ЕМА стали відомі нещодавня інформація у ЗМІ та публікації1 в яких піднімається питання щодо того чи можуть деякі лікарські засоби, наприклад, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ) та блокатори ангіотензинових рецепторів (АРБ або сартани) погіршити перебіг COVID-19. Інгібітори АПФ та АРБ найчастіше застосовуються для лікування пацієнтів з гіпертонією, серцевою недостатністю або захворюваннями нирок.
Важливо, щоб пацієнти не переривали лікування інгібіторами АПФ або АРБ, також немає необхідності переходити на інші лікарські засоби. На даний час немає даних про клінічні або епідеміологічні дослідження, що встановлюють зв’язок між інгібіторами АПФ або АРБ та погіршенням перебігу COVID-19. Експерти з лікування порушень серцевого та артеріального тиску, включаючи Європейське кардіологічне товариство, вже виступили з цією заявою.2,3 Для того, щоб зібрати більше доказів, EMA активно намагається звернутися до дослідників для отримання додаткових доказів в епідеміологічних дослідженнях.
Оскільки криза громадського здоров’я швидко поширюється по всьому світу тривають наукові дослідження, щоб зрозуміти, як важкий гострий респіраторний синдром коронавірус 2 (SARS-CoV-2) відтворюється в організмі, взаємодіє з імунною системою та спричиняє захворювання та чи може постійне лікування інгібіторами АПФ та АРБ, впливати на прогноз COVID-19.
Припущення про те, що лікування інгібіторами АПФ або АРБ може погіршити перебіг інфекційного захворювання в контексті COVID-19, не підтверджується клінічними доказами. Ці лікарські засоби діють, впливаючи на ренінангіотензин-альдостеронову систему (РААС). Вірус використовує мішень під назвою ангіотензинперетворюючий фермент 2 (АСЕ2), що входить до цієї системи, для проникнення у клітини людини. Одним із припущень є те, що підвищуючи ACE2 інгібітори АПФ або АРБ можуть підвищити активність вірусу. Однак взаємодія вірусу з РААС в організмі складна і не повністю зрозуміла.
EMA уважно стежить за ситуацією та співпрацює з зацікавленими сторонами для координації епідеміологічних досліджень щодо впливу інгібіторів АПФ та АРБ на осіб із COVID-19.
EMA допомагає координувати термінові поточні дослідження та зобов’язується інформувати громадськість щодо будь-яких розробок у цій галузі. EMA також відомі повідомлення в яких зазначається, що кортикостероїди та нестероїдні протизапальні засоби можуть погіршити COVID-19. ЕМА нещодавно опублікувала інформацію з цього приводу. 4 Важливо, щоб пацієнти, які мають будь-які питання щодо застосованих лікарських засобах обов’язкого звертались до лікаря і не припиняли самостійного базового лікування.
Лікарські засоби повинні призначатись та застосовувати відповідно до клінічних показань, з урахуванням будь-яких попереджень та іншої інформації, що міститься у затвердженій інструкції для медичного застосування та клінічних протоколів лікування, що затверджені МОЗ України.
Докладніше про лікарські засоби
Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ) – це лікарські засоби, які застосовуються для лікування пацієнтів з підвищеним артеріальним тиском, серцевими проблемами та іншими станами. Інгібітори АПФ затрудняють вироблення ангіотензин II, гормону що звужує судини. Це звуження може спричинити високий артеріальний тиск і навантаження на серце.
Блокатори рецепторів ангіотензину (АРБ, також відомі як антагоністи рецепторів ангіотензин-II або сартани) застосовуються для лікування пацієнтів з високим артеріальним тиском, а також хворих з певними захворюваннями серця, нирок і діабетичною нефропатією. Вони також блокують дію ангіотензину II, запобігаючи звуженню кровоносних судин, щоб артеріальний тиск не підвищувався.
Кортикостероїди (відомі як стероїди) є протизапальними препаратами призначеними для широкого спектру захворювань, таких як астма, алергічний риніт, хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ), хвороба Крона, виразковий коліт та багато інших. Кортикостероїди працюють так само, як гормони, які виробляються наднирниками. В основному вони використовуються для зменшення запалення та пригнічення імунної системи.
Ібупрофен, нестероїдний протизапальний засіб, є болезаспокійливим та жарознижуючим засобом. Пероральний ібупрофен застосовується у дорослих, дітей та немовлят віком від трьох місяців для короткочасного лікування лихоманки та/або болю. Ібупрофен також призначається для лікування артриту та ревматичних станів.
Посилання
https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-advises-continued-use-medicines-hypertension-heart-kidney-disease-during-covid-19-pandemic
https://www.ema.europa.eu/en/documents/press-release/ema-advises-continued-use-medicines-hypertension-heart-kidney-disease-during-covid-19-pandemic_en.pdf
1 https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lanres/PIIS2213-2600(20)30116-8.pdf
2 https://www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-onhypertension-on-ace-inhibitors-and-ang
3 https://www.acc.org/latest-in-cardiology/articles/2020/03/17/08/59/hfsa-acc-aha-statement-addresses-concerns-reusing-raas-antagonists-in-covid-19
4 дана інформація була оприлюднена 19.03.2020 на офіційному сайті Державного експертного центру МОЗ https://dec.gov.ua/materials/ema-nadaye-porady-shhodo-vykorystannya-nesteroyidnyh-protyzapalnyh-zasobiv-dlya-covid-19/?role=applicant