Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку проведення експертизи заявник повинен вносити зміни до інструкції для медичного застосування лікарського засобу у разі отримання нових даних, включаючи приведення інструкції для медичного застосування у відповідність до затвердженої інструкції для медичного застосування оригінального (референтного) лікарського засобу та гарантувати, що інформація про лікарський засіб відповідає сучасним науковим знанням.
Подальші обмеження щодо застосування лікарських засобів що містять топірамат (topiramate); запровадження програми запобігання вагітності (ПЗВ)
З попередньою публікацією можна ознайомитись за посиланням: https://www.dec.gov.ua/materials/komitet-z-oczinky-ryzykiv-u-farmakonaglyadi-prac-rozpochynaye-pereglyad-zastosuvannya-topiramatu-topiramate-u-vagitnyh-ta-zhinok-z-reproduktyvnym-potenczialom-2/?role=doctors
11 жовтня 2023 року Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh) схвалила нові заходи, рекомендовані Комітетом з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) Європейської медичної агенції (EMA) у вересні, щоб уникнути внутрішньоутробного впливу топірамату (topiramate), оскільки лікарський засіб може підвищити ризик порушень нервово-психічного розвитку після застосування під час вагітності. Вже відомо, що топірамат (topiramate) спричиняє серйозні вроджені вади при застосуванні під час вагітності.
Лікарські засоби, що містять топірамат (topiramate), використовуються в Європейському Союзі (ЄС) для лікування епілепсії та профілактики мігрені. У деяких країнах ЄС лікарський засіб також використовується в комбінації з фентерміном для зниження ваги. На даний час топірамат (topiramate) не можна застосовувати для профілактики мігрені або контролю маси тіла під час вагітності, а пацієнтки, які можуть завагітніти, повинні застосовувати ефективні методи контрацепції під час застосування топірамату (topiramate).
Пацієнткам, які застосовують топірамат (topiramate) для лікування епілепсії, лікарський засіб не слід застосовувати під час вагітності, за винятком випадків, коли немає іншого відповідного лікування.
CMDh також погодив додаткові заходи у вигляді програми запобігання вагітності (ПЗВ), щоб уникнути впливу топірамату (topiramate) на дітей в утробі матері. Ці заходи передбачають інформування кожної жінкі або дівчини з репродуктивним потенціалом про ризики застосування топірамату (topiramate) під час вагітності та про необхідність запобігання вагітності при застосуванні топірамату (topiramate).
Спеціалісти системи охорони здоров’я повинні переконатися, що всі пацієнтки, які можуть завагітніти, повністю усвідомлюють ризики, пов’язані з застосуванням топірамату (topiramate) під час вагітності. Необхідно розглянути альтернативні варіанти лікування та переглядати потребу в лікуванні топіраматом (topiramate) щонайменше раз на рік.
Інструкція для медичного застосування лікарських засобів, що містять топірамат (topiramate), буде оновлена, щоб додатково висвітлити ризики та заходи, які необхідно вжити. Пацієнти та спеціалісти системи охорони здоров’я будуть забезпечені навчальними матеріалами щодо ризиків застосування топірамату (topiramate) під час вагітності, а з кожною упаковкою лікарського засобу пацієнту буде надаватися картка пацієнта. На зовнішній упаковці лікарського засобу також буде додано візуальне попередження.
Рекомендації ґрунтуються на аналізі наявних даних, проведеному PRAC, включаючи три нещодавні обсерваційні дослідження1,2,3. Два з цих досліджень, в яких використовувалися в основному однакові набори даних, свідчать про те, що діти, народжені від матерів з епілепсією, які зазнали впливу топірамату (topiramate) в утробі матері, можуть мати у два-три рази вищий ризик порушень нервово-психічного розвитку, зокрема розладів аутистичного спектру, розумової відсталості або синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ), порівняно з дітьми, народженими від матерів з епілепсією, які не приймали протиепілептичні лікарські засоби. Третє дослідження не виявило підвищеного ризику цих наслідків у дітей, народжених від матерів, які приймали топірамат (topiramate) під час вагітності, порівняно з дітьми, народженими жінками з епілепсією, які не приймали протиепілептичні лікарські засоби.
У своєму огляді PRAC підтвердив відомий підвищений ризик вроджених вад розвитку та затримки росту ненародженої дитини, коли матері приймають топірамат (topiramate) під час вагітності. Вроджені вади спостерігаються у 4-9 з кожних 100 дітей, народжених жінками, які приймають топірамат (topiramate) під час вагітності, порівняно з 1-3 з кожних 100 дітей, народжених жінками, які не приймають таке лікування. Крім того, приблизно 18 із кожних 100 дітей мали менший зріст і вагу при народженні, ніж очікувалося, коли матері приймали топірамат (topiramate) під час вагітності, у порівнянні з 5 із кожних 100 дітей, народжених матерями без епілепсії та які не приймали протиепілептичні лікарські засоби.
Під час огляду PRAC також проконсультувався з групою експертів, представників пацієнтів та спеціалістів.
Компанії, які представляють на фармацевтичному ринку лікарські засоби що містять топірамат (topiramate), повинні провести дослідження застосування лікарського засобу та опитування спеціалістів системи охорони здоров’я і пацієнтів, щоб оцінити ефективність нових заходів.
Рекомендації PRAC будуть надіслані до CMDh, яка ухвалить відповідну позицію.
1 Bjørk M, Zoega H, Leinonen MK, et al. Association of Prenatal Exposure to Antiseizure Medication With Risk of Autism and Intellectual Disability. JAMA Neurol. 2022 Jul 1;79(7):672-681. doi: 10.1001/jamaneurol.2022.1269.
2 Dreier JW, Bjørk M, Alvestad S, et al. Prenatal Exposure to Antiseizure Medication and Incidence of Childhood- and Adolescence-Onset Psychiatric Disorders. JAMA Neurol. 2023 Jun 1;80(6):568-577. doi: 10.1001/jamaneurol.2023.0674.
3 Hernandez-Diaz S, Straub L, Bateman B, et al. Topiramate During Pregnancy and the Risk of Neurodevelopmental Disorders in Children. In: ABSTRACTS of ICPE 2022, the 38th International Conference on Pharmacoepidemiology and Therapeutic Risk Management (ICPE), Copenhagen, Denmark, 26–28 August, 2022. Pharmacoepidemiol Drug Saf, 2022; 31 Suppl 2:3-678, abstract 47.
Інформація для пацієнтів
- Внутрішньоутробний вплив топірамату (topiramate) може спричинити вроджені вади у дітей, а новонароджені, які зазнали впливу, можуть мати менший зріст і важити менше, ніж очікувалося, при народженні. Вплив топірамату (topiramate) в утробі матері також може підвищити ризик розвитку порушень функцій головного мозку, таких як розлади аутистичного спектру, розумова відсталість або синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ).
- Якщо ви вагітні або можете завагітніти, існують важливі обмеження щодо застосування топірамату (topiramate):
- ви не повинні застосовувати топірамат (topiramate) для запобігання мігрені або контролю маси тіла, якщо ви вагітні. Якщо ви можете завагітніти, ви не повинні застосовувати топірамат (topiramate) при цих станах, якщо ви не використовуєте високоефективні методи контрацепції;
- якщо у вас епілепсія, ви не повинні застосувувати топірамат (topiramate) під час вагітності, за винятком випадків, коли немає інших методів лікування, які дають вам достатній контроль над нападами;
- якщо у вас епілепсія і ви можете завагітніти, ви не повинні застосовувати топірамат (topiramate), якщо ви не використовуєте високоефективні методи контрацепції. Якщо ви плануєте завагітніти і топірамат (topiramate) є єдиним лікуванням, яке забезпечує достатній контроль над нападами, вам слід звернутися до лікаря, який надасть вам інформацію про ризики прийому топірамату (topiramate) під час вагітності та про ризики виникнення нападів під час вагітності.
- Якщо ви є пацієнткою, яка може завагітніти, ваш лікар надасть вам інформацію, щоб ви могли зрозуміти ризики застосування топірамату (topiramate) під час вагітності. Це буде зроблено перед початком прийому топірамату (topiramate) та принаймні один раз на рік під час лікування.
- Якщо ви можете завагітніти, вам слід завжди використовувати ефективні методи контрацепції під час прийому топірамату (topiramate). Порадьтеся з лікарем про те, який метод контрацепції підходить саме вам.
- Порадьтеся з лікарем, якщо ви плануєте завагітніти. Не припиняйте використовувати ефективні методи контрацепції, доки не обговорите альтернативне лікування з лікарем. Якщо ви приймаєте топірамат (topiramate) для лікування епілепсії, не припиняйте прийом лікарського засобу без консультації з лікарем, оскільки це може завдати шкоди вам або вашій майбутній дитині.
- Негайно повідомте свого лікаря, якщо ви завагітніли або думаєте, що можете бути вагітною.
- Якщо у вас виникли запитання чи занепокоєння, ви повинні обговорити їх зі своїм лікарем.
Інформація для спеціалістів системи охорони здоров’я
- Вже добре відомо, що топірамат (topiramate) може спричинити серйозні вроджені вади розвитку та затримку росту плоду при застосуванні під час вагітності. Останні дані також свідчать про можливий підвищений ризик порушень нейророзвитку після застосування топірамату (topiramate) під час вагітності.
- Для профілактики мігрені та для контролю ваги топірамат (topiramate) протипоказаний під час вагітності. Прийом топірамату (topiramate) слід припинити, якщо пацієнтка завагітніла або планує завагітніти. Пацієнтки з дітородним потенціалом повинні використовувати високоефективні методи контрацепції під час лікування та протягом щонайменше 4 тижнів після припинення застосування топірамату (topiramate).
- При лікуванні епілепсії топірамат (topiramate) протипоказаний під час вагітності, за винятком випадків, коли немає відповідної альтернативи. Топірамат (topiramate) також протипоказаний жінкам репродуктивного віку з епілепсією, які не використовують високоефективні методи контрацепції. Єдиним винятком є жінка, для якої немає відповідної альтернативи, але яка планує вагітність і яка була повністю поінформована про ризики застосування топірамату (topiramate) під час вагітності.
- Незалежно від показань, топірамат (topiramate) слід застосовувати жінкам репродуктивного віку лише тоді, коли дотримані наступні умови програми запобігання вагітності:
- тест на вагітність перед початком лікування;
- консультування щодо ризиків лікування топіраматом (topiramate) та необхідності високоефективної контрацепції під час лікування;
- перегляд поточного лікування принаймні раз на рік шляхом заповнення форми інформування про ризики. Для підтвердження того, що були вжиті відповідні заходи, пацієнти та лікарі, які призначають лікування, заповнюють цю форму на початку лікування та під час кожного щорічного огляду, а також якщо пацієнтка планує вагітність або завагітніла. Необхідно переконатися, що пацієнт повністю поінформований і розуміє ризики та заходи, які необхідно вжити.
- Лікування топіраматом (topiramate) пацієнток з репродуктивним потенціалом повинен розпочинати та контролювати лікар, який має досвід лікування епілепсії або мігрені. Лікування топіраматом (topiramate)/фентерміном повинен проводити лікар, який має досвід контролю ваги*. Слід розглянути альтернативні варіанти терапії та переглядати потребу в лікуванні разом з пацієнтом щонайменше раз на рік. Поточне лікування слід переглядати, щоб підтвердити, що заходи, описані вище, були вжиті.
Лист-звернення до спеціалістів системи охорони здоров’я (DHPC) буде надіслано медичним працівникам, які призначають, відпускають лікарські засоби.
Детальніше про лікарський засіб
Топірамат (topiramate) застосовують окремо або разом з іншими лікарськими засобами для запобігання епілептичних нападів. Лікарські засоби також використовуються для запобігання головного болю при мігрені та, у деяких країнах ЄС, для зниження ваги в комбінації з фіксованими дозами з фентерміном*.
*Показання не зареєстровано в Україні.
Детальніше про процедуру
Перегляд топірамату (topiramate) був ініційований на вимогу Національної агенції з безпеки лікарських засобів і виробів медичного призначення Франції відповідно до статті 31 Директиви 2001/83/EC . Це пов’язано з перевіркою сигналів з безпеки , яка розпочалася в липні 2022 року і завершилася у вересні 2022 року.
Огляд було проведено Комітетом з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC), комітетом, відповідальним за оцінку питань безпеки лікарських засобів для людини, який надав низку рекомендацій. Оскільки всі лікарські засоби, що містять топірамат (topiramate), дозволені на національному рівні, рекомендації PRAC тепер будуть надіслані до Координаційної групи з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури – для людини (CMDh), яка затвердить свою позицію. CMDh є органом, який представляє держави-члени ЄС, а також Ісландію, Ліхтенштейн і Норвегію. Вона відповідає за забезпечення узгоджених стандартів безпеки для лікарських засобів, дозволених за національними процедурами в ЄС.
Перелік лікарських засобів, що містять топірамат (topiramate) та дозволені для медичного застосування на території України (за даними Державного реєстру станом на 25.10.2023).
Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланнями: