Центр моніторингу Уппсала (UMC) надає 12 глобальний звіт про випадки побічних реакцій (далі – ПР) після застосування лікарських засобів (далі – ЛЗ), що застосовуються у лікуванні COVID-19. Звіт стосується ЛЗ, що входять до випробування ВООЗ «SOLIDARITI» та інших ЛЗ, що застосовуються для лікування COVID-19.
Підсумок
Цей дванадцятий огляд глобальної звітності про випадки виникнення побічних реакцій після застосування лікарських засобів, що використовуються для лікування COVID-19, охоплює більше півроку пандемії. Для деяких лікарських засобів результати клінічних випробувань вказують на певну ефективність захворювання. Серед них ремдезивір на сьогодні є єдиним противірусним лікарським засобом, тоді як глюкокортикоїди та препарати класу гепарину позитивно впливають на ускладнення захворювання. На сьогодні інші лікарські засоби, що широко використовувались на початку пандемії, були неефективними серед досліджуваних груп пацієнтів, тоді як у багатьох інших запропонованих методах лікування все ще бракує достовірної інформації щодо їх ефективності при лікуванні COVID-19. Огляд було адаптовано до сучасного стану знань, і тому основна увага приділяється ремдезивіру, глюкокортикоїдам та лікарським засобам класу гепарину для автоматизованих та ручних оглядів за зразком попередніх оглядів. Крім того, кількість повідомлень у базі VigiBase щодо використання фавіпіравіру та івермектину для лікування COVID-19, тепер перевищує поріг у 100 повідомлень. Повний огляд звітності щодо цих лікарських засобів також включено до огляду.
Для всіх інших лікарських засобів, що були розглянуті раніше, включаючи препарати, які спочатку були частиною дослідження ВООЗ «Солідарність» з метою пошуку ефективного лікування COVID-19, включені в цей огляд у вигляді основних статистичних даних, але жодного аналізу вручну не проводилось. До таких лікарських засобів відносяться – гідроксихлорохін, хлорохін, азитроміцин, лопінавір/ритонавір (комбінація), тоцилізумаб, сарилумаб та осельтамівір. ВООЗ оголосила про припинення прийому гідроксихлорохіну (HCQ) та лопінавір/ритонавір в рамках дослідження ВООЗ “Солідарність” відповідно до рекомендацій Міжнародного керівного комітету.
Огляди міжнародних спонтанних повідомлень, що пов’язані з COVID-19, будуть продовжуватись протягом 2020 року. Звіти надійшли з усіх регіонів ВООЗ, причому найбільша їх кількість походить з регіону ВООЗ в Америці (44% звітів).
Отримано невелику кількість повідомлень щодо ремдезивіру після значного їх збільшення в попередньому огляді. Продовжують надходити повідомлення про побічні реакції, що не зазначені в інструкції для медичного застосування ремдезивіру, з’явилися нові терміни.
Що стосується інших розглянутих лікарських засобів, підозрювані побічні реакції відповідають описаним у попередніх звітах і в основному зазначені в інструкції для медичного застосування лікарських засобів. Щодо фавіпіравіру, де затверджена інструкція для медичного застосування не була доступна, модель побічних реакцій відповідає тому, що було описано в клінічних випробуваннях.
Звіти у VigiBase
Методика пошуку для цього оглядового періоду, за одним винятком, така ж, як і в попередньому. До звіту було включено повідомлення про побічні реакції після застосування лікарських засобів де зазначено показання до застосування – Лікування короновірусної інфекції, у тому числі у формі вільного тексту, та з зазначенням відповідних лабораторних тестів. До огляду були включені повідомлення, що надійшли до Національних уповноважених органів у період з 1 листопада 2019 року по 6 вересня 2020 року, та були надіслані до VigiBase не пізніше 6 вересня. Повідомлення були враховані у звіт, коли лікарські засоби, що входять до випробування ВООЗ «СОЛІДАРНІСТЬ» або до списку, заснованого на медичній експертизі, були зазначені як підозрювані/взаємодіючі та використовувались за показаннями – лікування короновірусної інфекції або COVID-19.
Оцінка причинно-наслідкового зв’язку в усіх випадках для всіх лікарських засобів, що використовуються для лікування COVID-19 ускладнюється через наявність фонового захворювання, обмежені дані про лікарські засоби, що застосовуються при цьому захворюванні, та відносно велику частку застосування різноманітного супутнього лікування іншими лікарськими засобами для лікування COVID-19. І тому, в більшості випадків, оцінка причинно-наслідкового зв’язку не проводилась.
Огляд характеристик пацієнтів
З часу останнього аналізу за допомогою обраної стратегії пошуку було виявлено 391 новий звіт про випадки виникнення побічної реакції. Сукупно надійшло 7092 повідомлень з 6 регіонів ВООЗ, а саме з регіону Америки (44%), Європейського регіону (37), Східн-Середземноморського регіону (11,5%), Західної частини Тихоокеанського регіону (4,6%), південного району Східної Азії (2%) та Африканського регіону (0,2%). 57% звітів були класифіковані як “серйозні” (таблиця С), але не всі стандарти звітування включають поняття серйозність (наприклад, INTDIS). Чоловіки складали 56% звітів, а жінки 37,6%.
Більшість випадків включали принаймні один із лікарських засобів або речовину, що з початку входили до випробування ВООЗ «СОЛІДАРНІСТЬ», тобто гідроксихлорохін (в деякий регіонах замінено на хлорохін), азитроміцин, ремдезивір та комбінований лопінавір/ритонавір, як підозрювані або взаємодіючі. Хоча ці препарати, за винятком ремдезивіру, на даний момент використовуються менше внаслідок негативних результатів досліджень.
Загальна демографічна ситуація щодо лікарських засобів. Так як зазначається що чоловіки порівняно частіше хворіють на COVID-19 в усьому світі, тому, для всіх лікарських засобів, за винятком хлорохіну та озельтамівіру, івермектину повідомлення про випадки побічних реакцій найбільше стосувались чоловіків, ніж жінок. Для усіх лікарських засобів середній вік пацієнтів був подібний, однак озельтамівір та івермектин мав найнижчий середній вік.
Характеристика звітів про побічні реакції щодо лікарських засобів
Ремдезівір
Протягом цього оглядового періоду надійшло 43 нових повідомлення щодо ремдезивіру, сукупна кількість становить 2018 повідомлень.
Нові звіти включали 34 чоловіка, вісім жінок та одного пацієнта з невідомою статтю.
Нові повідомлення надійшли з Європейського регіону (N = 36), регіону Південно-Східної Азії (N = 3), регіону Західної частини Тихоокеанського регіону (N = 3) та регіону Америки (N = 1). У нових повідомленнях середній вік становив 53 роки. У 39 повідомленнях ремдезивір був єдиним підозрюваним лікарським засобом.
До лікарських засобів для лікування COVID-19, що вводяться разом з ремдезивіром, були гепарини (741), глюкокортикоїди (585), азатіоприн (318) та тоцилізумаб (140).
Ремдезивір – це пролікарський препарат нуклеотидного аденозину, який метаболізується в клітинах хазяїна з утворенням фармакологічно активного метаболіту нуклеозиду трифосфату. Ремдезивір трифосфат діє як аналог аденозинтрифосфату (АТФ) і конкурує з природним субстратом АТФ за включення у формуючі ланцюги РНК РНК-залежною РНК-полімеразою SARS-CoV-2, що призводить до аномальної реплікації вірусної РНК.
Ремдезивір продемонстрував активність широкого спектру проти людських та зоонозних коронавірусів на доклінічних моделях і був включений у клінічні випробування щодо зараження COVID-19.
У рандомізованому контрольованому дослідженні 1063 пацієнтів з передовою інфекцією COVID-19 та ураженням легенів, ремдезивір скоротив час одужання та мав позитивну динаміку щодо летальності.
Ремдезивір був дозволена для застосування під час пандемії COVID-19 у кількох країнах. Отже, загальнодоступна інформація про його побічні ефекти та запобіжні заходи при застосуванні все ще обмежена і включає гіперчутливість, включаючи інфузійні та анафілактичні реакції (із частотою – «рідко» зустрічається для обох проявів), підвищення рівня трансаміназ (дуже часто), нудота (часто), головний біль (часто), висип (часто) та ниркова недостатність (запобіжні заходи безпеки) та взаємодії, включаючи ризик зниження противірусної активності при одночасному застосуванні з гідроксихлорохіном та хлорохіном.6 Інформація про ремдезивір в даний час оновлюється.
Інші взаємодії теоретично можливі, оскільки ремдезивір є субстратом для різних естераз плазми та тканин, ізоферментів CYP та транспортерів. Однак на сьогодні ми не знайшли доказів про відповідні фармакокінетичні взаємодії у VigiBase.
Побічні реакції
Огляд цього періоду необхідно розглядати разом з попереднім оглядом, оскільки за цей період було отримано багато додаткової інформації щодо раніше надісланих звітів або зроблено поглиблене вивчення попередній повідомлень, з ознаками диспропорційності з використанням інших звітів щодо лікарських засобів, що використовуються для лікування COVID-19 як фону.
До останнього огляду переважали повідомлення про:
- гепатобіліарні розлади,
- ниркові розлади,
- шкірні реакції.
За цей період отримано 43 нових повідомлення де зазначено 52 прояви ПР, 11 з яких було повідомлено вперше. До них відносяться:
– гострий панкреатит, 12 повідомлень (Однак є дані, що інфекція COVID-19 також може спричиняти підвищення рівня ферментів підшлункової залози та панкреатит, тому повідомлення вимагають більш ретельного вивчення для оцінки причинно-наслідкового зв’язку).
- кореподібний висип,
- симетрична, пов’язана з прийомом ліків, інтертригінозна і розташована на згинальних поверхнях кінцівок екзантема,
- дисгевзія,
- патологічні дані за результатами візуалізаційних методів дослідження легень,
- фунгемія,
- псевдомонадна інфекція,
- гіпогаммаглобулінемія,
- гострий інфаркт міокарда та тромбоцитоз.
За цей оглядовий період було розглянуто 9 повідомлень, що моли летальні наслідки після прийому ремдезивіру, було зазначено наступні прояви побічних реакцій:
- шок,
- дихальна недостатність (чотири повідомлення),
- зниження рівня насичення киснем,
- легенева емболія,
- ниркова недостатність,
- церебральний крововилив,
- використання не за показанням,
- сепсис,
- пневмонія, спричинена COVID-19,
- бактеріємія,
- фунгемія,
- псевдомонадна інфекція,
- смерть, синдром поліорганної недостатності,
- неефективність лікарського засобу та зупинка серця.
Ниркова недостатність виникла на фоні сепсису. Смертність була пов’язана з серйозною генералізованою інфекцією COVID-19 та/або іншими опортуністичними інфекціями у 5 звітах. Пацієнт із церебральним крововиливом одночасно отримував антикоагулянти.
Додатковими розладами гепатобіліарної системи були зареєстровані холестаз (1 новий, усього 3), гепатит (2/9), гепатотоксичність (1/7). Гепатотоксичність повідомляється непропорційно порівняно з фоновими звітами щодо COVID-19. Дослідження, про які повідомлялося в цей період, включали гіпербілірубінемію (1/4) та різні звіти, що вказують на підвищення рівня печінкових ферментів, які задокументовані як побічні реакції.
Як і в попередніх оглядах, повідомлення про порушення функції нирок, включаючи ниркову недостатність, є частими, і в цей оглядний період. Надійшло по одному повідомленню про ниркову недостатність (одне нове, загалом 42), порушення функції нирок (1/66), як статистично непропорційне повідомлення порівняно з фоновими повідомленнями щодо COVID-19 та поліурія (1/2). Також є 240 попередніх повідомлень про гостре ураження нирок. Немає чітких доказів постійної ниркової патології, але попередні звіти включають некроз ниркових канальців (0/9) або їх пошкодження (0/1), ішемію нирок (0/2), гідронефроз (0/2) та кристалічну нефропатію (0 / 1).
Повідомлялося про низку порушень боку шкіри та підшкірної клітковини, включаючи дві нещодавно повідомлені за цей період. Надійшло два повідомлення про виникнення пухирів разом з висипом.
Що стосується порушень з боку імунної системи, була зафіксована ще одна анафілактична реакція (нелетальна) (одна нова, загалом три), і вперше було зареєстровано гіпогаммаглобулінемію.
Про гострий інфаркт міокарда (один новий, десять усього) вперше було повідомлено в останньому огляді, і повідомляється непропорційно порівняно з фоновими звітами щодо COVID-19.
Повідомлення про респіраторні торакальні та медіастинальні розлади, отримані в цей період, включали дихальну недостатність (чотири нових, загалом 85) та задишку (1/43). Такі випадки повідомлялись непропорційно порівняно з фоновими звітами щодо COVID-19. Такі повідомлення можуть бути надмірно представлені для ремдезивіру, оскільки, принаймні в Європі, він показаний пацієнтам з COVID-19, які вже потребують додаткового кисню.
Летальні та інші серйозні повідомлення щодо ремдезивіру включають стани, які можуть бути віднесені до самої інфекції COVID-19 або інших лікарських засобів, що використовуються для лікування COVID-19, наприклад, дихальна недостатність, сепсис, шок та синдром поліорганної недостатності. Тим не менше, необхідно продовжувати перевірку, включаючи виявлення побічних реакцій, які можна запобігти, у разі виникнення медичних помилок.
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлення (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлення |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлення |
IC025
VigiBase |
Підвищення АЛаТ |
364 (2018) |
18.0 |
Підвищення кретиніну в крові |
174 |
1,5 |
Підвищення тестів щодо функції печінки |
176 |
6,3 |
Гостре ураження нирок |
240 (2018) |
11,9 |
Зниження клубочкової фільтрації |
70 |
1,4 |
Зниження клубочкової фільтрації |
76 |
5,7 |
Підвищення АСаТ |
229 (2018) |
11,3 |
Припинення лікування |
71 |
1,4 |
Переривання терапії |
54 |
5,8 |
5,8Підвищення5,3936 кретиніну в крові |
174 (2018) |
8,6 |
Підвищення АЛаТ |
364 |
1,3 |
Підвищення АЛаТ |
393 |
5,6 |
Підвищення тестів щодо функції печінки |
159 (2018) |
7,9 |
Переривання терапії |
49 |
1,3 |
Підвищення АСаТ |
250 |
5,2 |
Рисунок 1. Ремдезивір. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Глюкокортикоїдна група (ГКГ)
Вперше виділені в кінці 1940-х років, а згодом синтезовані, лікарські засоби, що представляють групу гормональних глюкокортикоїдів, мають добре вивчений профіль щодо потенційний ризиків та користі, та виявився подібним під час лікування COVID-19. Застосування ГКГ під час лікування COVID-19 було вивчено насамперед для дексаметазону та показало позитивні клінічні результати.
Протягом цього періоду розгляду було опубліковано 34 нові повідомлення для лікарських засобів, що відносяться до глюкокортикоїдів (ГКГ), що сукупно складає 251 повідомлення. Найпоширенішими речовинами були преднізон, метилпреднізолон та дексаметазон, на частку яких припадає майже 90% цих препаратів.
Нові повідомлення стосувались 14 чоловіків та 20 жінок.
Нові повідомлення надійшли з регіону Америки (N = 17), Європейського регіону (N = 8), Східн-Середземноморського регіону (N = 7) та Західно-Тихоокеанського регіону (N = 2). Середній вік складав 52 роки.
Діюча речовина |
кількість |
відсоток |
Преднізон |
80 |
32,0% |
Метилпреднізолон |
73 |
29,2% |
Дексаметазон |
69 |
27,6% |
Преднізолон |
11 |
4,4% |
Гідрокортизон |
8 |
3,2% |
Бетаметазон |
8 |
3,2% |
Беклометозон |
1 |
0,4% |
Рисунок 2. Лікарські засоби групи глюкокортикоїдів, щодо яких надходили повідомдення. Зверніть увагу, що ці показники не є взаємовиключними, оскільки в одному звіті може міститися більше, ніж один із цих препаратів.
Використано аналіз диспропорційності де фоном були лікарські засоби, для лікування COVID-19, а не уся база даних, для спроби мінімізації проявів по’язаних із захворюванням, а не специфічних для лікарських засобів.9 Значимою побічною реакцією були передчасні пологи:
– сукупно зареєстровано п’ять випадків передчасних пологів. Вага народжених становила 0,93-1,05 кг. Також повідомлялося про клінічні стани, що очікувані для недоношених. В усіх випадках для лікування COVID-19 також використовували гідроксихлорохін та азитроміцин. Один випадок про який було повідомлень майже не містив клінічного опису, що виключає подальший аналіз. Жоден із випадків не мав летальних наслідків на момент складання звіту.
Бажаний термін (прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідом
лень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Використання не за показаннями |
99 (251) |
39,4 |
Гіперглікемія |
46 |
3,8 |
Цукровий стероїдний діабет |
733 |
6,0 |
COVID-19 |
46 (251) |
18,3 |
COVID-19 |
46 |
2,5 |
Інфікування ВПЛ |
459 |
4,6 |
Гіперглікемія |
46 (251) |
11,3 |
Припинення рівня глюкози в крові |
9 |
2,1 |
Гіпофібриногенемія |
118 |
4,5 |
Гострий распіраторний дистрес синдром |
17 (251) |
8,6 |
Короновірусна ніфекція |
16 |
2,0 |
Гикавка |
3863 |
4,1 |
Короновірусна ніфекція |
16 (251) |
6,4 |
Кашель |
13 |
1,8 |
Цитомегаловірусний езофагіт |
43 |
3,9 |
Проблема навмисного використання продукту |
16 (251) |
6,4 |
|
|
|
|
|
|
Пірексія |
16 (251) |
6,4 |
|
|
|
|
|
|
Рисунок 3. Глюкокортикоїдна группа. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Лікарські засоби групи гепарину
Протягом цього оглядового періоду надійшло 11 нових повідомлень щодо речовин групи гепарину загальна кількість склала 206 повідомлень. Звіти про еноксипарин та гепарин складають понад 95% звітів у групі.
Нові звіти включали шість чоловіків та п’ять жінок.
У нових звітах середній вік становив 63 роки.
Нові звіти надійшли з Європейського регіону (N = 6), Східно-Середземноморського регіону (N = 4) та регіону Америки (N = 1).
Речовина із групи гепарину була єдиним підозрюваним лікарським засобом у шести нових звітах.
Діюча речовина |
Кількість |
Відсоток |
Еноксипарин |
147 |
71,71% |
Гепарин |
49 |
23,9% |
Тинзапарин |
4 |
1,95% |
Делтепарин |
3 |
1,46% |
Надропарин |
1 |
0,49% |
Низькомолекулярні гепарини |
1 |
0,49% |
Рисунок 4. Лікарські засоби групи гепарину, щодо яких надходили повідомлення. Зверніть увагу, що ці показники не є взаємовиключними, оскільки в одному звіті може міститися більше, ніж один із цих препаратів.
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Використання не за показаннями |
35 (206) |
17,0 |
Гепарин-індукована тромбоцитопенія |
9 |
2,5 |
Гепарин-індукована тромбоцитопенія |
8630 |
7,7 |
Тромбоцитопенія |
21 (206) |
10,2 |
Анемія |
15 |
2,3 |
Забрюшинна кровотеча |
1503 |
6,3 |
Анемія |
15 (206) |
7,3 |
Тромбоцитопенія |
21 |
2,3 |
Забрюшинна гематома |
722 |
6,0 |
Гепатоцелюлярне пошкодження |
13 (206) |
6,3 |
М’язова гематома |
6 |
2,1 |
М’язова гематома |
615 |
5,6 |
Зниження кількості тромбоцитів |
10 (206) |
4,9 |
Зниження кількості тромбоцитів |
10 |
2,0 |
Геморагічний шок |
1106 |
5,3 |
Рисунок 5. Лікарські засоби групи гепарину. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Препарати класу гепарину широко використовуються в COVID-19 для запобігання та лікування ускладнень згортання крові, що спостерігаються при захворюванні. Клас має добре встановлений профіль щодо потенційних ризиків та користі під час лікування COVID-19.
Прояви побічних реакцій, що найчастіше зустрічались, окрім тих що пов’язані з використанням не за показаннями, були:
- крововиливи,
- гематологічні або печінкові порушення.
Івермектин
Протягом цього оглядового періоду було отримано 66 нових повідомлень про івермектин, загальна кількість повідомлень складає 131.
Нові повідомлення стосувались 29 чоловіків, 35 жінок та у двох звітах стать не була повідомлено.
Середній вік становив 46 років.
Усі нові повідомлення надійшли з регіону Америки (N = 66). У 29 нових повідомленнях івермектин був єдиним підозрюваним препаратом.
Загальна кількість повідомлень у VigiBase складає 131 з яких 66 нових повідомлень. Загалом 121 випадок (92%) усіх звітів про івермектин походять з однієї країни та 116 – з одного конкретного джерела. Інші 10 повідомлень надійшли з різних регіонів, включаючи США та Європу. Серед 14 спонтанно поданих повідомлень зазначено віковий розподіл 18-44р. (36%), 45-64р. (36%), 65-74р. (21%) та> 75р. (7%), де трохи більша частка жінок (57%) порівняно з чоловіками (43%). У більше половини повідомлень (64%) про івермектин також повідомлялося про інші асоційованими з COVID-19 препарати, включаючи азитроміцин, гідроксихлорохін, тоцилізумаб та еноксапарин.
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Діарея |
61 (131) |
46,6 |
Вертіго |
19 |
2,8 |
Патологічні зміни у сечі |
11 |
2,6 |
Біль у животі |
27 (131) |
20,6 |
Патологічні зміни у сечі |
9 |
2,6 |
Свербіж |
926 |
2,2 |
Головний біль |
24 (131) |
18,3 |
Біль у животі |
27 |
2,5 |
Еритема |
291 |
2,0 |
Нудота |
22 (131) |
16,8 |
Зниження апетиту |
14 |
2,3 |
Дерматит |
42 |
1,8 |
Вертіго |
19 (131) |
14,5 |
Головний біль |
24 |
2,2 |
Головний біль |
464 |
1,4 |
Рисунок 6. Івермектин. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Івермектин входить до класу авермектинів, які є високоактивними протипаразитарними засобами широкого спектру дії. Він призначений для лікування при стронгілоїдозі (Strongyloides stercoralis) та онхоцеркозі (Onchocerca volvulus). Він також широко використовується для лікування корости, хоча способи використання цього показання різняться залежно від країни. За показаннями на коросту він схвалений для терапії першої лінії в деяких країнах (в межах Європи), терапії другої лінії в інших (наприклад, Австралії) або рекомендований лише за особливих обставин, таких як пацієнти з ослабленим імунітетом або у госпіталізованих хворих, або у випадку невдалої іншої терапії (Сполучені Штати). Крім того, його пропонують використовувати для лікування педикульозу.
Побічні реакції
Серед найпоширеніших побічних реакцій для всіх 131 повідомлень є:
- порушення з боку шлунково-кишкового тракту – діарея, біль у животі, зниження апетиту, блювота та нудота (усі прояви зазначені в інструкції для медичного застосування лікарського засобу).
Прояви не зазначені в інструкції для медичного застосування івермектину, але можуть бути спричинені супутніми лікарськими засобами, що зазначені у повідомленнях або бути проявами основного захворювання:
- запаморочення, головний біль,
- патологічні зміни у сечі,
- порушення зору,
- тривога та депресія – це інші приклади проявів побічних реакцій, що були зазначені в повідомленнях.
Зафіксовано два серйозні випадки, з летальними наслідками:
- в одному з випадків пацієнт із цукровим діабетом 2 типу помер через дихальну недостатність.
- для другого летального випадку не зазначено причину смерті.
В обох повідомленнях про летальні випадки разом з івермектином застосовувались кілька лікарських засобів, наприклад, озельтмавір, цефатріаксон та тоцилізумаб.
Фавіпіравір
Протягом цього періоду розгляду було надіслано 22 нових повідомлення про фавіпіравір, загальна кількість складає 103 повідомлення.
Нові звіти стосувались 15 чоловіків та 7 жінок.
У нових звітах середній вік становив 49 років.
Нові звіти надійшли з Європейського регіону (N = 14), Східно-Середземноморського регіону (N = 6) та регіону Південно-Східної Азії (N = 2).
Фавіпіравір був єдиним підозрюваним препаратом у 15 звітах.
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
Vigi
Base |
Проблема навмисного використання продукту |
91 (103) |
88,3 |
Проблема навмисного використання продукту |
91 |
2,7 |
Проблема навмисного використання продукту |
91 |
6,8 |
Підвищення рівнів біохімічних показників печінки |
22 (103) |
21,4 |
Підвищення рівнів біохімічних показників печінки |
22 |
2,0 |
Підвищення рівнів біохімічних показників печінки |
22 |
4,6 |
Нудота |
8 (103) |
7,8 |
Гепатотоксичність |
6 |
1,4 |
Пролонгація інтервалу QT |
11 |
3,2 |
Свербіж |
7 (103) |
6,8 |
Еритема |
5 |
0,7 |
Тахікардія |
17 |
2,9 |
Блювання |
7 (103) |
6,8 |
Висип |
7 |
0,6 |
Гепатотоксичність |
6 |
2,1 |
Рисунок 7. Фавіпавір. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Фавіпіравір – відносно новий противірусний засіб, вперше проданий у 2014 році в Японії, і призначений для лікування грипу A, B, C. Після внутрішньоклітинного фосфорилювання його активний метаболіт, фавіпіравір рибозилтрифосфат, інгібує вірусну РНК-залежну РНК-полімеразу. Наразі він застосовується поза показами для лікування COVID-19.
В основному звіти стосувались наступних проявів:
- травми,
- отруєння та процедурні ускладнення,
- порушення з боку шлунково-кишкового тракту,
- розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини.
Найчастіше повідомлялося про:
- проблеми навмисного використання препарату,
- підвищення рівня біохімічних показників функції печінки,
- нудота,
- висип,
- блювота,
- подовження інтервалу QT,
- гепатотоксичність,
- збільшення аланінамінотрансферази,
- еритема,
- свербіж.
Що стосується порушень гепатобіліарної системи, відомі такі прояви як підвищення рівня аспартатамінотрансферази та аланінамінотрансферази, що спостерігались у людей та тварин без змін печінкової паренхіми, хоча цей несприятливий ефект був предметом занепокоєння регуляторного органу Японії на момент затвердження лікарського засобу.
З 22 нових повідомлень, надісланих VigiBase протягом цього звітного періоду, вісім включали прояви за MedDRA, про які ніколи раніше не повідомлялося. До них відноситься:
- нейтропенія,
- тахікардія,
- біль у верхній частині живота,
- закреп,
- гіперурикемія,
- гіпонатріємія,
- втрата свідомості.
Характеристика звітів про побічні реакції при застосування лікарських засобів, що не включені до випробування «СОЛІДАРНІСТЬ», щодо яких отримано більше 100 повідомлень у VigiBase
Гідроксихлорохін
Протягом цього оглядового періоду надійшло 128 нових повідомлення щодо гідроксихлорохіну, що сумарно складає 2528 повідомлення.
Нові звіти включали 56 чоловіків, 43 жінок та у 29 звітах стать не було повідомлено.
У нових повідомленнях середній вік становив 58 років.
Нові повідомлення надійшли з Європейського регіону (N = 93), регіону Америки (N = 15), Східно-Середземноморського регіону (N = 11), Західно-Тихоокеанського регіону (N = 7) та регіону Південно-Східної Азії (N = 2). Гідроксихлорохін був єдиним підозрюваним лікарським засобом у 48 звітах.
Побічні реакції
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Пролонгація інтервалу QT |
547 (2528) |
21,6 |
Пролонгація інтервалу QT |
547 |
1,0 |
Макулопатія |
264 |
6,6 |
Використання не за показаннями |
417 (2528) |
16,5 |
Гіпоглікемія |
35 |
0,9 |
Захворювання на COVID-19 |
49 |
6,0 |
Проблема навмисного використання продукту |
384 (2528) |
15,2 |
Гепатотоксичність |
31 |
0,9 |
Ретинопатія |
264 |
5,8 |
Діарея |
381 (2528) |
15,1 |
Синдром пролонгації інтервалу QT |
33 |
0,8 |
Пролонгація інтервалу QT |
768 |
4,4 |
Нудота |
151 (2528) |
6,0 |
Захворювання на COVID-19 |
49 |
0,7 |
Гострий генералізований екзантемний пустульоз |
157 |
4,0 |
|
|
|
Гепатит |
70 |
0,7 |
Синдром пролонгації інтервалу QT |
45 |
4,0 |
Рисунок 8. Гідроксихлорохін. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Хлорохін
Протягом цього оглядового періоду надійшло два нових повідомлення щодо хлорохіну, загальна кількість складає 434 повідомлення.
Побічні реакції
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Блювання |
105 (434) |
21,6 |
Вертиго |
47 |
13,1 |
Гемолітична анемія |
352 |
6,1 |
Пролонгація інтервалу QT |
102 (434) |
16,5 |
Безсоння |
52 |
3,0 |
Пролонгація інтервалу QT |
140 |
3,9 |
Нудота |
71 (434) |
15,2 |
Нечіткість зору |
35 |
2,7 |
Порушення рівноваги |
303 |
3,7 |
Біль в животі |
66 (434) |
15,1 |
Блювання |
105 |
2,3 |
Зниження апетиту |
669 |
3,1 |
Діарея |
66 (434) |
6,0 |
Біль у верхній частині живота |
66 |
2,1 |
Біль у верхній частині живота |
486 |
3,0 |
|
|
|
Галюцинації |
16 |
2,1 |
|
|
|
Рисунок 9. Хлорохін. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Азитроміцин
Протягом цього оглядового періоду надійшло 82 нових повідомлення про азитроміцин, загальна кількість складає 1528 повідомлень.
Нові звіти включали 40 чоловіків, 38 жінок та у 4 звітах стать не було повідомлено.
У нових звітах середній вік становив 45 років.
Нові звіти надійшли з регіону Америки (N = 45), Східно-Середземноморського регіону (N = 17), регіону Європи (N = 17) та регіону Південно-Східної Азії (N = 3). Згідно з новими звітами, азитроміцин був єдиним лікарським засобом у 21 повідомленні.
Побічні реакції
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Діарея |
353 (1528) |
23,1 |
Біль у верхній частині живота |
134 |
1,5 |
Захворювання на COVID-19 |
12 |
3,3 |
Пролонгація інтервалу QT |
220 (1528) |
14,4 |
Вертиго |
51 |
1,5 |
Синдром пролонгації інтервалу QT |
46 |
3,3 |
Використання не за показаннями |
162 (1528) |
10,6 |
Безсоння |
56 |
1,4 |
Пролонгація інтервалу QT |
648 |
3,2 |
Проблема навмисного використання продукту |
147 (1528) |
9,6 |
Нечіткість зору |
41 |
1,3 |
Втрата нюху |
309 |
3,1 |
Біль у верхній частині живота |
134 (1528) |
8,8 |
Діарея |
353 |
1,0 |
Розлади слуху |
127 |
2,9 |
|
|
|
|
|
|
Шлуночкова тахікардія |
159 |
2,9 |
Рисунок 10. Азитроміцин. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Лопінавір/ритонавір
Протягом цього оглядового періоду надійшло 69 нових повідомлень щодо лопінавір/ритонавір, загальна кількість складає 872 повідомлення.
Нові звіти включали 20 чоловіків, 15 жінок та у 34 звітах стать не було повідомлено.
У нових звітах середній вік становив 63 років.
Нові звіти надійшли з регіону Європейського регіону (N = 66), Східно-Середземноморського регіону (N = 2) та Західно-Тихоокеанського регіону (N = 1). Згідно з новими звітами, лопінавір/ритонавір був єдиним лікарським засобом у 17 повідомленні.
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Діарея |
228 (872) |
26,1 |
Гіпертригліцеринемія |
52 |
2,4 |
Гіпертригліцеринемія |
304 |
6,0 |
Використання не за показаннями |
224 (872) |
25,7 |
Покращення попереднього стану |
31 |
2,3 |
Захворювання на COVID-19 |
23 |
4,8 |
Нудота |
71 (872) |
8,1 |
Несподіваний терапевтичний ефект |
53 |
2,3 |
Гіперхолестиринемія |
137 |
4,1 |
Пролонгація інтервалу QT |
70 (872) |
8,0 |
Потенціювання дії лікарських засобів |
26 |
2,0 |
Підвищення антикоагулянтної активності лікарських засобів |
16 |
4,0 |
Гепатоцелюлярне ураження |
59 (872) |
6,8 |
Підвищення імуносупресивної активності лікарських засобів |
14 |
1,9 |
Народження живої дитини |
42 |
3,9 |
Рисунок 11. Лопінавір/ритонавір. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Тоцилізумаб
Протягом цього оглядового періоду надійшло 49 нових повідомлень щодо тоцилізумабу, загальна кількість складає 596 повідомлень.
Нові звіти включали 21 чоловіків, 6 жінок та у 22 звітах стать не було повідомлено.
У нових звітах середній вік становив 60 років.
Нові звіти надійшли з регіону Південно-Східної Азії (N = 26), Європейського регіону (N = 12), Західно-Тихоокеанського регіону (N = 9) та Африканського регіону (N = 2).
Згідно з новими звітами, тицилізумаб був єдиним лікарським засобом у 42 повідомленні.
Побічні реакції
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Використання не за показаннями |
380 (596) |
63,8 |
Гіпофібриногенемія |
15 |
2,3 |
Перфорація грижі |
126 |
5,0 |
Проблема навмисного використання продукту |
264 (596) |
44,3 |
Покращення попереднього стану |
23 |
2,3 |
Ревматоїдний артрит |
3646 |
5,0 |
Смерть |
104 (596) |
17,4 |
Відсутність ПР |
72 |
2,2 |
Гіпофібриногенемія |
44 |
4,9 |
Відсутність ПР |
72 (596) |
12,1 |
Смерть |
104 |
1,9 |
Гастроінтестинальна перфорація |
136 |
4,2 |
Використання ЛЗ не за затвердженими показаннями |
51 (596) |
8,6 |
Проблема навмисного використання продукту |
264 |
1,9 |
Терапевтична невдача |
1125 |
4,2 |
|
|
|
Використання не за показаннями |
380 |
1,9 |
|
|
|
Рисунок 12. Тоцилізумаб. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Озельтамівір
Протягом цього оглядового періоду надійшло 3 нових повідомлення щодо озельтамівіру, загальна кількість складає 178 повідомлень.
З міркувань конфіденційності ми не надаємо додаткової інформації про нові звіти.
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Проблема навмисного використання продукту |
113 (178) |
63,5 |
Проблема навмисного використання продукту |
113 |
2,3 |
Патогенорезистентність |
98 |
4,8 |
Нудота |
35 (178) |
19,7 |
Гепатотоксичність |
11 |
2,1 |
Галюцинації |
768 |
3,4 |
Діарея |
27 (178) |
15,2 |
Біль у животі |
23 |
1,8 |
Блювання |
3409 |
2,3 |
Блювання |
24 (178) |
13,5 |
Зуд |
12 |
1,6 |
Проблема навмисного використання продукту |
128 |
2,1 |
Біль у животі |
23 (178) |
12,9 |
Нудота |
35 |
1,3 |
Безсоння |
46 |
1,8 |
Рисунок 13. Озельтамівір. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Сарілумаб
Протягом цього оглядового періоду надійшло 1 нових повідомлення щодо сарілумабу, загальна кількість складає 159 повідомлень.
З міркувань конфіденційності ми не надаємо додаткової інформації про нові звіти.
Побічні реакції
Бажаний термін
(прояв за МedDRA) |
Повідомлень (загалом) |
% |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
COVID -19 |
Бажаний термін |
Повідомлень |
IC025
VigiBase |
Підвищення рівня аланінамінотрансфераз |
32 (159) |
20,1 |
Бактеріальна пневмонія |
18 |
3,2 |
Бактеріальна пневмонія |
19 |
3,4 |
Підвищення рівня аспартатамінотрансфераз |
30 (159) |
18,9 |
Стафілококова інфекція |
12 |
2,9 |
COVID-19 |
10 |
2,4 |
Підвищення рівня трансаміназ |
19 (159) |
11,9 |
Бактерімія |
11 |
2,7 |
Нейтропенія |
161 |
2,3 |
Бактеріальна пневмонія |
18 (159) |
11,3 |
Тромбоз глубоких вен |
9 |
2,5 |
Бактерімія |
13 |
2,2 |
Гепатоцелюлярне ураження |
14 (159) |
8,8 |
Нейтропенія |
11 |
2,0 |
Підвищення рівня трансаміназ |
34 |
2,1 |
Гіпотензія |
14 (159) |
8,8 |
|
|
|
|
|
|
Рисунок 14. Сарілумаб. Ліва підтаблиця: Топ-5 бажаних термінів (БT). Звіти (усього) показують загальну кількість звітів у наборі даних COVID-19 як із препаратом, так і з БТ, а також із загальною кількістю препаратів відповідно. Середня підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на звітах COVID-19. Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у наборі даних COVID-19. Права підтаблиця: Топ-5 БТ-сортувань за IC025, коли спостережуваний та очікуваний підрахунок базується на VigiBase (тобто не обмежується використанням у COVID-19). Стовпець “Повідомлення” показує загальну кількість повідомлень про препарат та БТ у VigiBase. Значення IC025 вище 0 означає, що спостережуване значення є непропорційно високим порівняно з очікуваним показником. Результатом зв’язку може бути понад 5 БT.
Застереження
Дані у звітах не є повними, і лише підгрупа звітів в аналізі, на жаль, містила описи, що виключають оцінку причинно-наслідкового зв’язку. Маючи обмежені дані на цьому етапі пандемії та невизначеність щодо інших факторів, що впливають (наприклад, на основну хворобу), цей звіт є не більше, ніж попереднім оглядом випадків та повідомлених АРС. Автоматизований метод дедуплікації не застосовувався. Будь-які сигнали, виявлені під час моніторингу, передаватимуться окремо. Деталі методології, включаючи аналіз диспропорційності, доступні за запитом.
Відмова від відповідальності
Дані у звітах не є повними, і жоден зі звітів у цьому аналізі не містить опису. Зважаючи на обмежену кількість даних, наявних на цій стадії пандемії, та невизначеність щодо інших невідомих факторів (таких як основне захворювання), цей звіт є не більш ніж попереднім оглядом випадків та зареєстрованих ПР. Проводиться ручний спосіб обробки дублікатів що може потребувати подальшого відстеження повідомлень (follow-ups). Будь-які сигнали, виявлені в майбутньому, передаватимуться окремо.
Документ із попередженнями
Заява про застереження, обмеження та умови, пов’язані з даними, оприлюдненими з VigiBase, глобальної бази даних ВООЗ щодо повідомлень про індивідуальні випадки пов’язані з безпекою. Розуміння та прийняття змісту цього документа є формальними умовами використання даних VigiBase.
Центр моніторингу Упсали (UMC) у ролі Центру співпраці Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з міжнародного контролю за лікарськими засобами отримує повідомлення про підозрювані побічні реакції на лікарські засоби з Національних уповноважених органів, що беруть участь у Програмі ВООЗ щодо міжнародного контролю за лікарськими засобами. Інформація зберігається у VigiBase – глобальній базі даних ВООЗ повідомлень про індивідуальні випадки пов’язані з безпекою. Важливо розуміти обмеження та кваліфікації, які застосовуються до цієї інформації та її використання.
Орієнтовний та змінний характер даних
Невизначеність: Звіти, представлені UMC, зазвичай описують не більше ніж підозри, які виникли внаслідок спостереження за несподіваним чи небажаним явищем. У більшості випадків неможливо довести, що конкретний лікарський засіб є причиною явищ, а не є, наприклад, проявом основного захворювання або іншого супутнього лікування.
Змінність джерела: Звіти, що надходять до національних центрів, надходять як з регульованих, так і з добровільних джерел. Практика різниться: деякі національні центри приймають звіти лише від лікарів; інші – з більш широкого кола репортерів, включаючи пацієнтів, деякі – звіти фармацевтичних компаній.
Умовні впливи: На обсяг звітів щодо певного лікарського засобу може впливати ступінь використання цього лікарського засобу, популярність, характер побічних явищ та інші фактори.
Немає даних про поширеність: Не надається інформація, щодо загальної кількості пацієнтів, що приймали лікарські засоби, та лише невелика частина від усх побічних реакцій, надається до бази даних VigiBase.
Час до VigiBase: Деякі національні уповноважені органи оцінюють зв’язок між прийомом лікарських засобів та виникненням підозрюваних побічних реакцій, а інші – ні. Час від отримання повідомлень про індивідуальні випадки пов’язані з безпекою національним уповноваженим органом до подання в UMC варіюється в залежності від країни. Отже, інформація, отримана від UMC, може відрізнятися від інформації, отриманої безпосередньо від національних уповноважених органів.
З цих причин інтерпретація даних про несприятливі явища, особливо ті, що базуються на порівнянні лікарських засобів, може бути помилковим. Дані надходять із різних джерел, і вірогідність виникнення причинно-наслідкових зв’язків залежить від звітів. Будь-яке використання даних VigiBase повинно враховувати ці значущі змінні.
Заборонене використання даних VigiBase включає, але не обмежується таким:
- ідентифікація пацієнта або орієнтація на пацієнта
- ідентифікація, профілювання або орієнтація лікарів загальної практики або практикуючих лікарів
Будь-яка публікація інформації, отримана з бази даних VigiBase, повністю або частково, повинна містити наступне:
- зазначати “VigiBase – глобальну базу даних ВООЗ з повідомлень про індивідуальні випадки пов’язані з безпекою» як джерело інформації
- пояснення, що інформація надходить з різних джерел, і зв’язок підозрюваного побічного явища із застосуванням лікарського засобу є різним в усіх випадках.
iii. стверджувати, що інформація не містить думку UMC або Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Відмова від прийняття цієї заяви може стати підставою у відмові відповідальній особі чи організації у отриманні додаткової інформації від VigiBase.
UMC може на власний розсуд може надавати додаткові інструкції користувачу, відповідальній особі та/або організації, окрім цього користувач, відповідальна особа та/або організація зобов’язується дотримуватися всіх цих інструкцій.