thumbnail

Щодо внесення змін до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять габапентин (gabapentin)

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі оцінки аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять габапентин (gabapentin), зробив наступні висновки.

З огляду на наявні дані, включаючи післяреєстраційні звіти та огляд літератури, існує достатньо доказів причинно-наслідкового зв’язку між внутрішньоутробним впливом габапентину та розвитком неонатального синдрому відміни. Крім того, внутрішньоутробний вплив при сумісному застосуванні габапентину та опіоїдів може підвищити ризик виникнення неонатального синдрому відміни. У зв’язку з цим PRAC пропонує оновити інструкцію для медичного застосування.

З огляду на наявні дані, включаючи післяреєстраційні звіти, зловживання габапентином та залежність від нього можуть також виникати у пацієнтів без розладів вживання психоактивних речовин в анамнезі та в контексті терапевтичних доз габапентину. Тому вважається за необхідне посилити попередження про зловживання та залежність.

Запропоновані оновлення інформації для габапентину відповідає попереднім оновленням для прегабаліну.

Нещодано в літературі відміна габапентиноїдів була описана як подібна до відміни бензодіазепінів та алкоголю. Габапентиноїди можуть призводити до значної фізичної залежності (толерантність та синдром відміни) та ознак психологічної залежності, тобто потягу, втрати контролю над вживанням, поведінки, спрямованої на пошук наркотиків – все це є основними ознаками залежності (Evoy et al. 2021, Bonnet et al. 2022). При аналізі 161 випадку у пацієнтів без психіатричних розладів або розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин в анамнезі, власник реєстраційного посвідчення (ВРП) Pfizer дійшов висновку, що симптоми відміни були зареєстровані після припинення як короткострокового та довгострокового лікування.

Симптоми відміни можуть свідчити про медикаментозну залежність і мають клінічне значення.

Однак, оскільки пряме попередження про можливі симптоми відміни наразі не включені до інструкції для медичного застосування, PRAC вважає, що наявна інформація  є недостатньою і пропонує додати відомості до розділів «Особливості застосування» та «Побічні реакції» відповідно до інформації, що внесена в інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять прегабалін, включаючи симптоми відміни, які були описані в літературі та спонтанних повідомленнях.

У літературі та базі даних з безпеки ВРП повідомлялося про випадки токсичного епідермального некролізу (ТЕН) у розвитку яких не можна виключити роль габапентину. Синдром Стівенса-Джонсона (ССД) з частотою «невідомо» внесено в інструкцію для медичного застосування, лікарських засобів, що містять габапентин. ССД та ТЕН являють собою клінічну сутність з плавними переходами в їх проявах; патофізіологічний механізм і клінічні характеристики однакові, але при ТЕН уражається більша площа поверхні тіла (> 30 %). З клінічної точки зору, чітка диференціація між ССД і ТЕН не вважається обґрунтованою, оскільки перехід до ТЕН може відбуватися протягом курсу лікування. Таким чином, PRAC вважає, що ризик розвитку ССД/ТЕН повинен бути адекватно зазначений в інструкціях для медичного застосування лікарських засобів та має бути приведений у відповідність до нещодавно оновленої інструкції для медичного застосування (процедура сигналу) для габапентиноїду прегабаліну.

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На основі наукових висновків CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик  лікарських засобів, що містять габапентин (gabapentin), залишається незмінним за умови внесення відповідних змін до інструкцій для медичного застосування.

Поправки, які повинні бути включені у відповідні розділи інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслений жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

Розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю»

Вагітність

Повідомлялося про розвиток неонатального синдрому відміни у новонароджених, які зазнали внутрішньоутробного впливу габапентину.

Сумісне застосування габапентину та опіоїдів під час вагітності може підвищити ризик розвитку неонатального синдрому відміни у новонароджених. За новонародженими слід ретельно спостерігати.

 

Розділ «Особливості застосування»

Неправильне застосування, зЗловживання та залежність

 Габапентин може спричинити медикаментозну залежність, яка може виникнути при застосуванні терапевтичних доз. Повідомлялося про випадки зловживання. Пацієнти зі зловживанням психоактивними речовинами в анамнезі можуть мати підвищений ризик неправильного застосування габапентину, зловживання та залежності, тому таким пацієнтам габапентин слід застосовувати з обережністю. Перед призначенням габапентину слід ретельно оцінити ризик неправильного застосування, зловживання або залежності пацієнта.

Пацієнти, які отримують лікування габапентином, повинні перебувати під наглядом для виявлення симптомів неправильного застосування, зловживання або залежності від габапентину, таких як розвиток толерантності, підвищення дози та поведінка, спрямована на пошук наркотиків.

Наявні постмаркетингові дані про випадки зловживання та залежності. Слід ретельно обстежувати пацієнтів щодо зловживання наркотиками в анамнезі та спостерігати за ними щодо можливих ознак зловживання габапентином, наприклад поведінка, підвищення дози, розвиток толерантності.

Розділ «Побічні реакції»

Додати в підрозділ «Розлади з боку психіки» побічну реакцію «лікарська  залежність» з частотою «невідомо».

Розділ «Особливості застосування» нижче підрозділу «Зловживання та залежність»

Симптоми відміни

Після припинення як короткострокового так і довгострокового лікування габапентином спостерігалися симптоми відміни. Симптоми відміни можуть виникати невдовзі після припинення лікування, зазвичай протягом 48 годин. Найчастіше повідомлялося про такі симптоми, як тривожність, безсоння, нудота, біль, пітливість, тремор, головний біль, депресія, ненормальне самопочуття, запаморочення та нездужання. Можливе виникнення симптомів відміни після припинення прийому габапентину може свідчити про лікарську залежність (див. розділ «Побічні реакції»). Пацієнта слід проінформувати про це на початку  лікування. Якщо габапентин необхідно відмінити, рекомендується робити це поступово протягом щонайменше 1 тижня незалежно від показань (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Розділ «Побічні реакції»

Загальні розлади та розлади у місці введення
дуже часто втома, гарячка
часто периферичні набряки, порушення ходи, астенія, біль, нездужання, грипоподібний синдром
нечасто генералізований набряк
частота невідома реакції відміни* (переважно тривога, безсоння, нудота, біль, підвищена пітливість), …

*Опис за таблицею побічних реакцій:

Після припинення як короткочасного та і довготривалого лікування габапентином спостерігалися симптоми відміни. Симптоми відміни можуть виникати невдовзі після припинення лікування, зазвичай протягом 48 годин. Найчастіше повідомлялося про такі симптоми, як тривожність, безсоння, нудота, біль, пітливість, тремор, головний біль, депресія, ненормальне самопочуття, запаморочення та нездужання (див. розділ «Особливості застосування»). Виникнення симптомів відміни після припинення застосування габапентину може свідчити про лікарську залежність (див. розділ «Побічні реакції»). Пацієнта слід проінформувати про це на початку лікування. Якщо габапентин необхідно відмінити, рекомендується це робити поступово протягом щонайменше 1 тижня незалежно від показань (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Розділ «Особливості застосування»

Еозинофілія з системними симптомами (DRESS-синдром)

Тяжкі, загрозливі для життя системні реакції гіперчутливості, такі як еозинофілія з системними симптомами (DRESS), були зареєстровані у пацієнтів, які приймають лікарські засоби, включаючи габапентин (див. розділ «Побічні реакції»).

Важливо відмітити, що ранні прояви підвищеної чутливості, такі як гарячка або лімфаденопатія, можуть з’явитися ще до виникнення висипань. При наявності таких симптомів лікування габапентином потрібно негайно припинити, якщо альтернативна причина появи симптомів не була встановлена.

Тяжкі шкірні побічні реакції (ТШПР)

Тяжкі шкірні побічні реакції (ТШПР), включаючи синдром Стівенса-Джонсона (ССД), токсичний епідермальний некроліз (ТЕН) та еозинофілія з системними симптомами (DRESS), які можуть становити загрозу для життя або призвести до летального наслідку, були зареєстровані у звязку з лікуванням габапентином. Під час призначення лікарського засобу пацієнтів слід проінформувати про ознаки та симптоми та ретельно спостерігати за шкірними реакціями. При появі ознак та симптомів, що вказують на ці реакції, габапентин слід негайно відмінити та розглянути можливість альтернативного лікування (за необхідності).

Якщо у пацієнта розвинулася серйозна реакція, така як ССД, ТЕН або DRESS-синдром при застосуванні габапентину, лікування габапентином ніколи не можна поновлювати.

Розділ «Побічні реакції»

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Порушення з боку шкіри та підшкірної клітковини» у зміненому порядку, як зазначено:

Частота «невідомо»: Синдром Стівенса-Джонсона, токсичний епідермальний некроліз, еозинофілія з системними симптомами (див. розділ «Особливості застосування»), мультиформна еритема, ангіоневротичний набряк, алопеція.

Перелік лікарських засобів, що містять габапентин (gabapentin) та дозволені для медичного застосування на території України (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 16.11.2022) (12.6 Кб) (Завантажено: 08.12.2022 09:27:09)

 

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст розміщений за посиланням:

LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail