thumbnail

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять вальпроати (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium)

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять вальпроати (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium), PSUSA/00003090/202401, зробив наступні висновки.

Лікарська взаємодія між вальпроатами (valproate) та клозапіном: потенційний ризик розвитку міокардиту та нейтропенії/агранулоцитозу

Декілька літературних досліджень, зокрема Vickers та ін. (2022), Malik та ін. (2018) і Yang та ін. (2023), вказують на взаємодію між вальпроатами (valproate) та клозапіном. Дослідження свідчать про вищу частоту виникнення побічних реакцій при одночасному застосуванні вальпроатів (valproate) і клозапіну та свідчать про те, що вальпроати (valproate) під час прийому клозапіну є фактором ризику індукованого клозапіном запалення, та серйозних побічних реакцій, таких як міокардит і нейтропенія.

Власники реєстраційних посвідчень (ВРП) всіх лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate), повинні оновити нструкції для медичного застосування. Повідомлялося про випадки розвитку додаткових побічних реакцій при одночасному застосуванні. Застосування вальпроатів (valproate) може збільшити ризик токсичності, спричиненої клозапіном.

Еозинофільна пневмонія

Незважаючи на те, що плевральний випіт вже зазначений для вальпроатів (valproate), еозинофільне походження плеврального випоту, спричиненого вальпроатами (valproate), має бути більш чітко висвітлене в інструкціях для медичного застосування лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate), як уточнення існуючого формулювання, з метою більш чіткого відображення даних наукової літератури.

Гіперпігментація

З огляду на наявні дані щодо 6 відповідних випадків гіперпігментації шкіри, слизових оболонок або нігтів, з вірогідним часом до настання реакції та без конфаундерів (викривлюючі фактори), включаючи випадки з позитивним тестом на застосування та відміну лікарського засобу (de-challenge), PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням вальпроатів  (valproate) та гіперпігментацією є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку та погодився з ВРП, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять вальпроати (valproate), повинні бути змінені відповідним чином.

Тяжкі шкірні побічні реакції (ТШПР) та ангіоневротичний набряк

ВРП Sanofi запропонував додати застереження щодо ТШПР та ангіоневротичного набряку до розділу «Особливості застосування» інструкцій для медичного застосування. Запропоноване застереження відповідає рекомендаціям щодо ТШПР. Тому PRAC рекомендує оновити інструкції для медичного застосування.

Розглянувши рекомендації PRAC, Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується із загальними висновками PRAC та підставами для рекомендацій.

На підставі наукових висновків щодо вальпроатів (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium) CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять вальпроати (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium), не змінюється, за умови внесення запропонованих змін до інструкцій для медичного застосування.

Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом).

 

  • Розділ «Особливості застосування»

Застереження слід додати наступним чином:

Тяжкі шкірні побічні реакції та ангіоневротичний набряк

Повідомлялося про тяжкі шкірні побічні реакції (ТШПР), такі як синдром Стівенса-Джонсона (ССД), токсичний епідермальний некроліз (ТЕН) та індукована лікарськими засобами еозинофілія з системними симптомами (DRESS), мультиформна еритема та ангіоневротичний набряк, при застосуванні вальпроатів. Пацієнтів слід проінформувати про ознаки та симптоми серйозних шкірних реакцій та ретельно їх відстежувати. У разі появи ознак ТШПР або ангіоневротичного набряку необхідно провести негайне обстеження та припинити лікування, якщо діагноз ТШПР або ангіоневротичний набряк підтверджено.

 

  • Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Взаємодію слід додати наступним чином:

Клозапін

Одночасне лікування вальпроатом і клозапіном може підвищити ризик розвитку нейтропенії та міокардиту, спричиненого клозапіном. Якщо одночасне застосування вальпроату з клозапіном є необхідним, потрібен ретельний моніторинг обох реакцій.

 

  • Розділ «Побічні реакції»

Наступна побічна реакція потребує внесення змін до підрозділу «Розлади з боку дихальної системи, органів грудної клітки та середостіння» з частотою «нечасто»:

Плевральний випіт (еозинофільний)

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини» з частотою «невідомо»:

Гіперпігментація

 

Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять вальпроати (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 02 – 05 вересня 2024 року

Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 02 – 05 вересня 2024 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять вальпроати (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium).

Вальпроати – Valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium) PSUSA/00003090/202401

Вальпроєва кислота (valproic acid) та споріднені речовини є протиепілептичними засобами, показаними для лікування епілепсії, біполярних розладів, обмежених лікуванням епізодів манії, коли літій протипоказаний або не переноситься, а також для профілактики нападів мігрені, якщо це виправдано.

На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять вальпроати (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium) та надав наступні рекомендації.

Резюме рекомендацій та висновків

  • На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять вальпроати (valproic acid, sodium valproate, valproate pivoxil, valproate semisodium, valpromide, valproate bismuth, calcium valproate, valproate magnesium), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
  • Незважаючи на це, інструкції для медичного застосування необхідно оновити, додавши застереження щодо ТШПР та ангіоневротичного набряку, лікарську взаємодію між вальпроатами та клозапіном, гіперпігментацію як побічну реакцію з частотою «невідомо», а також додавши в дужках (еозинофільний) до зазначеної побічної реакції – плевральний випіт. Таким чином, існуючі положення інструкцій для медичного застосування повинні бути змінені1.

У наступному РОЗБ власник реєстраційного посвідчення Sanofi повинен обговорити результати двох поточних сигналів щодо передчасних пологів та низької ваги новонароджених після внутрішньоутробного впливу разом з даними літератури, надати оцінку сигналу щодо гемофагоцитарного лімфогістіоцитозу та подати огляд опублікованих епідеміологічних досліджень щодо вальпроєвої кислоти (valproic acid) та нових випадків цукрового діабету 2 типу.

____________________________________________________________________________

1Оновлення розділів «Особливості застосування», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» та «Побічні реакції» інструкцій для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендація PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.

 

Перелік лікарських засобів, що містять valproic acid та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 29.11.2024).

ДЛЯ АНАЛІЗУ ОПУБЛІКОВАНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ПОДАЧІ ВІДПОВІДНОЇ ЗАЯВКИ НА ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО РЕЄСТРАЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ ЗАЯВНИК ПОВИНЕН ВИКОРИСТОВУВАТИ ОРИГІНАЛЬНИЙ ТЕКСТ, ЩО РОЗМІЩЕНИЙ ЗА ПОСИЛАННЯМИ:

LINK LINK LINK LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail