thumbnail

Що необхідно знати для запобігання виникненню побічних реакцій при застосуванні 0,9% розчину натрію хлориду

Розчин натрію хлориду в концентрації 9 мг/мл (0,9%) (далі – розчин натрію хлориду) є одним з найпоширеніших інфузійних розчинів у медицині. Він доступний та біологічно нейтральний, тому широко застосовується в інтенсивній терапії різноманітних критичних станів, для розведення інших лікарських засобів (особливо для в/в введення), для діагностичних маніпуляцій, в якості консерванту для біологічних матеріалів та фрагментів тканин тощо.

Процес фармаконагляду дозволяє здійснювати аналіз отриманої інформації після застосування розчину натрію хлориду, вивчати причини, що можуть впливати на порушення у стані здоров’я після його використання та розробляти запобіжні заходи щодо їх попередження. Саме на запобіжних заходах хочемо зупинитися.

По-перше слід зазначити, що при застосуванні розчину натрію хлориду необхідно обов’язково дотримуватись вимог Інструкції для медичного застосування певного виробника щодо особливостей застосування, взаємодії з іншими лікарськими засобами, температурних умов зберігання.

По-друге, не забувати про правила асептики при використанні розчину натрію хлориду в якості розчинника для відновлення іншого лікарського засобу.

Згідно з інформацією, що зазначена в Інструкції для медичного застосування розчину натрію хлориду різних виробників, що зареєстровані  в Україні, побічні реакції не спостерігаються у разі правильного застосування препарату.

Тому основні запобіжні заходи щодо розвитку побічних реакцій після застосування розчину натрію хлориду передбачають:

  • застосування розчину натрію хлориду тільки з тими лікарськими засобами, що сумісні з ним;
  • зберігання при температурі не вище 250С;
  • не перевищувати встановлену швидкість в/в крапельного введення;
  • не використовувати після закінчення терміну придатності;
  • суворе дотримання правил асептики при використанні в якості розчинника для лікарських засобів та здійснення маніпуляцій.

Слід звернути увагу на те, що порушення правил асептики призводить до контамінації розчину мікроорганізмами, при введенні якого спостерігаються найбільш часті клінічні прояви у вигляді підвищення температури тіла до фебрильних показників та ознобу.

З метою запобігання виникнення побічних реакцій суттєве значення має навчання та ретельний контроль персоналу, який проводить маніпуляції.

thumbnail
thumbnail
thumbnail