thumbnail

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine)

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine), PSUSA/00000262/202311, зробив наступні висновки.

З огляду на наявні дані про ризик(и) серотонінового синдрому, бруксизму та думок про вбивство з літератури та спонтанних повідомлень, включаючи в деяких випадках тісний часовий зв’язок, випадок з позитивним тестом на повторне застосування та повторну відміну (de-challenge) та/або випадок з позитивним тестом на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), а також з огляду на правдоподібний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням атомоксетину (atomoxetine) та серотоніновим синдромом, бруксизмом та думками про вбивство є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine), повинні бути змінені відповідним чином.

Розглянувши рекомендації PRAC, Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується із загальними висновками PRAC та підставами для рекомендацій.

На підставі наукових висновків щодо атомоксетину (atomoxetine) CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine), не змінюється, за умови внесення запропонованих змін до інструкцій для медичного застосування.

Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом).

Серотоніновий синдром:

  • Розділ «Особливості застосування»

Серотоніновий синдром:

Повідомлялося про серотоніновий синдром після одночасного застосування атомоксетину з іншими серотонінергічними лікарськими засобами (наприклад, інгібіторами зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну [ІЗЗСН], селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну [СІЗЗС], іншими ІЗЗСН, триптанами, опіоїдами, а також трициклічними та тетрациклічними антидепресантами). Якщо одночасне застосування атомоксетину з серотонінергічними лікарськими засобами є виправданим, важливим є швидке розпізнавання симптомів серотонінового синдрому. Ці симптоми можуть включати зміни психічного стану, вегетативну нестабільність, нервово-м’язові порушення та/або шлунково-кишкові симптоми. При підозрі на серотоніновий синдром слід розглянути можливість зниження дози або припинення терапії залежно від тяжкості симптомів.

 

  • Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»

Серотонінергічні лікарські засоби

Атомоксетин слід застосовувати з обережністю в комбінації з серотонінергічними лікарськими засобами, селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), інгібіторами зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (ІЗЗСН), опіоїдами, такими як трамадол, та тетрациклічними або трициклічними антидепресантами, оскільки підвищується ризик розвитку серотонінового синдрому, потенційно небезпечного для життя стану (див. розділ «Особливості застосування»).

 

  • Розділ «Передозування»

У деяких випадках передозування атомоксетином повідомлялося про судоми, дуже рідко – про подовження інтервалу QT та серотоніновий синдром.

 

Агресивна поведінка, ворожість або емоційна лабільність:

  • Розділ «Особливості застосування»

Агресивна поведінка, ворожість або емоційна лабільність

Ворожість (переважно агресія, опозиційна поведінка та гнів) частіше спостерігалася у клінічних дослідженнях серед дітей, підлітків та дорослих, які отримували атомоксетин, порівняно з тими, хто отримував плацебо. Емоційна лабільність частіше спостерігалася у клінічних дослідженнях серед дітей, які отримували атомоксетин, порівняно з дітьми, які отримували плацебо. В цілому, пацієнти повинні перебувати під ретельним спостереженням щодо появи або погіршення агресивної поведінки, ворожості або емоційної лабільності.

Повідомлялося про серйозні випадки, пов’язані з пацієнтами дитячого віку включаючи повідомлення про фізичне насильство, загрозливу поведінку та думки про заподіяння шкоди іншим. Сім’ям та особам, які здійснюють догляд за пацієнтами дитячого віку, які отримують лікування атомоксетином, слід рекомендувати негайно повідомляти спеціаліста системи охорони здоров’я про значні зміни в настрої або поведінці, особливо після початку лікування або зміни дози. Лікарі повинні оцінити необхідність корекції дози або припинення лікування пацієнтів, у яких спостерігаються зміни у поведінці.

 

Бруксизм (тільки для пацієнтів дитячого віку):

  • Розділ «Побічні реакції»

Бруксизм повинен бути включений в підрозділ «Психічні розлади» (з частотою «невідомо») для пацієнтів дитячого віку.

 

Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 08 – 11 липня 2024 року

Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 08 – 11 липня 2024 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine).

Атомоксетин (atomoxetine) – PSUSA/00000262/202311

Атомоксетин (atomoxetine) є селективним інгібітором зворотного захоплення норадреналіну та показаний для лікування синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ) у дітей віком від 6 років, підлітків та дорослих.

На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine) та надав наступні рекомендації.

Резюме рекомендацій та висновків

  • На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик застосування лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
  • Незважаючи на це, інструкції для медичного застосування слід оновити, додавши застереження про серотоніновий синдром, змінити застереження про агресивну поведінку, ворожість або емоційну лабільність, включивши до неї інформацію з післяреєстраційних досліджень щодо виникнення думок про вбивство у пацієнтів дитячого віку, а також додати бруксизм як побічну реакцію з частотою «невідомо». Таким чином, існуючі положення інструкцій для медичного застосування повинні бути змінені1.
  • У наступному РОЗБ власники реєстраційних посвідчень (ВРП) повинні надати кумулятивний огляд випадків передозування тільки атомоксетином (atomoxetine), відокремивши летальні випадки від нелетальних та обговоривши необхідність оновлення інструкцій для медичного застосування, якщо це необхідно, а також кумулятивні огляди випадків судомних нападів, при яких не застосовувався жоден інший лікарський засіб, окрім атомоксетину (atomoxetine), випадків, пов’язаних з тоніко-клонічними нападами або термінами, пов’язаними з ними (як тонічні напади), випадків, пов’язаних з термінами переважного використання (ТПВ), пов’язаними з порушеннями мозкового кровообігу у пацієнтів дитячого віку, а також випадків шуму у вухах. Крім того, ВРП повинні ретельно відстежувати випадки панкреатиту та випадки, що схожі на потенційний панкреатит, такі як повідомлення про підвищення рівня амілази, випадки птозу та паралічу Белла, випадки, пов’язані з самогубством, аналізуючи також випадки спроб самогубства та завершеного самогубства окремо від випадків суїцидальних думок, а також надавати детальну оцінку серцево-судинних явищ, окрім тих, що вже описані в інструкції для медичного застосування, як специфічних типів аритмій, з диференціацією між пацієнтами дитячого віку та дорослих. У наступних РОЗБ також слід детально описати випадки застосування не за показаннями та летальні випадки, представити інформацію про експозицію з диференціацією між дорослими та пацієнтами дитячого віку (дітьми та підлітками), а також кількість випадків, пов’язаних з побічними реакціями, та характеристику побічних реакцій, що найчастіше асоціюються з медичними помилками при застосуванні лікарських засобів.

____________________________________________________________________________

1Оновлення розділів «Особливості застосування», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій», «Побічні реакції» та «Передозування» інструкцій для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендація PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.

 

Перелік лікарських засобів, що містять атомоксетин (atomoxetine) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 01.11.2024).

ДЛЯ АНАЛІЗУ ОПУБЛІКОВАНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ПОДАЧІ ВІДПОВІДНОЇ ЗАЯВКИ НА ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО РЕЄСТРАЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ ЗАЯВНИК ПОВИНЕН ВИКОРИСТОВУВАТИ ОРИГІНАЛЬНИЙ ТЕКСТ, ЩО РОЗМІЩЕНИЙ ЗА ПОСИЛАННЯМИ:

LINK LINK LINK LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail