thumbnail

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять морфін (morphine)

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC), на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять морфін (morphine), зробив наступні висновки.

  • З огляду на наявні дані про гострий генералізований екзантематозний пустульоз (ГГЕП) з літератури та спонтанних повідомлень, включаючи в деяких випадках тісний часовий зв’язок, позитивний тест на застосування та відміну лікарського засобу (de-challenge) та з огляду на ймовірний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням морфіну (morphine) та ГГЕП є принаймні можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять морфін (morphine), повинні бути змінені відповідним чином.
  • З огляду на наявні в літературі дані про підвищений ризик пригнічення дихання при одночасному застосуванні з габапентином або прегабаліном та зважаючи на вірогідний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням морфіну (morphine) та підвищеним ризиком пригнічення дихання при одночасному застосуванні з габапентином або прегабаліном є принаймні можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять морфін (morphine), повинні бути змінені відповідним чином.
  • З огляду на наявні дані про центральне апное сну з літератури та спонтанних повідомлень, включаючи в деяких випадках тісний часовий зв’язок, позитивний тест на застосування та відміну (de-challenge) та позитивний тест на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), а також з огляду на ймовірний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням морфіну (morphine) та центральним апное сну є принаймні можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції на лікарські засоби, які містять морфін (morphine), повинні бути змінені відповідним чином.
  • З огляду на наявні дані про панкреатит/спазм сфінктера Одді з літератури та спонтанних повідомлень, включаючи в деяких випадках тісний часовий зв’язок, позитивний тест на застосування та відміну (de-challenge) та позитивний тест на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), а також з огляду на ймовірний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням морфіну (morphine) та панкреатитом/спазмом сфінктера Одді є принаймні можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції на лікарські засоби, які містять морфін (morphine), повинні бути змінені відповідним чином.
  • З огляду на літературні дані та попередні заходи, вжиті щодо інших лікарських засобів, що містять опіоїди PRAC вважає, що подальша інформація про розлади пов’язані з вживанням опіоїдів (РВО), має бути доведена до відома лікарів та пацієнтів. PRAC дійшов висновку, що інструкції на лікарські засоби, які містять морфін (morphine), повинні бути змінені відповідним чином.

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На підставі наукових висновків щодо морфіну (morphine), CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять морфін (morphine), залишається незмінним з урахуванням запропонованих змін до інструкцій для медичного застосування.

Зміни, що повинні бути включені у відповідні розділи інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

 

Для лікарських засобів з показаннями больовий синдром:

Розділ «Спосіб застосування та дози»

Спосіб застосування

Цілі лікування та його припинення

Перед початком лікування [назва лікарського засобу] слід узгодити з пацієнтом стратегію лікування, включаючи тривалість та цілі лікування, а також план завершення лікування, відповідно до протоколу лікування болю. Під час терапії лікарю слід підтримувати частий контакт з пацієнтом, щоб оцінити необхідність продовження лікування, розглянути питання про припинення лікування та, за необхідності, скоригувати дози. Коли пацієнт більше не потребує терапії [назва лікарського засобу], може бути доцільно поступово зменшувати дозу, для запобігання виникненню симптомів відміни. За відсутності належного контролю болю слід розглянути можливість виникнення гіпералгезії, толерантності та прогресування основного захворювання (див. розділ «Особливості застосування»).

Тривалість лікування

[Назва лікарського засобу] не слід застосовувати довше, ніж це необхідно.

 

Для лікарських засобів з показаннями замісна терапія:

Розділ «Спосіб застосування та дози»

Спосіб застосування

Цілі лікування та його припинення

Перед початком лікування [назва лікарського засобу] слід узгодити з пацієнтом стратегію лікування, включаючи тривалість та цілі лікування. Під час терапії лікарю слід підтримувати частий контакт з пацієнтом, щоб оцінити необхідність продовження лікування, розглянути питання про припинення лікування та, за необхідності, скоригувати дози. Коли пацієнт більше не потребує терапії [назва лікарського засобу], може бути доцільно поступово зменшувати дозу, для запобігання виникненню симптомів відміни. (див. розділ «Особливості застосування»).

Тривалість лікування

[Назва лікарського засобу] не слід застосовувати довше, ніж це необхідно.

 

Для всіх лікарських засобів:

Розділ «Особливості застосування»

Застереження слід додати наступним чином:

Особливі застереження та запобіжні заходи при застосуванні

Розлади дихання під час сну

Опіоїди можуть викликати розлади дихання під час сну, зокрема центральне апное сну (ЦАС) та гіпоксемію під час сну. Застосування опіоїдів підвищує ризик виникнення ЦАС та є дозозалежним. Для пацієнтів з ЦАС слід розглянути можливість зменшення загальної дози опіоїдів.

[…]

Тяжкі шкірні побічні реакції (ТШПР)

Повідомлялося про гострий генералізований екзантематозний пустульоз (ГГЕП), який може становити загрозу для життя або призвести до летального наслідку, у зв’язку з застосуванням морфіну. Більшість цих реакцій виникали протягом перших 10 днів лікування. Пацієнтів слід проінформувати про ознаки та симптоми ГГЕП та порадити їм звернутися за медичною допомогою у разі виникнення таких симптомів.

Якщо з’являються ознаки та симптоми, що вказують на ці шкірні реакції, морфін слід відмінити та розглянути можливість альтернативного лікування.

[…]

Розлади з боку гепатобіліарної системи

Морфін може спричинити дисфункцію та спазм сфінктера Одді, таким чином підвищуючи внутрішньочеревний тиск і збільшуючи ризик виникнення симптомів з боку жовчовивідних шляхів та панкреатиту.

[…]

Розлади пов’язані з вживанням опіоїдів (зловживання та залежність)

Толерантність і фізична та/або психологічна залежність можуть розвинутися після повторного застосування опіоїдів, таких як [назва лікарського засобу].

Повторне застосування [назва лікарського засобу] може призвести до розладів пов’язаних із вживанням опіоїдів (РВО). Вища доза та довша тривалість лікування опіоїдами може збільшити ризик розвитку РВО. Зловживання або навмисне неправильне застосування [назва лікарського засобу] може призвести до передозування та/або смерті. Ризик розвитку РВО, підвищений у пацієнтів з наявністю в особистому або сімейному анамнезі (батьків або братів і сестер), розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин (включаючи розлади, пов’язані із вживанням алкоголю), у тих, хто зараз вживає тютюнові вироби, або у пацієнтів з наявними іншими психічними розладами (наприклад, важка депресія, тривога та розлади особистості).

Перед початком та під час лікування [назва лікарського засобу] слід обговорити з пацієнтом цілі лікування та схему припинення лікування (див. розділ «Спосіб застосування та дози»). Перед початком і під час лікування пацієнта також слід поінформувати про ризики та ознаки РВО. Пацієнтам слід порекомендувати звернутися до лікаря у разі появи таких ознак.

Пацієнти повинні перебувати під наглядом для виявлення ознак наркозалежної поведінки (наприклад, занадто ранні запити на отримання додаткової дози). Це включає перевірку супутнього прийому опіоїдів та психоактивних лікарських засобів (наприклад, бензодіазепінів). Пацієнтам з ознаками та симптомами РВО слід розглянути можливість консультації з наркологом.

 

Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Для інструкцій, які ще не мають наведених нижче формулювань, слід додати наступну взаємодію:

Морфін слід застосовувати з обережністю пацієнтам, які одночасно приймають інші депресанти центральної нервової системи, включаючи седативні або снодійні лікарські засоби, загальні анестетики, фенотіазини, інші транквілізатори, міорелаксанти, антигіпертензивні лікарські засоби, габапентин або прегабалін та алкоголь. При одночасному застосуванні цих лікарських засобів з рекомендованими дозами морфіну можуть виникнути ефекти, що призводять до пригнічення дихання, гіпотензії, глибокого седативного ефекту або коми.

 

Розділ «Побічні реакції»

Таблиця побічних реакцій:

 

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини» з частотою «невідомо»:

Гострий генералізований екзантематозний пустульоз (ГГЕП)

 

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Респіраторні розлади» з частотою «невідомо»:

Синдром центрального апное сну

 

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Розлади з боку шлунково-кишкового тракту» з частотою «невідомо»:

Панкреатит

 

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Розлади з боку гепатобіліарної системи» з частотою «невідомо»:

Спазм сфінктера Одді

 

Власники реєстраційних посвідчень, у яких вищезазначені побічні реакції вже включені до розділу «Побічні реакції» інструкцій для медичного застосування лікарського засобу, повинні зберегти їх зазначену частоту.

 

До підрозділу «Опис окремих побічних реакцій» слід додати наступну інформацію:

Лікарська залежність

Повторне вживання [назва лікарського засобу] може призвести до лікарської залежності, навіть у терапевтичних дозах. Ризик розвитку лікарської залежності може варіюватися залежно від індивідуальних факторів ризику пацієнта, дозування та тривалості лікування опіоїдами (див. розділ «Особливості застосування»).

 

Перелік лікарських засобів, що містять морфін (morphine) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 18.08.2023) (13.9 Кб) (Завантажено: 28.08.2023 10:58:58)

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланням:

LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail