Рекомендації щодо вакцинації мандрівників
Міжнародні подорожі можуть представляти значні ризики для здоров’я мандрівників. ВООЗ підкреслює, що всі мандрівники завчасно повинні бути поінформовані про необхідність щеплень відповідно віку. Подорожі є гарною можливістю для медичних працівників розглянути стан імунізації немовлят, дітей, підлітків і дорослих.
З метою уточнення інформації про наявність щеплень відповідно віку мандрівники повинні звернутися до лікаря до початку подорожі. Неімунізованим або неповністю щепленим мандрівникам повинна бути запропонована вакцинація, що рекомендована національними програмами імунізації, у доповненні до тих, що необхідні для міжнародних поїздок (наприклад, вакцинації проти жовтої лихоманки).
Отже, ключовими чинниками, що визначають ступінь ризику подорожі для мандрівника є:
– місце подорожі;
– тривалість подорожі;
– мета подорожі;
– побутові умови подорожі і гігієна харчування.
Подорожі в місця з високим рівнем гігієни і санітарії, медичної допомоги та якістю води не становлять серйозної загрози для здоров‘я мандрівника за умови відсутності в анамнезі будь-яких хронічних захворювань. Та навпаки, подорожі в регіони, де погані побутові умови, низький рівень санітарії і гігієни, відсутність медичного обслуговування і недоступність чистої питної води можуть представляти серйозний ризик для здоров‘я. Це стосується, наприклад, персоналу служб надзвичайних ситуацій, компаній, що освоюють нові території, та туристів, які подорожують у віддалені місця. У подібних випадках прийняття відповідних превентивних заходів обов‘язкове для того щоб уникнути ризику розвитку захворювання.
Важливе значення відносно стійкості до інфекцій має тривалість подорожі, поведінка і спосіб життя мандрівника. В залежності від цього приймається рішення відносно вакцинації або проведення протималярійної профілактики. Тривалість подорожі також пов‘язана із такими факторами ризику як: суттєві температурні коливання і зміна вологості повітря, тривалість атмосферних опадів.
Головним чинником, що визначає ступінь ризику під час подорожі, є мета подорожі. Під час ділової подорожі із зупинкою у комфортабельному готелі або бізнес-центрі із високим рівнем обслуговування або добре організованій подорожі фактор ризику значно нижче, ніж під час подорожі у віддаленні дикі місця, незалежно від того з якою метою ви подорожуєте – діловою або розважальною. Однак, не варто нехтувати таким фактором як поведінка туриста: наприклад, вечірні прогулянки в зоні розповсюдження малярії без прийняття відповідних запобіжних заходів можуть стати причиною інфікування малярією. Особливо небезпечні контакти з комахами, гризунами або іншими тваринами, інфекціями, забрудненою їжею і водою. В сукупності з відсутністю відповідної медичної допомоги це може зробити подорож у віддалені місця вкрай небезпечними.
Залежно від регіону, куди Ви збираєтесь подорожувати та інших обставин, може бути рекомендована вакцинація проти таких хвороб:
Дифтерія та правець – імунізація проти цих інфекцій проводиться дітям, які не завершили курс первинної вакцинації, за необхідності скоротивши терміни між щепленнями або перенести їх на більш ранні терміни (наприклад, почати вакцинацію в 2 місяці, а не в 3, щоб до 4 місяців дитина була вже повністю щеплена). Вакцинація проти дифтерії та правця повинна проводитися при виїзді в будь-яку країну.
Поліомієліт – особи, що виїжджають в регіони, де поліомієліт все ще є ендемічним або епідемічним захворюванням, повинні завершити повний курс первинної вакцинації, а якщо цей курс закінчений, то отримати бустерну дозу поліомієлітної вакцини (ревакцинацію). За необхідності для дітей можна перенести терміни і скоротити інтервал між щепленнями (як у випадку дифтерії і правця).
Кір та паротит – всі особи, які не отримали хоча б одну дозу відповідної вакцини і не хворіли, повинні бути щеплені до виїзду, незалежно від країни.
Туберкульоз – рекомендується всім особам (особливо лікарям і вчителям), які виїжджають на тривалі терміни для роботи серед населення країн з високими показниками захворюваності на цю інфекцію. Перед мандрівкою та після повернення бажана постановка туберкулінової проби (Манту), що особливо важливо для осіб, працюючих в польових умовах та дітей які проживають з ними.
Жовта лихоманка – щеплення проти цієї хвороби обов’язкове для в’їзду до деяких країн Африки і Південної Америки (Ангола, Бенін, Болівія, Бразилія, Бурунді, Венесуела, Верхня Вольта, Габон, Гайана, Гана, Гвінея-Бісау, Гвінея, Гамбія, Гондурас, Заїр, Камерун, Кот д’Івуар, Нігерія, Нікарагуа, Панама, зона Панамського каналу, Парагвай, Перу, Руанда, Сан-Томе і Принсіпі, Сенегал, Сомалі, Суринам, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Того, Тринідад і Тобаго, Уганда , Французька Гвіана, Центрально-Африканська республіка, Чад, Еквадор, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія). Про щеплення потрібно подбати заздалегідь: за місяць, мінімум за 10 днів до від’їзду. Сертифікат про імунізацію проти жовтої лихоманки дійсний в період від 10 днів до 10 років після вакцинації.
Гепатит В – вакцинація проти гепатиту В рекомендується особам, які виїжджають в ендемічні регіони (Південно-Східна Азія, Африка, Близький Схід, Амазонія). При цьому слід враховувати такі обставини:
поїздка триватиме понад 6 місяців;
можливі сексуальні контакти з місцевим населенням;
професійні чинники – контакт з кров’ю або виділеннями місцевого населення (особливо важливо для медичного персоналу).
Первинний курс слід завершити за 6 місяців до початку подорожі; якщо це неможливо, його завершують за кордоном.
Гепатит А – рекомендується особам, які виїжджають в країни, що розвиваються (особливо медикам і вчителям). Хвороба більш поширена в країнах і регіонах з теплим кліматом.
Черевний тиф – вакцинуються особи, котрі збираються в країни, що розвиваються (Північна Африка, Індія, Середня Азія і т.д.) на тривалий термін (більш ніж 4 тижні).
Менінгококова інфекція – вакцинація показана особам, які виїжджають на тривалий термін в країни з високим ризиком зараження (район Сахари, Об’єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія).
Японський енцефаліт – вакцинація показана особам, що прямують в ендемічні райони деяких країн Південної Азії і Далекого Сходу для роботи в польових умовах на термін більше місяця пізнім літом або ранньою осінню. Вакцина може бути отримана в країні перебування.
Холера – оскільки щеплення і лікарські препарати не забезпечують повного захисту організму та запобігання захворювання на холеру, Всесвітня Організація Охорони здоров’я з 1973 року не вимагає пред’явлення сертифіката з цього захворювання при в’їзді в жаркі країни.
Чума – щеплення від чуми ефективні лише на 70%, тому вони не є обов’язковими для туристів. Вакцинацію проводять лише так звані групи ризику, тобто особи, які працюють в зоні можливої появи чуми.
Сказ – ця хвороба широко поширена в таких країнах, як В’єтнам, Індія, Китай, Таїланд, країни Південної Америці. Курс вакцинації бажано провести за місяць до передбачуваної поїздки.
Кліщовий енцефаліт – хвороба актуальна в наступних країнах і регіонах: Австрія, Чехія, Карелія, Урал, Красноярський, Хабаровський край, Новосибірська область і Поволжя.
Кожна країна має свої власні вимоги до вакцинації осіб які прибувають до неї або від’їжджають. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я щорічно публікує відповідні вимоги, що стосуються всіх країн.
На вересень 2018 року в Україні зареєстровані наступні вакцини, імунізацію якими рекомендовано робити перед подорожжю в зони ризику (додатково до рутинної імунізації, яка передбачена Національним календарем профілактичних щеплень):
Кліщовий енцефаліт
ФСМЕ-ІМУН вакцина для профілактики кліщового енцефаліту культуральна інактивована очищена сорбована, виробництва Бакстер АГ (виробництво продукту у формі in bulk; наповнення шприців; контроль якості; пакування; маркування), Австрія, Пфайзер Менюфекчуринг Австрія ГмбХ (контроль якості; випуск серії), Австрія
ФСМЕ-ІМУН ДЖУНІОР вакцина для профілактики кліщового енцефаліту культуральна інактивована очищена сорбована, виробництва Бакстер АГ (виробництво продукту у формі in bulk; наповнення шприців; контроль якості; пакування; маркування), Австрія, Пфайзер Менюфекчуринг Австрія ГмбХ (контроль якості; випуск серії), Австрія
Жовта лихоманка
СТАМАРИЛ вакцина для профілактики жовтої лихоманки (жива атенуйована), виробництва Санофі Пастер (повний цикл виробництва, заповнення, ліофілізація, первинне та вторинне пакування, контроль якості, випуск серії, контроль якості та випуск серії розчинника), Франція, САНОФІ ВІНТРОП ІНДАСТРІА (повний цикл виробництва, первинне пакування, контроль якості розчинника), Франція, Санофі-Авентіс Прайвіт Ко. Лтд. (вторинне пакування), Угорщина
Черевний тиф
ТІФІМ ВІ / TYPHIM VІ вакцина для профілактики черевного тифу полісахаридна рідка, виробництва Санофі Пастер С.А., Франція, ЗАТ “Санофі-Авентіс”, Угорщина
Сказ
РАБІПУР® РСЕС АНТИРАБІЧНА ВАКЦИНА В.Р., виробництва КАЙРОН БЕРІНГ ВАКЦИНС ПРИВАТ ЛТД, Індія
ВЕРОРАБ / VERORAB ВАКЦИНА антирабічна інактивована суха, Санофі Пастер (повний цикл виробництва, контроль якості, вторинне пакування, випуск серії), Франція, Санофі-Авентіс Прайвіт Ко. Лтд. (вторинне пакування), Угорщина, САНОФІ ВІНТРОП ІНДАСТРІА (повний цикл виробництва, контроль якості розчинника в шприцах), Франція, ГАУПТ ФАРМА ЛІВРОН (повний цикл виробництва, контроль якості розчинника в ампулах), Франція
ІНДІРАБ вакцина антирабічна очищена, інактивована, виробництва ТОВ “Фарма Лайф” (пакування із форми in bulk фірми-виробника Бхарат Біотек Інтернешнл Лімітед, Індія), Україна
Гепатит А та Гепатит В
ХАВРИКС™ 1440 вакцина для профілактики гепатиту А, виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія
ХАВРИКС™ 720 вакцина для профілактики гепатиту А, виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія
ЕНДЖЕРИКС™-В/ENGERIX™-B вакцина для профілактики вірусного гепатиту В, рекомбінантна, виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія
ТВІНРИКС™/TWINRIX™ вакцина для профілактики гепатитів А (інактивована) і В (адсорбована), виробництва ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія
ЕУВАКС В вакцина для профілактики гепатиту В, рекомбінантна рідка, виробництва ЕлДжі Лайф Сайенсіс Лтд., Корея
Найбільш повну інформацію для мандрівників можна знайти на сайтах Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центру з контролю та профілактики захворювань (США), а також інформаційних сайтах США по вакцинації мандрівників MDtravelheath та Міжнародного суспільства Travel Medicine:
http://www.who.int/ith/en міжнародні поїздки та здоров‘я на сайті ВООЗ
http://apps.who.int/ithmap інформація щодо країн з ендемічними територіями на сайті ВООЗ
http://wwwnc.cdc.gov/travel розділ для мандрівників на офіційному сайті Центру з контролю та профілактики захворювань (США)
https://redplanet.travel/mdtravelhealth/MDtravelheath.com – інформаційний сайт США по вакцинації мандрівників залежно від країни, куди планується подорож
http://www.istm.org сайт Міжнародного суспільства Travel Medicine по вакцинації мандрівників