thumbnail

Щодо внесення змін до інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування)

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.

Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування), PSUSA/00000007/202312, зробив наступні висновки.

З огляду на наявні в літературі дані щодо гіпертригліцеридемії, екстравазації, коліту, ентероколіту, дефіциту вітаміну В1, енцефалопатії Верніке та помилок при діагностуванні дефіциту дигідропіримідиндегідрогенази (ДПД), спонтанні повідомлення, включаючи в деяких випадках тісний часовий зв’язок, випадок з позитивним тестом на застосування та відміну (de-challenge) та/або випадок з позитивним тестом на повторне призначення лікарського засобу (re-challenge), а також з огляду на вірогідний механізм дії, PRAC вважає, що існує причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням 5-фторурацилу (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування) та гіпертригліцеридемією, екстравазацією, ентероколітом, дефіцитом вітаміну В1, енцефалопатією Верніке та помилками при діагностуванні ДПД є принаймні обґрунтовано можливим. PRAC дійшов висновку, що інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування), повинні бути змінені відповідним чином.

Розглянувши рекомендації PRAC, Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) погоджується із загальними висновками PRAC та підставами для рекомендацій.

На підставі наукових висновків щодо 5-фторурацилу (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування) CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування), не змінюється, за умови внесення запропонованих змін до інструкцій для медичного застосування.

Зміни, які необхідно внести до відповідних розділів інструкцій для медичного застосування (новий текст підкреслено та виділено жирним шрифтом, вилучений текст закреслено).

  • Розділ «Особливості застосування»

Застереження має бути змінено наступним чином:

Тестування для визначення дефіциту ДПД

Рекомендується проводити тестування фенотипу та/або генотипу до початку лікування 5-фторурацилом, незважаючи на невизначеність щодо оптимальних методик тестування перед початком лікування. Слід враховувати відповідні клінічні рекомендації.

Порушення функції нирок може призвести до підвищення рівня урацилу в крові, що призводить до підвищеного ризику помилок при діагностуванні у пацієнтів з дефіцитом ДПД з помірними або тяжкими порушеннями функції нирок.

 

[…]

Фенотипова характеристика дефіциту ДПД

Для фенотипової характеристики дефіциту ДПД рекомендується вимірювання перед початком лікування рівня ендогенного субстрату ДПД – урацилу (U) в плазмі крові. Підвищені концентрації урацилу до лікування асоціюються з підвищеним ризиком токсичності. Незважаючи на невизначеність щодо порогових значень урацилу, що визначають повний та частковий дефіцит ДПД, рівень урацилу в крові ≥ 16 нг/мл та < 150 нг/мл слід вважати показником часткового дефіциту ДПД та асоціювати з підвищеним ризиком токсичності фторпіримідинів. Рівень урацилу в крові ≥ 150 нг/мл слід вважати показником повного дефіциту ДПД та асоціювати з ризиком токсичності фторпіримідинів, що загрожує життю або призводить до летального наслідку. Рівень урацилу в крові слід інтерпретувати з обережністю у пацієнтів з порушенням функції нирок (див. «Тестування для визначення дефіциту ДПД» вище).

 

Енцефалопатія

Про випадки енцефалопатій (включаючи гіперамоніємічну енцефалопатію, лейкоенцефалопатію, синдром задньої оборотної енцефалопатії (PRES), енцефалопатію Верніке), пов’язані з лікуванням 5-фторурацилом, повідомлялося з післяреєстраційних джерел. Ознаками або симптомами енцефалопатії є зміна психічного стану, сплутаність свідомості, дезорієнтація, кома або атаксія. Якщо у пацієнта розвивається будь-який з цих симптомів, слід негайно припинити лікування та перевірити рівень аміаку в сироватці крові та вітаміну В1. У разі підвищення рівня аміаку в сироватці крові або дефіциту вітаміну В1 слід розпочати аміакознижуючу відповідну терапію. Гіперамоніємічна енцефалопатія часто виникає разом з лактацидозом.

 

  • Розділ «Побічні реакції»

Наступні побічні реакції слід додати до підрозділу «Порушення метаболізму та харчування» з частотою «невідомо»:

Гіпертригліцеридемія

– Дефіцит вітаміну В1

 

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Порушення з боку нервової системи» з частотою «невідомо»:

Енцефалопатія Верніке

 

Наступні побічні реакції слід додати до підрозділу «Розлади з боку шлунково-кишкового тракту» з частотою «невідомо»:

Ентероколіт

– Коліт (включаючи некротичний коліт)

 

Наступну побічну реакцію слід додати до підрозділу «Загальні розлади та умови місця введення» з частотою «невідомо»:

Місцева реакція , викликана екстравазацією (біль, набряк, еритема)

 

Зміни інформації з безпеки лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування) за результатами засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 02 – 05 вересня 2024 року

Європейська медична агенція (EМА) оприлюднила протокол засідання Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) від 02 – 05 вересня 2024 року. За результатами засідання було прийнято рішення про необхідність внесення змін з безпеки до реєстраційних матеріалів/інструкцій для медичного застосування лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування).

5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування) – PSUSA/00000007/202312

5-Фторурацил (5-fluorouracil) – протипухлинний засіб, показаний для лікування різних солідних пухлин, включаючи пухлини шлунково-кишкового тракту (наприклад, рак товстої кишки, прямої кишки, шлунка, підшлункової залози, стравоходу), рак голови та шиї, а також рак молочної залози.

На основі оцінки Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) PRAC переглянув співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування) та надав наступні рекомендації.

Резюме рекомендацій та висновків

  • На основі аналізу даних з безпеки та ефективності, співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування), за затвердженими показаннями залишається незмінним.
  • Незважаючи на це, інструкції для медичного застосування необхідно оновити, доповнивши застереження щодо фенотипової характеристики дефіциту ДПД та енцефалопатії, а також додавши дефіцит вітаміну В1, енцефалопатію Верніке, гіпертригліцеридемію, реакції у місці інфузії, спричинені екстравазацією, коліт (включаючи некротичний коліт) та ентероколіт як побічні реакції з частотою «невідомо». Таким чином, існуючі положення інструкцій для медичного застосування повинні бути змінені1.

У наступному РОЗБ власники реєстраційних посвідчень повинні надати кумулятивний огляд випадків шлунково-кишкового некрозу, шлунково-кишкової перфорації та манії, а також обговорити необхідність оновлення інструкцій для медичного застосування.

____________________________________________________________________________

1 Оновлення розділів «Особливості застосування» та «Побічні реакції» інструкцій для медичного застосування. Звіт з оцінки ризиків та рекомендація PRAC передаються до CMDh для прийняття рішення.

 

Перелік лікарських засобів, що містять 5-фторурацил (5-fluorouracil) (для внутрішньовенного застосування) та дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 24.12.2024).

ДЛЯ АНАЛІЗУ ОПУБЛІКОВАНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ПОДАЧІ ВІДПОВІДНОЇ ЗАЯВКИ НА ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО РЕЄСТРАЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ ЗАЯВНИК ПОВИНЕН ВИКОРИСТОВУВАТИ ОРИГІНАЛЬНИЙ ТЕКСТ, ЩО РОЗМІЩЕНИЙ ЗА ПОСИЛАННЯМИ:

LINK LINK LINK LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail