Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.
- У травні 2022 року, власник реєстраційного посвідчення (ВРП) подав зміни II типу, включаючи оновлений ПУР Європейського Союзу (ЄС) версії 6.0, після завершення післяреєстраційного дослідження з безпеки та ефективності лікарського засобу (PASS) A1501103, включеного до плану з фармаконагляду. Додатково, відповідно до результату оцінки регулярно оновлюваного звіту з безпеки лікарського засобу (РОЗБ), Комітет з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) (процедура EMEA/H/C/PSUSA/00003127/202102) від жовтня 2021 року, ПУР було оновлено з метою вилучення важливого ідентифікованого ризику «Периферична нейропатія» та відсутньої інформації щодо «Резистентності» з переліку проблем з безпеки.
- ВРП отримав перший запит на додаткову інформацію (RSI) від 01 вересня 2022 року в рамках процедури EMEA/H/C/WS2270, згідно з яким Європейська медична агенція (EMA) рекомендувала ВРП продовжувати поширювати Картку попередження для пацієнта для мінімізації виявлених ризиків фототоксичності та плоскоклітинної карциноми. Оновлена версія ПУР 6.1 була представлена в листопаді 2022 року в рамках надання цієї відповіді.
- У березні 2023 року ВРП подав оновлену версію ПУР 6.2 у відповідь на 2-й запит від 12 січня 2023 року в рамках процедури EMEA/H/C/WS2270, відповідно до якої ЕМА зазначила:
- вилучити наступні важливі ризики та відсутню інформацію з резюме проблем безпеки: «Гепатотоксичність», «Подовження інтервалу QT», «Порушення зору», «Рак шкіри (окрім – плоскоклітинна карцинома)», «Події, пов’язані з суїцидом», «Вплив на вагітність», «Вплив у педіатрії» та «Використання не за призначенням»;
- вилучити формулювання в частині III.2. Додаткові заходи з фармаконагляду;
- додати ключові елементи Картки попередження для пацієнта в Додаток 6.
- ВРП оновив версію ПУР 6.3 у відповідь на 3-й RSI від 12 травня 2023 року в рамках процедури EMEA/H/C/WS2270, в якій ЕМА рекомендувала оновити, включивши додатковий текст, ключові елементи Картки попередження для пацієнта в Додатку 6.
Додаток 6. Детальна інформація про запропоновані додаткові заходи з мінімізації ризиків (у разі необхідності)
Були розповсюджені наступні матеріали для мінімізації ризиків:
- Контрольний чек-лист для спеціалістів системи охорони здоров’я щодо фототоксичності, плоскоклітинної карциноми (ПКК) та гепатотоксичності.
- Брошура з питаннями та відповідями для спеціалістів системи охорони здоров’я щодо фототоксичності, ПКК та гепатотоксичності.
- Картка попередження для пацієнта про фототоксичність та ПКК.
Специфікації для додаткових заходів з мінімізації ризиків
Трьома компонентами заходів з мінімізації ризиків є Контрольний чек-лист для спеціалістів системи охорони здоров’я, Брошура з питаннями та відповідями для спеціалістів системи охорони здоров’я та Картка попередження для пацієнта.
Зміст та макет матеріалів для мінімізації ризиків не мають рекламного характеру. Тестування матеріалів для мінімізації ризиків було проведено в жовтні 2013 р. на вибірці лікарів загальної практики у Великобританії та Франції до завершення роботи над матеріалами для мінімізації ризиків та їх подальшого розповсюдження в квітні 2014 р. Зокрема, прототипи кожного матеріалу (наприклад, Контрольний чек-лист для спеціалістів системи охорони здоров’я, Брошура з питаннями та відповідями для спеціалістів системи охорони здоров’я та Картка попередження для пацієнта) були переглянуті під час індивідуального інтерв’ю під керівництвом модератора для забезпечення чіткості та розуміння змісту і мети кожного з них. Висновки, отримані в результаті цього тестування, дозволили покращити зміст та формат матеріалів, щоб покращити розуміння ризиків застосування лікарського засобу та способів управління ними.
Розробка Контрольного чек-листа для спеціалістів системи охорони здоров’я та інших заходів з мінімізації ризиків
Матеріали з мінімізації ризиків були розроблені таким чином, щоб бути доступними насамперед для спеціалістів системи охорони здоров’я через паперову систему розповсюдження. Додатково, деякі органи охорони здоров’я [EMA, Агентство з регулювання обігу лікарських засобів і виробів медичного призначення Великобританії (MHRA) та Національна агенція з безпеки лікарських засобів і виробів медичного призначення Франції (ANSM)] розмістили копії матеріалів у форматі PDF на своїх веб-сайтах для завантаження.
Матеріали з мінімізації ризиків були розроблені таким чином, щоб бути корисними і простими у використанні та сприяти високому рівню використання програм добровільної участі. Контрольний чек-лист для спеціалістів системи охорони здоров’я використовувався як основний захід, що виконує навчальну функцію та нагадує лікарям про процес скринінгу та призначення лікарських засобів.
Доопрацювання та адаптація заходів з мінімізації ризиків та інших матеріалів до національних умов
Прототипи матеріалів для мінімізації ризиків при застосуванні вориконазолу (voriconazole) були передані на розгляд представникам державних органів охорони здоров’я та адаптовані до національних норм і правил. Матеріали були доступні місцевими мовами країн, в яких вони розповсюджувалися.
Впровадження додаткових заходів з мінімізації ризиків
Для забезпечення належного управління ризиками фототоксичності, гепатотоксичності та ПКК шкіри, починаючи з квітня 2014 року, були впроваджені подальші заходи з мінімізації ризиків. Ці активності включали в себе додаткові заходи з мінімізації ризиків, які складалися з наступних компонентів: Контрольний чек-лист для спеціалістів системи охорони здоров’я, Брошура з питаннями та відповідями для спеціалістів системи охорони здоров’я та Картка попередження для пацієнта. Однак чіткого висновку щодо ефективності цих додаткових заходів з мінімізації ризиків не було зроблено.
Наявні дані PASS A1501102, в якому оцінювалася ефективність додаткових заходів з мінімізації ризиків, спрямованих на зниження ризиків фототоксичності, ПКК шкіри та гепатотоксичності у пацієнтів, які приймають вориконазол (voriconazole), свідчать про те, що джерело знань для спеціалістів системи охорони здоров’я про ризики, пов’язані з застосуванням вориконазолу (voriconazole), не є достатньо чітко пов’язаним з додатковими заходами з мінімізації ризиків. Крім того, дослідження A1501103, неінтервенційне, ретроспективне PASS, призначене для моніторингу окремих ризиків безпеки у пацієнтів, які приймають вориконазол (voriconazole) в реальних умовах, особливо при тривалому застосуванні (тобто ≥180 днів), не виявило підвищеного ризику захворювань печінки, фототоксичності, ПКК шкіри, розладів зору та періоститу при застосуванні вориконазолу (voriconazole) або іншої інформації, яка б потребувала продовження впровадження навчальних матеріалів.
Більше того, після широкого літературного огляду відповідних публікацій, клінічних настанов та інших джерел, є дані, що найважливіші рекомендації, включені як до рутинних, так і до додаткових заходів з мінімізації ризиків для вориконазолу (voriconazole) щодо гепатотоксичності, ПКК та фототоксичності, були впроваджені в повсякденну клінічну практику, зокрема, в Європейському регіоні. Оскільки інструкція для медичного застосування лікарського засобу залишається найважливішим рутинним заходом з мінімізації ризиків, вона наразі чітко інформує лікарів про всю необхідну інформацію з безпеки, тому не очікується, що орієнтовані на спеціалістів системи охорони здоров’я додаткові заходи з мінімізації ризиків забезпечать подальшу значну поінформованість лікарів щодо цих загальновідомих ризиків.
Тому ВРП запропонував вилучити навчальні матеріали для спеціалістів системи охорони здоров’я з ПУР та залишити Картку попередження для пацієнта, як було запропоновано EМА в RSI, отриманому у вересні 2022 р. (процедура EMEA/H/C/WS2270). Ця пропозиція була прийнята ЕМА в Оновленому звіті з оцінки від 05 січня 2023 року в рамках тієї ж процедури.
Актуальні додаткові заходи з мінімізації ризиків
Картка попередження для пацієнта щодо фототоксичності та ПКК
- Нагадує пацієнтам про ризик фототоксичності та ПКК шкіри під час лікування вориконазолом (voriconazole).
- Нагадує пацієнтам, коли і як повідомляти про відповідні ознаки та симптоми фототоксичності та раку шкіри.
- Нагадує пацієнтам про необхідність вжити заходів для мінімізації ризику виникнення шкірних реакцій та ПКК шкіри (шляхом уникнення впливу прямих сонячних променів, використання сонцезахисного крему та захисного одягу) під час лікування вориконазолом (voriconazole) та інформувати спеціалістів системи охорони здоров’я, якщо у них виникають відповідні зміни шкіри.
Перелік лікарських засобів, що містять вориконазол (voriconazole) та дозволені до медичного застосування в України (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 22.11.2023).
Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст розміщений за посиланнями: