thumbnail

Щодо внесення змін до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять фентаніл (fentanyl) [трансдермальний пластир, розчин для ін’єкцій]

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC), на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять фентаніл (fentanyl) [трансдермальний пластир, розчин для ін’єкцій], зробив наступні наукові висновки.

Що стосується трансдермальних пластирів, що містять фентаніл, то за останні сім років в ЄЕЗ спостерігається тенденція до збільшення кількості повідомлень про випадки зловживання/нецільового використання та залежності. У поточному періоді РОЗБ рівень повідомлень про випадки зловживання в ЄЕЗ не збільшився, але й не зменшився порівняно з попереднім 1-річним інтервалом. Для досягнення тенденції щодо зниження кількості повідомлень, необхідні нові додаткові заходи з мінімізації ризику, спрямовані на подальше підвищення обізнаності та усвідомлення ризику розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів. З огляду на ризик випадкового вживання та прийому всередину трансдермального пластиру, необхідно оновити маркування. За останні 5 років було зареєстровано 10 випадків отруєння немовлят зі смертельними наслідками. Однак випадковий вплив/випадкове передозування трапляється не лише серед дітей, але й серед дорослих. Повідомлялося про летальні випадки внаслідок випадкового контакту з лікарським засобом і у дорослих. Наприклад, люди похилого віку також можуть бути в групі особливого ризику. Тому PRAC рекомендує розміщувати на зовнішній упаковці (і на внутрішньому пакуванні) попередження щодо випадкового вживання та прийому всередину.

Щодо рекомендацій лікарям (розділи «Спосіб застосування та дози» та «Особливості застосування» інструкції для медичного застосування), то в медичній практиці існує консенсус щодо необхідності визначення цілей лікування та плану його припинення, а також інформування пацієнта про ризик та ознаки передозування до та під час лікування (Hauser et al. 2021, Dowell et al. 2016). Під час лікування опіоїдами необхідна регулярна переоцінка, враховуючи потенційні зміни балансу користь/ризик з часом на рівні окремого пацієнта. Для подальшого підвищення обізнаності пацієнтів та осіб, які здійснюють догляд за ними, пам’ятка для пацієнта була доповнена ознаками передозування опіоїдів. Пропонується оновити розділ «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування, щоб привести цей розділ у відповідність до оновленої інформації з безпеки в розділі «Особливості застосування». Хоча залежність і толерантність вже описані під таблицею побічних реакцій в розділі «Побічні реакції», ці терміни також повинні бути включені в  таблицю з частотою «невідомо».

Усім власникам реєстраційних посвідчень (ВРП) трансдермальних пластирів, що містять фентаніл слід оновити розділи «Спосіб застосування та дози», «Особливості застосування» та «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування з метою подальшої мінімізації ризику передозування. Якщо це ще не зроблено, ВРП повинні включити інформацію щодо умови безпечного та надійного зберігання в інструкції для медичного застосування трансдермальних пластирів.

Загальних доказів (включаючи щонайменше два випадки з можливим причинно-наслідковим зв’язком щодо передозування фентанілу) достатньо для підтвердження зв’язку між розвитком токсичної лейкоенцефалопатії та передозуванням фентанілом. Були запропоновані можливі механізми, що лежать в основі, але вони потребують подальшого з’ясування. Для всіх лікарських засобів, що містять фентаніл (fentanyl) у формі трансдермального пластиру та розчину для ін’єкцій, PRAC рекомендує внести зміни до розділу «Передозування» інструкції для медичного застосування.

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На підставі наукових висновків CMDh дотримується думки, що співвідношення  користь/ризик лікарських засобів що містять фентаніл (fentanyl) [трансдермальний пластир, розчин для ін’єкцій] залишається незмінним з урахуванням запропонованих змін до інструкції для медичного застосування.

Зміни, які повинні бути включені у відповідні розділи інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслений жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

Фентаніл, трансдермальний пластир (для всіх ВРП)

Розділ «Спосіб застосування та дози»

Слід додати наступне формулювання щодо тривалості та цілей лікування:

Тривалість та цілі лікування

Перед початком терапії лікарським засобом <назва трансдермального пластиру, з фентанфлом> слід узгодити з пацієнтом стратегію лікування, включаючи тривалість і цілі лікування, а також план завершення лікування, відповідно до рекомендацій з лікування болю. Під час терапії лікарю слід підтримувати частий контакт з пацієнтом, щоб оцінити необхідність продовження лікування, розглянути питання про припинення лікування та, за необхідності, скоригувати дози. За відсутності адекватного контролю болю слід враховувати можливість гіпералгезії, толерантності  та прогресування основного захворювання (див. розділ «Особливості застосування»).

Припинення застосування <трансдермального пластиру з фентанілом>

…..

Розділ «Особливості застосування»

Якщо дана інформація ще не впроваджена, додайте наступне формулювання щодо умов зберігання:

Пацієнтам та їхнім опікунам необхідно рекомендувати зберігати <назва трансдермального пластиру з фентанілом> у безпечному та захищеному місці, недоступному для сторонніх осіб, через ризики, включаючи випадки з летальними  наслідками, що пов’язані з випадковим проковтуванням, неправильним застосуванням та зловживанням.

Довготривалий ефект лікування та толерантність

Толерантність до знеболювальних ефектів, гіпералгезія, фізична та психологічна залежність можуть розвинутись у всіх пацієнтів при повторному застосуванні опіоїдів, тоді як при деяких побічних реакціях, таких як запор, спричинений опіоїдами, розвивається неповна толерантність. Зокрема,  повідомлялося, що у пацієнтів із хронічним болем, не пов’язаним з онкологічними захворюваннями, довготривале лікування опіоїдами може не призвести до значного зменшення інтенсивності болю. Під час терапії лікарю слід підтримувати частий контакт з пацієнтом, щоб оцінити необхідність продовження лікування (див. розділ «Спосіб застосування та дози»). Рекомендується регулярно переоцінювати доцільність подальшого застосування фентанілу під час повторного призначення пацієнтам. Коли вирішено, що користі від продовження терапії немає, слід   поступово зменшувати дозу для уникнення симптомів відміни.

Не припиняйте застосування раптово <назва трансдермального пластиру з фентанілом> у пацієнта із фізичною залежністю від опіоїдів. Синдром відміни може виникнути при різкому припиненні терапії або зменшенні дози.

Були повідомлення про те, що швидке зменшення дози < назва трансдермального пластиру з фентанілом > у пацієнта з фізичною залежністю від опіоїдів може призвести до серйозних симптомів відміни та неконтрольованого болю (див. розділ «Спосіб застосування» та «Побічні реакції»). Коли пацієнт більше не потребує терапії, рекомендується поступово знижувати дозу, щоб мінімізувати симптоми відміни. Зниження високої дози може тривати від тижнів до місяців.

Синдром відміни опіоїдів характеризується деякими або всіма наступними симптомами: неспокій, сльозотеча, ринорея, позіхання, пітливість, озноб, міалгія, мідріаз та прискорене серцебиття. Також можуть розвиватися інші симптоми, включаючи дратівливість, збудження, тривогу, гіперкінезію, тремор, слабкість, безсоння, анорексію, спазми в животі, нудоту, блювання, діарею, підвищення артеріального тиску, збільшення частоти дихання або серцебиття.

Розлад застосування опіоїдів (залежність та зловживання)

При повторному застосуванні <назва трансдермального пластиру з фентанілом > може розвинутися розлад пов’язаний із вживанням опіоїдів (РВО). Вища доза та довша тривалість лікування опіоїдами може підвищити ризик розвитку РВО. Зловживання або неправильне застосування <назва трансдермального пластиру з фентанілом > може призводити до передозування та/або смерті. Ризик розвитку РВО вищій у пацієнтів з  наявністю в особистому або сімейному анамнезі (батьків або братів і сестер),  розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин (включаючи розлади, пов’язані із вживанням алкоголю), у тих, хто зараз вживає тютюнові вироби, або у пацієнтів з наявними іншими психічними розладами (наприклад, важка депресія, тривога та розлади особистості).

Перед початком лікування та під час лікування лікарським засобом <Назва трансдермального пластиру, з фентанфлом > з пацієнтом слід узгодити цілі лікування та план припинення лікування (див. розділ «Спосіб застосування та дози»). Перед початком і під час лікування пацієнта також слід поінформувати про ризики та ознаки РЗО. У разі появи цих ознак пацієнтам слід порадити звернутися до лікаря.

Пацієнти, які отримують опіоїди, повинні перебувати під наглядом для виявлення ознак наркозалежної поведінки, таких як поведінка, пов’язана з пошуком наркотичних речовин (наприклад, занадто ранні прохання про повторне призначення лікарського засобу), особливо пацієнти із підвищеним ризиком. Це включає перегляд супутнього лікування опіоїдами та психоактивними лікарськими засобами (наприклад, бензодіазепінами). Пацієнтам з ознаками та симптомами РВО слід розглянути можливість консультації з наркологом. Якщо необхідно припинити застосування опіоїдів  див. розділ «Особливості застосування».

Розділ «Побічні реакції»

«Толерантність» та «Залежність»  повинні бути включені до зведеної таблиці побічних реакцій у підрозділи «Загальні розлади і реакції у місці введення» та «Психічні розлади» відповідно з частотою «Невідомо».

Опис цих побічних реакцій під таблицею слід змінити наступним чином:

Толерантність, фізична та психологічна залежність можуть розвинутися при повторному застосуванні фентанілу (див. розділ «Особливості застосування»).

«Толерантність»

Толерантність може розвинутися при повторному застосуванні.

Медикаментозна залежність

Повторне застосування <назва трансдермального пластиру з фентанфлом> може призвести до медикаментозної залежності, навіть у терапевтичних дозах. Ризик розвитку медикаментозної залежності може варіюватися залежно від індивідуальних факторів ризику, дозування та тривалості лікування опіоїдами (див. розділ «Особливості застосування»).

Розділ «Передозування»

Симптоми та ознаки

Проявами передозування фентанілом є продовження його фармакологічної дії, найбільш серйозний ефект – це пригнічення дихання. Токсична лейкоенцефалопатія також спостерігалася при передозуванні фентанілу.

Маркування зовнішньої упаковки

ІНФОРМАЦІЯ, ЯКА ПОВИННА БУТИ НАНЕСЕНА НА ЗОВНІШНЮ УПАКОВКУ – КАРТОННУ КОРОБКУ

Слід додати наступне попередження (місце та макет мають бути узгоджені з національним компетентним органом):

Випадкове використання або проковтування може призвести до летального наслідку

Маркування первинної упаковки

ІНФОРМАЦІЯ, ЯКА ПОВИННА БУТИ РОЗМІЩЕНА НА ВНУТРІШНЬОМУ ПАКУВАННІ

Якщо дозволяє місце, слід додати наступне попередження:

Випадкове використання або проковтування може призвести до летального наслідку

 

Фентаніл, розчин для ін’єкцій (для всіх ВРП):

Розділ «Передозування»

Слід додати наступний симптом передозування:

Токсична лейкоенцефалопатія спостерігалася при передозуванні фентанілу.

 

Перелік лікарських засобів, що містять фентаніл (fentanyl) (трансдермальний пластир, розчин для ін’єкцій) і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 28.03.2023) (14.1 Кб) (Завантажено: 31.03.2023 07:19:40)

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланням:

LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail