thumbnail

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone)

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone), PSUSA/00002254/202304, зробив наступні висновки.

Враховуючи 8 випадків дисфункції сфінктера Одді (ДСО), специфічних для оксикодону (oxycodone) (4 ймовірні та 4 можливі випадки) та 1 випадок ДСО, пов’язаний з застосуванням оксикодону (oxycodone) та налоксону (naloxone) (1 можливий випадок), правдоподібний механізм, про який повідомляється в літературі, що описує спазми сфінктера, індуковані опіоїдами (наприклад, Voorthuizen та ін. 2000 та Thompson та ін. 2001), PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням оксикодону (oxycodone) та ДСО є принаймні обґрунтовано можливим.

Було виявлено декілька серйозних випадків у післяреєстраційний період. Серед 8 випадків ДСО, пов’язаних з застосуванням оксикодону (oxycodone), було 4 ймовірних випадки; 2 випадки мали час до настання побічної реакції (ЧДНПР) 1 день, 1 випадок – 18 днів та 1 випадок передозування у немовляти, описаний в літературі з ЧДНПР < 1 дня (González та ін. 2020). В останньому випадку передозування у немовляти також повідомлялося про розлади з боку підшлункової залози, підвищення рівня ліпази та амілази, що вказує на (гострий) панкреатит, тоді як в інших 3 ймовірних випадках ДСО не повідомлялося про (гострий) панкреатит. Всі 4 ймовірні випадки мали позитивний тест на застосування та відміну лікарського засобу (de-challenge) та в 3 з них автори доповідей чітко зробили висновок про ймовірний або обґрунтований зв’язок або вказали на відсутність інших причинно-наслідкових факторів. Інші 4 випадки ДСО розглядалися як можливі випадки з ЧДНПР відповідно 1 день, 1 день, 11-16 днів (Yamada та ін. 2009) та ~1 рік (Kumakura та ін. 2020), з яких у 2 випадках також повідомлялося про (гострий) панкреатит. З вищезазначених 8 випадків ДСО, у 4 випадках ДСО чітко згадувався біль (гострий / біліарний / приступоподібний) в абдомінальній або підреберній ділянці. Останній випадок був пов’язаний із застосуванням комбінованого лікарського засобу оксикодону (oxycodone) та налоксону (naloxone) з ЧДНПР < 1 дня, випадок з позитивним тестом на застосування та відміну лікарського засобу (de-challenge), проте з коротким описом, і тому розглядався як можливий випадок.

Щодо гострого панкреатиту (ГП), на додаток до 3 вищезгаданих випадків ДСО, в яких також повідомлялося про випадки, що вказують на ГП (1 ймовірний та 2 можливих випадки передозування у немовлят), було ще 2 можливих випадки, в яких повідомлялося про (гострий) панкреатит, але не повідомлялося про ДСО. Обидва випадки мали ЧДНПР ~1 день та позитивний тест на застосування та відміну лікарського засобу (de-challenge), проте один випадок був ускладнений сепсисом – ураження підшлункової залози є поширеним явищем при септичному шоці (Chaari та ін. 2016), другий випадок стосувався передозування у дорослого, але без конкретної інформації про те, чи приймалися інші лікарські засоби одночасно або в минулому, а також з ускладнюючим фактором: целіакія, яка пов’язана з розвитком панкреатиту (Sadr-Azodi та ін. 2012). Враховуючи загалом 3 можливих випадки гострого панкреатиту без передозування, а також відсутність випадків без передозування з ймовірним причинно-наслідковим зв’язком, PRAC вважає, що немає достатніх доказів, щоб зробити однозначний висновок про причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням оксикодону (oxycodone) та гострим панкреатитом, але додавання застереження вважається виправданим. Це також підтверджується правдоподібним механізмом, що лежить в основі дії (можливість розвитку панкреатиту, що є вторинним по відношенню до ДСО).

Враховуючи вищезазначене, PRAC дійшов висновку, що інструкція для медичного застосування лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone), повинна бути змінена відповідним чином.

Розглянувши рекомендації PRAC, Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується із загальними висновками PRAC та підставами для рекомендацій.

На підставі наукових висновків щодо оксикодону (oxycodone) CMDh вважає, що співвідношення користь-ризик лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone), є незмінним за умови внесення запропонованих змін до інструкції для медичного застосування.

Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкції для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом).

  • Розділ «Особливості застосування»

Оксикодон слід з обережністю призначати пацієнтам з:

…Панкреатит… Захворювання жовчовивідних шляхів…

[…]

Розлади з боку гепатобіліарної системи

Оксикодон може спричинити дисфункцію та спазм сфінктера Одді, таким чином підвищуючи внутрішньобіліарний тиск та збільшуючи ризик виникнення симптомів з боку жовчовивідних шляхів та панкреатиту. Тому оксикодон слід з обережністю призначати пацієнтам з панкреатитом та захворюваннями жовчовивідних шляхів.

[…]
  • Розділ «Побічні реакції»

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Розлади з боку гепатобіліарної системи» з частотою «невідомо»:

Дисфункція сфінктера Одді

 

Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 23 – 26 жовтня 2023 року

Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 23 – 26 жовтня 2023 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone).

Оксикодон (oxycodone) – PSUSA/00002254/202304

Оксикодон – це опіоїдний анальгетик, показаний для лікування болю, що вимагає застосування опіоїдних анальгетиків, а також помірного та сильного болю у пацієнтів з онкологічними захворюваннями та післяопераційного болю.

На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone) та надав наступні рекомендації.

Резюме рекомендацій та висновків

  • На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик застосування лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
  • Незважаючи на це, інструкцію для медичного застосування слід оновити, додавши розлади з боку гепатобіліарної системи, включаючи дисфункцію сфінктера Одді, як застереження, а також додавши дисфункцію сфінктера Одді як побічну реакцію з частотою «невідомо». Таким чином, існуючі положення інструкції для медичного застосування повинні бути змінені1.
  • У наступному РОЗБ власник реєстраційного посвідчення (ВРП) оригінатора/бренд-лідера Mundipharma на лікарський засіб, що містить оксикодон (oxycodone), повинен надати аналіз випадків за стандартними запитами MedDRA «зловживання, залежність та синдром відміни», а також випадків, зареєстрованих за окремими термінами переважного використання: «наркотична залежність», «синдром відміни», «синдром відміни наркотичних лікарських засобів», а також «зловживання» та «передозування», починаючи з 2012 року. ВРП Mundipharma повинен також обговорити публікації Langford та ін.2 та Jones та ін.3 та представити результати оцінки сигналу про «алодинію», який коротко розглядається як новий сигнал у розділі «Інформація, отримана в останній момент» поточного РОЗБ. ВРП Hormosan Pharma GmbH повинен представити результати оцінки сигналу про «оромандибулярну пізню дистонію», пов’язану з взаємодією оксикодону (oxycodone) та есциталопраму, що коротко розглядається як новий сигнал у розділі «Інформація, отримана в останній момент» поточного РОЗБ.

____________________________________________________

1 Оновлення розділів «Особливості застосування» та «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендація PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.

2 Langford et al. Clinical practice guideline for deprescribing opioid analgesics: summary of recommendations. Med J Aust. 26 June 2023

3 Jones et al. 2023 Opioid analgesia for acute low back pain and neck pain (the OPAL trial): a randomised placebo-controlled trial. Lancet. 28 June 2023

Перелік лікарських засобів, що містять оксикодон (oxycodone) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 23.01.2024)

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланням:

LINK LINK LINK
thumbnail