Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.
Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol), PSUSA/00000095/202312, зробив наступні висновки.
З огляду на наявні дані щодо розвитку ліхеноїдної реакції, спричиненої лікарським засобом, та цитопенії внаслідок лікарської взаємодії азатіоприну/меркаптопурину з алопуринолом (allopurinol) з літератури та спонтанних повідомлень, включаючи в деяких випадках тісний часовий зв’язок, випадок з позитивним тестом на застосування та відміну (de-challenge) та/або випадок з позитивним тестом на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), а також з огляду на правдоподібний механізм дії, PRAC вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням алопуринолу (allopurinol) та розвитком ліхеноїдної реакції, спричиненої лікарським засобом, а також цитопенією внаслідок лікарської взаємодії азатіоприну/меркаптопурину та алопуринолу (allopurinol) є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol), повинні бути відповідним чином змінені. Для лікарських засобів, які вже мають застереження в розділах «Особливості застосування» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» інструкції для медичного застосування, слід зберегти більш суворе формулювання.
Розглянувши рекомендації PRAC, Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується із загальними висновками PRAC та підставами для рекомендацій.
На підставі наукових висновків щодо алопуринолу (allopurinol) CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol), не змінюється, за умови внесення запропонованих змін до інструкцій для медичного застосування.
Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом).
- Розділ «Особливості застосування»
Слід уникати одночасного застосування алопуринолу з 6-меркаптопурином або азатіоприном, оскільки були повідомлення про летальні випадки (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).
- Розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»
Взаємодія повинна бути змінена наступним чином:
6-меркаптопурин та азатіоприн
Азатіоприн метаболізується до 6-меркаптопурину, який інактивується під дією ксантиноксидази. Якщо 6-меркаптопурин або азатіоприн застосовувати одночасно з алопуринолом, інгібітором ксантиноксидази, інгібування ксантиноксидази подовжує їхню активність. Концентрації 6-меркаптопурину або азатіоприну в сироватці крові можуть досягати токсичних рівнів з розвитком небезпечної для життя панцитопенії та мієлосупресії при одночасному застосуванні цих лікарських засобів з алопуринолом. Тому слід уникати одночасного застосування алопуринолу з 6-меркаптопурином або азатіоприном. Якщо вважається, що одночасне застосування з 6-меркаптопурином або азатіоприном є клінічно необхідним, дозування слід зменшити до однієї чверті (25%) від звичайної дози 6-меркаптопурину або азатіоприну та забезпечити частий гематологічний моніторинг (див. розділ ««Особливості застосування»»).
Пацієнтам слід порадити повідомляти про будь-які ознаки або симптоми пригнічення кісткового мозку (незрозумілі синці або кровотечі, біль у горлі, гарячка).
Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини» з частотою «невідомо»:
Ліхеноїдна реакція, спричинена лікарським засобом
Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 02 – 05 вересня 2024 року
Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 02 – 05 вересня 2024 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol).
Алопуринол (allopurinol) – PSUSA/00000095/202312
Алопуринол (allopurinol) – це інгібітор ксантиноксидази, показаний для лікування подагри, первинної та вторинної гіперурикемії та пов’язаних із цим ускладнень (уратної нефропатії, каменів сечової кислоти та кальцієво-оксалатних каменів), для зменшення утворення уратів/сечової кислоти при станах, коли відкладення уратів/сечової кислоти вже відбулося (наприклад, подагричний артрит, тофуси шкіри, нефролітіаз), або є передбачуваним клінічним ризиком (наприклад, лікування злоякісних новоутворень, що потенційно може призвести до гострої уратної нефропатії), або при ферментативній недостатності, що призводить до надмірного утворення уратів.
На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol) та надав наступні рекомендації.
Резюме рекомендацій та висновків
- На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
- Незважаючи на це, інструкції для медичного застосування необхідно оновити, щоб внести зміни щодо лікарської взаємодії азатіоприну/меркаптопурину з алопуринолом (allopurinol) та додати ліхеноїдну реакцію, спричинену лікарським засобом, як побічну реакцію з частотою «невідомо». Таким чином, існуючі положення інструкцій для медичного застосування повинні бути змінені1.
У наступному РОЗБ власники реєстраційних посвідчень (ВРП) повинні надати кумулятивний огляд випадків синдрому Коуніса та випадків із симптомами синдрому Коуніса, а також комбінації пітавастатину, алопуринолу (allopurinol) та валсартану як взаємодії кількох лікарських засобів, а також обговорити оновлення інструкцій для медичного застосування, за необхідності. На додаток, ВРП повинні надати кумулятивний огляд випадків, у яких повідомлялося про лікарську взаємодію кладрибіну та алопуринолу (allopurinol), а також обговорити пропозиції щодо формулювання для мінімізації ризику. ВРП також повинні надати звіти про випадки вагітністі та подальше спостереження за немовлятами, які зазнали впливу лікарських засобів (зокрема, випадки з відхиленнями від норми та нормальні випадки), за наявності таких звітів. Крім того, ВРП Aspen повинен визначити можливість виникнення фотосенсибілізації при застосуванні алопуринолу (allopurinol). Зрештою, ВРП Laboratoires SMB та ACE pharmaceuticals повинні моніторити індуковану алопуринолом (allopurinol) токсичность колхіцину та надавати інформацію про випадки з клінічними та гістопатологічними результатами дослідження шкіри, що свідчать про індуковану алопуринолом (allopurinol) токсичность колхіцину для шкіри.
____________________________________________________________________________
1Оновлення розділів «Особливості застосування», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» та «Побічні реакції» інструкцій для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендація PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.
Перелік лікарських засобів, що містять алопуринол (allopurinol) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 21.11.2024).
ДЛЯ АНАЛІЗУ ОПУБЛІКОВАНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ПОДАЧІ ВІДПОВІДНОЇ ЗАЯВКИ НА ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО РЕЄСТРАЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ ЗАЯВНИК ПОВИНЕН ВИКОРИСТОВУВАТИ ОРИГІНАЛЬНИЙ ТЕКСТ, ЩО РОЗМІЩЕНИЙ ЗА ПОСИЛАННЯМИ: