thumbnail

Акситиніб (axitinib): зміни до інструкції для медичного застосування, пов’язані з безпекою, схвалені Центром оцінки та дослідження лікарських засобів (CDER) FDA

Центр оцінки та дослідження лікарських засобів (CDER) FDA  оприлюднив протипоказання застосування лікарських засобів, що містять акситиніб (axitinib), що пов’язані з ризиком виникнення артеріальної гіпертензії, артеріальних тромбоемболічних явищ, венозних тромбоемболічних явищ, крововиливу, серцевої недостатності, порушення загоєння ран, виникнення синдрому оборотної задньої лейкоенцефалопатії, протеїнурії, гепатотоксичності; та попередження щодо застосування пацієнтами літнього віку.

Розділ «Протипоказання»

Підрозділ «Артеріальна гіпертензія»

Підкреслено доповнення та/або зміни:

Припинення лікування лікарськими засобами, що містять акситиніб, через артеріальну гіпертензію відбулося у 1/359 пацієнтів (<1%), які отримували акситиніб, і у жодного з пацієнтів, які отримували сорафеніб (див. розділ «Побічні реакції»).

Перед початком лікування лікарськими засобами, що містять акситиніб, слід переконатися, що артеріальний тиск добре контролюється. Спостерігайте за пацієнтами щодо можливості виникнення артеріальної гіпертензії та проведіть лікування за необхідності за допомогою стандартної антигіпертензивної терапії. Необхідно призупинити, а потім зменшити дозу акситинібу або назавжди відмінити його залежно від тяжкості артеріальної гіпертензії (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Підрозділ «Артеріальні тромбоемболічні явища»

Підкреслено доповнення та/або зміни:

Повідомлялося про цереброваскулярні події з летальним наслідком у 1/359 пацієнтів (<1%), які отримували акситиніб, і у жодного з пацієнтів, які отримували сорафеніб (див. розділ «Побічні реакції»).

Акситиніб не вивчався у пацієнтів, які мали артеріальну тромбоемболію протягом попередніх 12 місяців. У клінічних дослідженнях із застосуванням акситинібу артеріальні тромбоемболічні явища (включаючи транзиторну ішемічну атаку, порушення мозкового кровообігу, інфаркт міокарда та оклюзію артерії сітківки) були зареєстровані у 17/715 пацієнтів (2%), з двома летальними випадками внаслідок порушення мозкового кровообігу.

Слід назавжди припинити застосування акситинібу, якщо під час лікування виникає артеріальна тромбоемболічна подія.

Підрозділ «Венозні тромбоемболічні явища»

Підкреслено доповнення та/або зміни:

Летальна тромбоемболія легеневої артерії була зареєстрована у 1/359 пацієнтів (<1%), які отримували акситиніб, і у жодного з пацієнтів, які отримували сорафеніб.

Акситиніб не вивчався у пацієнтів, які мали венозну тромбоемболічну подію (ВТП) протягом попередніх 6 місяців. У клінічних дослідженнях із застосуванням акситинібу про венозні тромбоемболічні явища повідомлялося у 22/715 пацієнтів (3%), причому два летальні випадки були вторинними щодо тромбоемболії легеневої артерії.

Необхідно проводити моніторинг щодо наявності ознак та симптомів ВТП та ТЕЛА. Слід призупинити застосування акситинібу, а потім відновити у тій самій дозі або назавжди відмінити залежно від тяжкості ВТП.

Підрозділ «Крововилив»

Доповнення та/або зміни підкреслено:

Повідомлялося про летальні кровотечі у 1/359 пацієнтів (<1%), які отримували акситиніб (шлункова кровотеча) та у 3/355 пацієнтів (1%), які отримували сорафеніб.

Акситиніб не досліджувався у пацієнтів, які мають ознаки нелікованих метастазів у головному мозку або нещодавньої активної шлунково-кишкової кровотечі, і його не слід застосовувати таким пацієнтам. Слід призупинити, а потім зменшити дозу акситинібу або відмінити його залежно від тяжкості та персистенції кровотечі.

Підрозділ «Серцева недостатність»

Доповнення та/або зміни підкреслено:

Слід спостерігати за ознаками або симптомами серцевої недостатності протягом усього лікування акситинібом. Лікування серцевої недостатності може потребувати зменшення дози, переривання прийому або повної відміни акситинібу (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Підрозділ «Порушення загоєння ран»

Доповнення та/або зміни підкреслено:

Слід призупинити застосування акситинібу щонайменше на 2 дні перед плановою хірургічною операцією. Не вводити протягом щонайменше 2 тижнів після великого хірургічного втручання та до адекватного загоєння рани. Відновити застосування акситинібу у зменшеній дозі або відмінити залежно від тяжкості та стійкості порушень загоєння рани. Безпека поновлення застосування акситинібу після усунення ускладнень загоєння рани не встановлена (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Підрозділ «Синдром оборотної задньої лейкоенцефалопатії»

Доповнення та/або зміни підкреслено:

Для підтвердження діагнозу синдрому оборотної задньої лейкоенцефалопатії (СОЗЛ) необхідно провести магнітно-резонансну томографію. Слід назавжди припинити застосування акситинібу у пацієнтів, у яких розвивається СОЗЛ. Безпека відновлення терапії акситинібом у пацієнтів, у яких раніше спостерігався СОЗЛ, не встановлена (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Підрозділ «Протеїнурія»

Підкреслено доповнення та/або зміни:

Рекомендується моніторинг протеїнурії до початку та періодично протягом лікування акситинібом. Для пацієнтів, у яких розвивається помірна або тяжка протеїнурія, слід відмінити, а потім зменшити дозу акситиніу (див. «Спосіб застосування та дози»).

Підрозділ «Гепатотоксичність»

Доповнення та/або зміни підкреслено:

Акситиніб у комбінації з авелумабом або з пембролізумабом

Акситиніб у комбінації з авелумабом або з пембролізумабом може спричинити гепатотоксичність з вищою, ніж очікується, частотою підвищення рівня АЛТ та АСТ 3 та 4 ступеня. Необхідно проводити моніторинг печінкових ферментів до початку та періодично протягом лікування. Слід розглянути можливість більш частого моніторингу печінкових ферментів порівняно з тим, коли лікарські засоби застосовуються в монотерапії. При підвищених рівнях печінкових ферментів слід перервати або назавжди відмінити лікування акситинібом та авелумабом або пембролізумабом і призначити кортикостероїди за необхідності (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

При застосуванні комбінації акситинібу та авелумабу повідомлялося про підвищення АЛТ 3-го та 4-го ступенів та підвищення АСТ у 9 % та 7 % пацієнтів відповідно. У пацієнтів з АЛТ, що перевищувала або дорівнювала верхній межі норми (ВМН)  3 рази (ступені 2-4, n=82), АЛТ знизилася до ступенів 0-1 у 92%. Серед 73 пацієнтів, яким повторно призначали авелумаб (n=3) або акситиніб (n=25) у вигляді одного лікарського засобу або з обома лікарськими засобами (n=45), рецидив АЛТ, що перевищував або дорівнював 3 ВМН, не спостерігався у жодного пацієнта, який отримував авелумаб, у 6 пацієнтів, які отримували акситиніб, та у 15 пацієнтів, які отримували і авелумаб, і акситиніб. Двадцять два (88%) пацієнти з рецидивом АЛТ, що перевищував або дорівнював 3 ВМН, згодом одужали до 0-1 ступеня від події. Про імуноопосередкований гепатит повідомлялося у 7% пацієнтів, у тому числі у 4,9% з імуноопосередкованим гепатитом 3 або 4 ступеня. Гепатотоксичність призвела до постійного припинення лікування у 7%, а імуноопосередкований гепатит призвів до постійного припинення лікування авелумабом або акситинібом у 5% пацієнтів. Тридцять чотири пацієнти отримували лікування кортикостероїдами і один пацієнт отримував лікування нестероїдним імунодепресантом. Розв’язання гепатиту відбулося у 31 з 35 пацієнтів на момент припинення спостереження.

При застосуванні комбінації акситинібу і пембролізумабу спостерігалося підвищення АЛТ 3 і 4 ступеня (20%) і підвищення АСТ (13%). П’ятдесят дев’ять відсотків пацієнтів з підвищенням АЛТ отримували системні кортикостероїди. У пацієнтів з АЛТ, що перевищувала або дорівнювала 3 рази ВМН (ступені 2-4, n=116), АЛТ знизилася до ступенів 0-1 у 94%. Серед 92 пацієнтів, яким повторно призначали пембролізумаб (n=3) або акситиніб (n=34) як єдиний лікарський засіб або обидва лікарських засоби (n=55), рецидив АЛТ, що перевищував або дорівнював 3 ВМН, спостерігався у 1 пацієнта, який отримував пембролізумаб, у 16 пацієнтів, які отримували акситиніб, та у 24 пацієнтів, які отримували і пембролізумаб, і акситиніб. Усі пацієнти з рецидивом АЛТ, що перевищував або дорівнював 3 ВМН, згодом одужали.

Розділ «Застосування в окремих групах населення»

Підрозділ «Застосування пацієнтам літнього віку»

«Пацієнти віком від 65 років» замінено на «пацієнти літнього віку»

З оригінальним текстом повідомлення можна ознайомитись за посиланням:

https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cder/safetylabelingchanges/index.cfm?event=searchdetail.page&DrugNameID=1650

Перелік лікарських засобів, що містять акситиніб (axitinib) і дозволені до медичного застосування в Україні (за даними Державного реєстру лікарських засобів станом на 21.10.2022). (11.1 Кб) (Завантажено: 03.11.2022 14:02:37)

 

______________________________________

Інші відомості з безпеки застосування лікарських засобів, що містять акситиніб

Беручі до уваги звіт Комітету з оцінки ризиків у фармаконагляді (PRAC) на підставі оцінки аналізу Регулярно оновлюваних звітів з безпеки (РОЗБ) для лікарських засобів, що містять акситиніб (axitinib), Комітет з лікарських засобів для людини (CHMP) зробив наступні висновки.

На основі аналізу даних, представлених в рамках процедури оцінки РОЗБ, включаючи повідомлення про випадки захворювання, вірогідний біологічний механізм та літературну статтю, а також враховуючи достовірність цієї статті,  причинно-наслідковий зв’язок між застосуванням акситинібу (axitinib) та розвитком холециститу є принаймні можливим.

Таким чином інструкції для медичного застосування лікарських засобів, що містять акситиніб (axitinib) слід оновити, включивши до розділу «Побічні реакції» з частотою «Часто» побічну реакцію «Холецистит».

Координаційна група з процедури взаємного визнання та децентралізованої процедури для людини (CMDh) погоджується з науковими висновками, зробленими PRAC.

На основі наукових висновків CMDh вважає, що співвідношення користь/ризик лікарських засобів, що містять акситиніб (axitinib) залишається незмінним за умови внесення відповідних змін до інструкцій для медичного застосування.

Для аналізу опублікованої інформації заявник повинен використовувати оригінальний текст, що розміщений за посиланням:

LINK
thumbnail
thumbnail
thumbnail