thumbnail

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium)

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять літій (lithium), PSUSA/00001897/202308, зробив наступні висновки.

З огляду на наявні дані про «синдром Бругада», отримані зі спонтанних повідомлень, включаючи три випадки з тісним часовим зв’язком, випадки з позитивним тестом на застосування та відміну (de-challenge) та/або випадки з позитивним тестом на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), а також з огляду на правдоподібний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням літію (lithium) та синдромом Бругада є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium), повинні бути змінені відповідним чином.

З огляду на наявні дані про «гіперпаратиреоз», «гіперкальціємію», «аденому паращитоподібної залози» та «гіперплазію паращитоподібної залози» з літератури та спонтанних повідомлень, включаючи випадки з позитивним тестом на застосування та відміну (de-challenge) та/або випадок з позитивним тестом на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), а також з огляду на правдоподібний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням літію (lithium) та «гіперпаратиреозом», «гіперкальціємією», «аденомою паращитоподібної залози» та «гіперплазією паращитоподібної залози» є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium), повинні бути змінені відповідним чином.

З огляду на наявні в літературі дані про «лікарську взаємодію з топіраматом», включаючи три випадки з тісним часовим зв’язком та випадки з позитивним тестом на застосування та відміну лікарського засобу (de-challenge), PRAC вважає, що лікарська взаємодія між літієм (lithium) і топіраматом є принаймні обґрунтовано можливою. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium), повинні бути змінені відповідним чином.

З огляду на наявні в літературі дані про «токсичність літію пов’язану з проведенням баріартричних операцій», включаючи 12 випадків з тісним часовим зв`язком, і з огляду на правдоподібний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням літію та токсичністю пов’язаною з проведенням баріартричних операцій є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium), повинні бути змінені відповідним чином.

З огляду на наявні дані про «індуковану лікарськими засобами еозинофілію з системними симптомами (DRESS)» зі спонтанних повідомлень та літератури, включаючи шість випадків з тісним часовим зв`язком, два з яких з позитивним тестом на застосування та відміну (de-challenge) після коригуючого лікування та випадки з позитивним тестом на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням літію (lithium) та «індукованою лікарськими засобами еозинофілією з системними симптомами (DRESS)» є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium), повинні бути змінені відповідним чином.

Розглянувши рекомендації PRAC, Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується із загальними висновками PRAC та підставами для рекомендацій.

На підставі наукових висновків щодо літію (lithium) CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять літій (lithium), не змінюється, за умови внесення запропонованих змін до інструкцій для медичного застосування.

Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкції для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, видалений текст закреслено).

 

  • Розділ «Особливості застосування»

Застереження слід змінити наступним чином:

«…

Синдром Бругада

Літій може проявити або посилити синдром Бругада, спадкове захворювання натрієвих каналів серця з характерними змінами на ЕКГ (блокада правої ніжки пучка Гіса та елевація сегмента ST у правих прекардіальних відведеннях), що може призвести до зупинки серця або раптової смерті. Літій не рекомендується застосовувати пацієнтам з встановленим синдромом Бругада або синдромом Бругада в сімейному анамнезі. З обережністю призначають пацієнтам, у яких в сімейному анамнезі були випадки зупинки серця або раптової смерті.

…»

  • Розділ «Побічні реакції»

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Розлади з боку серцевої системи» з частотою «невідомо»:

Синдром Бругада (проявлення/посилення)

 

  • Розділ «Побічні реакції»

Наступні побічні реакції слід додати до підрозділу «Розлади з боку ендокринної системи»:

«…

Розлади з боку ендокринної системи: … гіперкальціємія з частотою «дуже часто», гіперпаратиреоз, аденома паращитоподібної залози, гіперплазія паращитоподібної залози з частотою «невідомо»

…»

 

  • Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Взаємодію слід змінити наступним чином:

«…

Топірамат

У здорових добровольців спостерігалося зниження (на 18% для AUC) системної експозиції літію при одночасному застосуванні з топіраматом у дозі 200 мг/добу. У пацієнтів з біполярним розладом фармакокінетика літію не змінювалася під час лікування топіраматом у дозі 200 мг/добу; однак спостерігалося збільшення системної експозиції (на 26% для AUC) після прийому топірамату в дозах до 600 мг/добу. Повідомлялося про токсичність літію при одночасному застосуванні з топіраматом. Слід ретельно контролювати рівень літію при одночасному застосуванні з топіраматом.

…»

 

  • Розділ «Особливості застосування»

Застереження слід змінити наступним чином:

«…

Пацієнтам, які перенесли баріатричну операцію, може знадобитися менша підтримуюча доза літію. Необхідно ретельно контролювати рівень літію через ризик токсичності, доки вага не стабілізується.

…»

 

  • Розділ «Побічні реакції»

Наступні побічні реакції слід додати до підрозділу «Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини» з частотою «невідомо»:

Індукована лікарськими засобами еозинофілія з системними симптомами (DRESS)

 

Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять літій (lithium) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 08 – 11 квітня 2024 року

Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 08 – 11 квітня 2024 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium).

Літій (lithium) – PSUSA/00001897/202308

Літій (lithium) – лікарський засіб для стабілізації настрою, показаний для лікування маніакальної фази біполярного розладу, маніакально-депресивних епізодів при біполярному розладі, агресивної або самоушкоджувальної поведінки, як допоміжне лікування при резистентній тяжкій депресії у пацієнтів, які не мають оптимальної відповіді на лікування антидепресантами, а також для профілактики як маніакальної, так і депресивної фаз біполярного розладу та попередження повторних уніполярних депресивних епізодів.

На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять літій (lithium) та надав наступні рекомендації.

Резюме рекомендацій та висновків

  • На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик застосування лікарських засобів, що містять літій (lithium), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
  • Незважаючи на це, інструкцію для медичного застосування слід оновити, додавши синдром Бругада як застереження та побічну реакцію з частотою «невідомо», гіперкальціємію як побічну реакцію з частотою «дуже часто», а також гіперпаратиреоз, аденому паращитоподібної залози, гіперплазію паращитоподібної залози та індуковану лікарськими засобами еозинофілію з системними симптомами (DRESS) як побічні реакції з частотою «невідомо». Крім того, в інструкцію для медичного застосування слід внести зміни до застереження щодо токсичності літію (lithium) пов’язаної з проведенням баріартричних операцій та додати інформацію про лікарську взаємодію з топіраматом. Таким чином, існуючі положення інструкції для медичного застосування повинні бути змінені1.
  • У наступному РОЗБ власники реєстраційних посвідчень (ВРП) повинні надати кумулятивний огляд лікарської взаємодії між топіраматом і літієм (lithium), випадків синдрому Стівенса-Джонсона (ССД) та токсичного епідермального некролізу (ТЕН), а також випадків акатизії, пов’язаної з терапією літієм (lithium). ВРП повинні продовжити аналіз летальних випадків внаслідок токсичності літію (lithium) з метою встановлення порогової концентрації літію (lithium) в плазмі крові, при перевищенні якої може настати летальний випадок, а також надати кумулятивний огляд щодо проявлення та/або посилення синдрому Бругада у зв’язку із застосуванням літію (lithium) та обговорити, як найкраще мінімізувати цей ризик на основі всієї сукупності наявних даних. Крім того, ВРП повинні продовжувати уважно стежити за випадками лейкемії, гіперлейкоцитозу, папілярного раку щитоподібної залози, синоатріальної блокади, зупинки синусового вузла, повної атріовентрикулярної блокади та рабдоміолізу. Зрештою, ВРП повинні обговорити будь-яку потребу в оновленні інструкції для медичного застосування, якщо це виправдано.

_________________________________________________________________________

1 Оновлення розділів «Особливості застосування», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» та «Побічні реакції» інструкції для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендація PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.

 

Перелік лікарських засобів, що містять літій (lithium) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 25.07.2024).

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланням:

LINK LINK LINK LINK
thumbnail