Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.
Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen), PSUSA/00002125/202308, зробив наступні висновки.
З огляду на наявні дані з літератури, спонтанні повідомлення, включаючи належним чином задокументовані випадки з тісним часовим зв’язком, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням напроксену (naproxen) та розвитком індукованої лікарськими засобами еозинофілією з системними симптомами (DRESS) є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для системного застосування, повинні бути відповідним чином змінені.
Також, з огляду на наявні дані про ризик фіксованого медикаментозного висипу (ФМВ) з багатьох спонтанних повідомлень та наукової літератури, випадки з позитивним тестом на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge) або підтверджені оральними провокаційними тестами та враховуючи, що деякі лікарські засоби що містять напроксен (naproxen) для системного застосування вже містять інформацію про цю побічну реакцію в інструкції для медичного застосування, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням напроксену (naproxen) та ФМВ є добре обґрунтованим , і дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для системного застосування, повинні бути змінені відповідним чином.
Наостанок, як запобіжний захід та з огляду на наявну інформацію про лікарські засоби того ж терапевтичного класу та ймовірний механізму дії, в інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для місцевого застосування слід внести формулювання щодо ризиків застосування у період вагітності, відповідно того, як це затверджено для кетопрофену, флурбіпрофену та ібупрофену, ібупрофену лізину (окрім показання для лікування відкритої артеріальної протоки), ібупрофену/кофеїну для місцевого застосування.
Розглянувши рекомендації PRAC, Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується із загальними висновками PRAC та підставами для рекомендацій.
На підставі наукових висновків щодо напроксену (naproxen) CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen), не змінюється, за умови внесення запропонованих змін до інструкції для медичного застосування.
Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкції для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, видалений текст закреслено).
- Рекомендації щодо індукованої лікарськими засобами еозинофілії з системними симптомами (DRESS) – для лікарських засобів для системного застосування
Рекомендовано внести наступні зміни до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для системного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, видалений текст закреслено):
Наступний текст слід додати до існуючого(их) місця(ь), де перелічені тяжкі шкірні реакції [наприклад, синдром Стівенса-Джонсона (ССД) та токсичний епідермальний некроліз (ТЕН)] в існуючому абзаці щодо тяжких шкірних реакцій у розділі «Особливості застосування» інструкції для медичного застосування. Якщо подібне формулювання ще не існує, його слід повністю імплементувати. Якщо інструкція для медичного застосування вже містить подібні або більш суворі застереження щодо тяжких шкірних побічних реакцій (ТШПР), подібні або більш суворі застереження залишаються дійсними і повинні бути збережені.
Наприклад, його можна додати наступним чином, якщо інструкція для медичного застосування містить точне формулювання, наведене нижче:
- Розділ «Особливості застосування»
Тяжкі шкірні побічні реакції (ТШПР)
Синдром Стівенса-Джонсона (ССД), токсичний епідермальний некроліз (ТЕН) та індукована лікарськими засобами еозинофілія з системними симптомами (DRESS), які можуть становити загрозу для життя або призвести до летального наслідку, були зареєстровані в післяреєстраційному періоді у зв’язку з застосуванням <назва лікарського засобу>. При появі ознак і симптомів, що вказують на ці реакції, <назва лікарського засобу> слід негайно відмінити. Якщо у пацієнта розвинувся ССД, ТЕН або DRESS при застосуванні <назва лікарського засобу>, лікування <назва лікарського засобу> не можна поновлювати і слід остаточно припинити.
Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини
Якщо DRESS вже включено до розділу «Побічні реакції» з іншою частотою, слід зберегти існуючу частоту.
Частота: «невідомо» – Індукована лікарськими засобами еозинофілія з системними симптомами (DRESS) (див. розділ «Особливості застосування»)
- Рекомендації щодо фіксованого медикаментозного висипу (ФМВ) – для лікарських засобів для системного застосування
Рекомендовано внести наступні зміни до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для системного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, видалений текст закреслено):
Якщо ФМВ вже включено до розділу «Побічні реакції» з іншою частотою, слід зберегти існуючу частоту.
Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини
Частота: «невідомо» – Фіксований медикаментозний висип
- Рекомендація щодо застосування у період вагітності – для лікарських засобів для місцевого застосування
Рекомендовано внести наступні зміни до інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для місцевого застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, видалений текст закреслено):
Цей текст має бути адаптований на національному рівні до існуючих формулювань в інструкції до медичного застосування. Якщо інструкція для медичного застосування вже містить подібні або більш суворі застереження щодо застосування у період вагітності, то подібні або більш суворі застереження залишаються дійсними і повинні бути збережені.
Якщо інструкція для медичного застосування містить твердження про відсутність тератогенного ефекту або відповідного системного впливу, цей текст слід видалити.
[…]
– третій триместр вагітності
- Розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю»
[…] Вагітність
Клінічні дані щодо застосування [назва лікарського засобу] у період вагітності відсутні. Навіть якщо системна дія є нижчою порівняно з пероральним застосуванням, невідомо, чи може системна дія [назва лікарського засобу], досягнута після місцевого застосування, бути шкідливою для ембріона/плода. Під час першого та другого триместрів вагітності [назва лікарського засобу] не слід застосовувати без нагальної потреби. У разі застосування, доза повинна бути якомога нижчою, а тривалість лікування – якомога коротшою.
Під час третього триместру вагітності системне застосування інгібіторів синтезу простагландинів, включаючи [назва лікарського засобу], може спричинити серцево-легеневу та ниркову токсичність у плода. На пізніх термінах вагітності може виникнути тривала кровотеча як у матері, так і у дитини, а також спостерігатися затримка родової діяльності. Тому [назва лікарського засобу] протипоказаний під час останнього триместру вагітності (див. розділ «Протипоказання»).
Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 08 – 11 квітня 2024 року
Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 08 – 11 квітня 2024 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen).
Напроксен (naproxen) – PSUSA/00002125/202308
Напроксен (naproxen) –нестероїдний протизапальний засіб (НПЗЗ), неселективний інгібітор ЦОГ1-2 з аналгетичними, протизапальними та жарознижувальними властивостями, показаний для симптоматичного лікування болю та запалення, спричинених різними станами, дисменореєю та мігренню, при дотриманні певних умов.
На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) та надав наступні рекомендації.
Резюме рекомендацій та висновків
- На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик застосування лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
- Незважаючи на це, інструкцію для медичного застосування лікарських засобів для системного застосування слід оновити, додавши до неї застереження про індуковану лікарськими засобами еозинофілію з системними симптомами (DRESS), а також DRESS та фіксований медикаментозний висип (ФМВ) як побічні реакції з частотою «невідомо». Для лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для місцевого застосування, в інструкцію для медичного застосування слід внести зміни, додавши протипоказання та застереження щодо застосування у період вагітності. Таким чином, існуючі положення інструкції для медичного застосування повинні бути змінені1.
- У наступному РОЗБ власники реєстраційних посвідчень (ВРП) лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для системного застосування повинні представити кумулятивний огляд впливу напроксену (naproxen) на фертильність у чоловіків, ускладнень інфекцій при лікуванні напроксеном (naproxen) ревматичної лихоманки, всіх випадків ураження печінки при застосуванні напроксену (naproxen) з використанням термінів вищого рівня (HLT) MedDRA (гепатоцелюлярне ушкодження та гепатит), діагностичні процедури функції гепатобіліарної системи та термінів переважного використання (PTs) (порушення функції печінки, гіпертрансаміназемія, холестатичний гепатит, печінкова недостатність, холангіт та гострий холангіт). Крім того, ВРП лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для системного застосування, повинні надати кумулятивний огляд повідомлень про випадки венозної тромбоемболії при застосуванні напроксену (naproxen) та гормональних контрацептивів, а також провести обговорення впливу наявних доказів на співвідношення користь/ризик напроксену (naproxen) для системного застосування. Наостанок, ВРП лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) для системного застосування, повинні також обговорити необхідність внесення будь-яких потенційних змін до інструкції для медичного застосування та пропозиції щодо додаткових заходів з мінімізації ризиків, якщо це виправдано.
_________________________________________________________________________
1 Оновлення розділів «Протипоказання», «Особливості застосування», «Застосування у період вагітності або годування груддю» та «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендація PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.
Перелік лікарських засобів, що містять напроксен (naproxen) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 05.08.2024).
Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланнями: