враховуючи, що гіпотиреоз і шлунковий рефлюкс також є поширеними захворюваннями. Як і левотироксин, ІПП зазвичай приймають натщесерце перед сніданком, і їх дія триває 48 годин. Знижена абсорбція левотироксину пов’язана з підвищенням рівня ТТГ, що зазвичай спонукає клініцистів збільшити добову дозу таблеток левотироксину або в іншому випадку перевести пацієнта на більш біодоступні лікарські засоби.

PRAC дійшов висновку, що до інформації про препарати, що містять левотироксин, слід внести відповідні зміни.

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На основі наукових висновків CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик  лікарських засобів, що містять левотироксин (levothyroxine), залишається незмінним за умови внесення відповідних змін до інструкцій для медичного застосування.

Поправки, які повинні бути включені у відповідні розділи інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслений жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

Розділ «Особливості застосування»

Вплив на результати лабораторних досліджень:

Біотин може впливати на результати аналізів щитовидної залози, які базуються на взаємодії біотин/стрептавідин, що призводить до хибно знижених або хибно підвищених результатів тесту. Ризик інтерференції зростає з більш високими дозами біотину.

При інтерпретації результатів лабораторних тестів слід враховувати можливу взаємодію біотину, особливо якщо спостерігається відсутність узгодженості з клінічною картиною.

Щодо пацієнтів, які приймають препарати, що містять біотин, слід проінформувати персонал лабораторії, щодо найкращого часу коли потрібно провести дослідження функції щитовидної залози. Слід використовувати альтернативні тести, нечутливі до впливу біотину, якщо вони є. (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами ті інші види взаємодій»)

Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Вплив на результати лабораторних досліджень:

Біотин може впливати на результати імунологічних аналізів щитовидної залози, які базуються на взаємодії біотин/стрептавідин, що призводить до хибно знижених або хибно підвищених результатів тесту (див. розділ «Особливості застосування»).

Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Вплив препаратів, що індукують цитохром Р-450: лікарські засоби, що індукують ферменти, такі як … продукти, що містять звіробій (Hypericum perforatum L.), можуть підвищувати печінковий кліренс левотироксину, що призводить до зниження концентрації тиреоїдного гормону в сироватці крові.

Таким чином, пацієнтам, які отримують замісну терапію щитовидної залози, може знадобитися збільшення дози тиреоїдних гормонів, якщо ці препарати вводяться одночасно.

Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Інгібітори протонної помпи (ІПП):

Одночасне застосування з ІПП може призвести до зниження всмоктування гормонів щитовидної залози внаслідок підвищення рН шлункового соку, спричиненого ІПП.

Під час супутнього лікування рекомендується регулярний моніторинг функції щитовидної залози та клінічне спостереження. Може знадобитися збільшення дози тиреоїдних гормонів.

Слід також дотримуватися обережності, коли лікування ІПП закінчується.

Рішенням Координаційної групи з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини CMDh, що відбулося 11-13 жовтня 2022 року, було надано уточнення у рамках процедури PSUSA.

У рамках PSUSA щодо левотироксину PRAC зазначив, що левотироксин також дозволений у комбінованих лікарських засобах із фіксованою дозою. PRAC вважає, що лікарська взаємодія між левотироксином та ІПП, лікарська взаємодія між левотироксином і звіробоєм, а також вплив біотину на лабораторні тести у пацієнтів з гіпотиреозом також буде актуальним для включення в комбінації фіксованих доз лікарських засобів, що містять левотироксин, оскільки обговорені механізми можуть відноситися і до левотироксину в комбінованих лікарських засобах з фіксованою дозою.

Перелік лікарських засобів, що містять левотироксин (levothyroxine) та дозволені для медичного застосування на території України (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 04.01.2023) (12.1 Кб) (Завантажено: 16.01.2023 13:14:33)

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст розміщений за посиланням:

LINK LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail